Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Āboliņš
02.07.2011, 17:57
Āboliņš

ĀBOLIŅS - Trifolium pratense – Sarkanais pļavas āboliņš
ĀBOLIŅS -  Trifolium repens – Baltais pļavas āboliņš
PĻAVAS ĀBOLIŅA ZIEDI -  Trifolii pratensis flos

Trifolium pratense (sarkanais āboliņš, pļavas āboliņš), Dābols, Trifolium repens (baltais āboliņš); clover, Klee, клевер

 Tautas ticējumi.

 • Kad priekš Jāņu zied sarkanais āboliņš, tad tai vasarā būs plūdi.
 • Ja baltais āboliņš vairāk zied par sarkano, tad jauka vasara.
 • Kad vasarā stipri zied baltais āboliņš, tad būs lietains rudens.
 • Ja pļavās zied daudz sarkanā āboliņa, tad ir slapjš siena laiks.
 • Kad āboliņš nemaz savus ziedus neatver, tad būs pērkons un lietus.
 • Kad atrod āboliņa lapiņu ar četrām mazām lapiņām, tad ir laime.
 • Ja četrstarainu āboliņa lapu atrod, tā jāapēd, lai atradējs kļūst laimīgs.
 • Kad divas galviņas āboliņa uz viena kaula atrodot, tad drīz būšot kāzas.

Zied no maija līdz septembrim. Vāc tikai pašas ziedu galviņas, ziedēšanas laikā, bez kātiņiem, nenobrūnējušas, tūlīt žāvē sausā vietā bēniņos vai nojumē. Uzglabā slēgtā traukā 1 gadu. Saimnieciskai vajadzībai ievāc no vasaras līdz rudenim. Glabā kaltētā, skābētā un marinētā veidā. Ziedi satur ogļhidrātus, C, B, E, K vitamīnus, karotīnu, miecvielas, ēteriskās eļļas, taukskābes, mikroelementus, dažādus glikozīdus.

Daudzgadīgs augs, 20-50 cm. augstumā. Lapas ir olveidīgas, gar malām nedaudz robotas. Aug upju krastos, ceļu malās, pļavās, tīrumu malās. Galveno kārt izmanto kā barību lopkopībā. Pārdozējot dzīvniekiem var rasties saindēšanās, īpaši trušiem un cūkām. Augu izmanto kā dabisku krāsvielu, lai krāsotu audumus zaļā krāsā. Kaltētas lapiņas izmanto kā piedevu zupām, pievieno cepot maizi, pagatavo tējas, svaigas – pievieno salātiem, vārītas – lieto kā spinātus. Satur daudz nektāru, no kā bites ievāc medu.

ĀRSTNIECISKĀ IEDARBĪBA TAUTAS MEDICĪNĀ

Sarkano āboliņu izmanto kā atkrēpotāju līdzekli pie garā klepus, pret drudzi, saaukstēšanās slimībām, bronhiālo astmu, bronhītu, aizdusu, galvas reiboņiem, mazasinību un tāpat arī kā diurētisku, urīndzenošu, žultsdzenošu, pretsklerozes, asiņošanas apturošu, brūču dziedējošu, sāpju mazinošu, pretaudzēju un antiseptisku līdzekli. Aizkavē holesterīna uzkrāšanos asinīs, attiecīgi profilaktisks līdzeklis pret aterosklerozi. Jaunas, maigas sarkanā āboliņa lapas var lietot pārtikā tāpat kā spinātus. Agrākos laikos pulverī saberztas kaltētas āboliņa lapas pievienoja rudzu maizes mīklai un siera masai. Kirgīzijā sarkanā āboliņa lapas ir nacionālais ēdiens, bet Kaukāzā skābē neizplaukušas ziedu galviņas, ko ziemā lieto salātu vietā. Baltā āboliņa ziedi ir vieni no «sieviešu zālītēm» – noder dzimumorgānu iekaisumu un nevēlamu izdalījumu gadījumā. Ar to ārstē arī tuberkulozi un saaukstēšanās slimības. Sagatavo tāpat kā sarkano āboliņu. Sarkanā un baltā āboliņa novārījumus vēl izmanto dziednieciskām vannām. Sevišķi ieteicams cilvēkiem, kuriem uz ķermeņa ir strutainas pumpas un bieži parādās augoņi. Ar āboliņu ziedu tēju skalo iekaisušas acis. Pateicoties sastāvā esošajām miecvielām izmanto gļotādu saslimšanu gadījumos, arī kuņģa – zarnu trakta (caurejas gadījumā). Pielieto kā lielisku asinsattīrošu līdzekli. Blakus efekti nav novēroti. Reimatisma un podagras gadījumā efektīgāk ir lietot balto āboliņu. Palīdz maziem bērniem kuņģa – zarnu trakta darbības traucējumu gadījumā, īpaši vēdergraižu gadījumā vasaras periodā. Antibakteriālo īpašību dēļ izmanto mutes dobuma skalošanai.

Gan sarkanais, gan baltais āboliņš ir ar antisklerotisku iedarbību. Āboliņam ir laba asins tīrītāja slava. Āboliņā esošās vielas paaugstina organisma izturību pret infekcijām, kā arī kavē ļaundabīgo audzēju attīstību. Āboliņa ēteriskajai eļļai ir pretiekaisuma, pretsāpju, urīndzenoša un atkrēpojoša iedarbība. Ziedu un lakstu uzlējumu lieto  kā labu atkrēpotāju klepus, bronhīta, astmas un bronhiālās astmas ārstēšanā. Āboliņš ir sviedrējošs pretdrudža līdzeklis drudža un saaukstēšanās gadījumā. Lieto arī urīnpūšļa un prostatas iekaisuma mazināšanai.

 • Svaigas lapas vai lapu sula. Ārīgi izmanto asiņošanas apturēšanai, brūču dziedēšanai, kā arī abscesu un reimatisko sāpju gadījumos. Noder arī ādas strutainu iekaisumu dziedēšanai, ausu un acu iekaisumu gadījumos. Izmanto arī ārstniecisko vannu pagatavošanai bērniem rahīta gadījumā.
 • Ūdens – spirta uzlējums. Izmanto kā papildlīdzekli tuberkulozes ārstēšanā.
 • Sakņu novārījums. 20 g sasmalcinātas, svaigas saknes, 1 gl ūdens. Vāra ūdens peldē 30 min, izkāš. Lieto olnīcu iekaisumu gadījumā, kā pretaudzēju līdzekli. Lieto pa 1 ēdk 4-5 reizes dienā pirms ēšanas.
 • Lapu uzlējums. 1-2 ēdk sasmalcinātas lapas, 1 gl verdošs ūdens. Aplej, nostādina 40 min. Lieto mazasinības, C vitamīna nepietiekamības, galvas sāpju gadījumos, kā arī kā aterosklerozes profilaktisku līdzekli. Lieto pa 2 ēdk 2-3 reizes dienā pirms ēšanas.
 • Ziedu uzlējums. 2 ēdk  (50 g) sarkanā āboliņa ziedi, 0.5 l degvīns. Nostādina 10 dienas. Lieto apetītes uzlabošanai. Lieto pa 1 tējk pirms ēšanas 3 mēnešus ar 10 dienu pārtraukumu pēc katra mēneša.
 • Ziedu novārījums. 1 tējk ziedi, 1 gl verdošs ūdens. Vāra ūdens peldē 5 min. Lieto apetītes uzlabošanai. Lieto pa 1 ēdk 4-5 reizes dienā.
 • Ziedu uzlējums. 2 ēdk ziedi, 1 gl verdošs ūdens. Aplej, nostādina 1-2 stundas. Lieto strutainu brūču dziedēšanai un kopšanai.
 • Ziedi un lapas. Svaigus ziedus un lapas pieliek svaigām brūcēm, veicina ātrāku sadzīšanu.
 • Ziedu uzlējums. 4-6 kaltētas ziedu galviņas, ¼ l verdošs ūdens. Aplej, nostādina 15 min. Saldina ar medu. Asins attīrīšanai lieto 2-3 tējas tasītes dienā 4-6 nedēļas.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=400257
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 7140 | Reitings: 5.0/1
Birkas : āboliņu, āboliņš, āboliņam, āboliņa
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 2
0 Spam
2 Mahesa  
roberta cocchi svcrie:Grazie dott.Contarina, importantante avere una persona che si occuoa veramente e con il cuore dei problemi di Via Torrevecchia. Anche perch ci sono tante cose da sistemare come il traffico, le strade, o meglio, i marciapiedi veramente impraticabili e anche pericolosi, ma abbiamo pazienza. Perc sono convinta che poco a poco Lei riuscir a rendere questa zona vivibile.Grazie ancora e anche a Lei buone vacanze (ma la Farmacia sta per riaprire )Roberta Cocchi

0 Spam
1 Yesupadam  
Miervaldis saka:Nu šoreiz Zīverts trāpija 100 punkti!Drošvien Latviešu vairākums nav nodevēji (pagaidām), bet gan aunu bars!Labi kad ir tādi Latvieši kā Zīverta kungs, bet viņam nāksies mācīties sevi aizstāvēt pret mavsakas vadība esošo varturu kliķi, un tās kolaborantiem lativiešiem!

Vārds *:
Email *:
Kods *: