Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Amoliņš
02.07.2011, 19:41
Amoliņš

Amoliņš (ārstnieciskais)- MELILOTUS OFFICINALIS L. DESR -  Meliloti herba
Dzeltenais amoliņš – Melilotus officinalis L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Audzēju izplatīšanos aizkavē dzeltenais amoliņš – Melilotus officinalis. Amoliņš satur kumarīnus – savienojumus, kas aizkavē asins recekļu veidošanos, padara asinis plūstošākas un pieejamas to šūnu darbībai, kas attīra asinis no audzēju šūnām. Īpaši ieteicams lietot dzeltenā amoliņa preparātus staru terapijas laikā. Tējas izvilkuma pagatavošanai ņem 2 tējkarotes smalcinātu lakstu, aplej ar 2 glāzēm auksta avota ūdens, atstāj ievilkties 6 stundas, nokāš. lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas.
Dzeltenais amoliņš ir mēreni indīgs augs. Nav ieteicams to lietot grūtniecības laikā, nieru slimību gadījumā un pie asins recēšanas traucējumiem.

Pret asinsspiediena slimību palīdz arī dzeltenais amoliņš. Tas jāvāc ziedēšanas sākumā, uzreiz jāsagriež, strauji jāžāvē, lai neveidotos dikumarīns, kas izraisa veselībai nevēlamus asinsrecēšanas traucējumus. Kumarīns, kas ir pareizi žāvēta dzeltenā amoliņa sastāvā mēreni samazina asinsrecēšanas spēju, padara asinis šķidrākas un tās var plūst pa asinsvadiem ar mazāka spiediena palīdzību, bez tam, asinis nesaķep, neveido trombus, tātad, samazinās insulta un infarkta briesmas.
 
Ņem 2 tējkarotes dzeltenā amoliņa lakstu, aplej ar 2 glāzēm istabas temperatūras avota ūdeni, atstāj ievilkties 3-4 stundas, nokāš. Lieto pa deserta karotei 3 reizes dienā. Devu nevajag pārsniegt, jo pie lielām devām izpaužas auga toksiskās īpašības.

Amoliņš (ārstnieciskais)- MELILOTUS OFFICINALIS L. DESR -  Meliloti herba
Dzeltenais amoliņš – Melilotus officinalis L.

Divgadīgs augs 60-150 cm augstumā. Ziedi ir dzeltenā krāsā. Zied no jūnija līdz oktobrim. Biežāk ievāc tikai ziedus to ziedēšanas sākumā. Žāvēšanas procesu veic lēnām.  Ziedi ir ar patīkamu aromātu un rūgteni – sāļu garšu. Nosaukums cēlies no grieķu vārda "meli”- medus, un "lotus” - zieds. Pārsvarā to izmanto kā nektāraugu, jo tā ziedi atdala daudz nektāra un tas ilgi zied. No viena hektāra amoliņa sējuma var iegūt 200-250 kg medu.

Augs satur kumarīnu, kas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu. Ziedēšanas laikā tā saturs lapās ir 0,1%, kātos 0,4%, ziedos 0,9%. Piemīt pret krampju un pret narkotisko vielu iedarbība. Leikopēnijas (kas radusies staru slimības rezultātā) slimniekiem izsauc leikocītu daudzuma palielināšanos. Lielās devās kumarons izsauc sliktu dūšu, vemšanu, galvas sāpes, izrāda paralizējošu iedarbību uz gludo muskulatūru.

Dzeltenais amoliņš ir medusaugs, bet tas ir arī viens no nedaudzajiem augiem, kas atjauno aknu šūnas. Veicina žults veidošanos un izdalīšanos. Ziedošas dziedniecības amoliņa lakstu galotnītes lieto pie neirastēnijas, histērijas, vispārēja nespēka, menstruālā cikla traucējumiem, olnīcu iekaisumiem, saaukstēšanās, bronhīta, bezmiega, pret klepu un bezmiegu, urīnpūšļa un nieru sāpēm, migrēnas, sūdzībām paaugstināta arteriālā asinsspiediena gadījumā. Ārīgi izmanto kompresēm kā mīkstinošu un sāpju mazinošu līdzekli pie furunkuliem, strutainām brūcēm, vidusauss iekaisumiem, piena dziedzeru iekaisumiem, locītavu reimatisma. Izmanto kā spazmolītisku un savelkošu līdzekli. Auga preparātu iedarbība vērsta uz vēnām. Paaugstinās kapilāro asinsvadu aizsargspējas. Lieliski palīdz varikozo vēnu un hemoroīdu gadījumos. Izmanto kā palīglīdzekli tromboflebīta u. c. saslimšanu ārstēšanā. Indijas medicīnā izmanto kā aromātisku, mīkstinošu un asiņošanas apturošu līdzekli. Homeopātijā izmanto pie asām galvas sāpēm, migrēnas, deguna asiņošanas. Pielieto arī bērniem, kuri cieš no krampjiem.

Nav vēlams lietot grūtniecības un nieru saslimšanu gadījumos. Amoliņš ir indīgs augs, tāpēc stingri jāievēro lietojamo preparātu devas. Labāk lietot dažādu tēju maisījumos.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Tautas medicīnā galvenokārt izmanto kā pretkrampju un pret hemoroīdu līdzekli. Pielieto tējas veidā, kā arī pagatavo ziedes uz cūku tauku bāzes. Ziedes izmanto lai koptu kāju vēnas un mazinātu kāju tūsku.
  • Kulināros nolūkos izžāvētas lapas un ziedķekarus samaļ kafijas dzirnaviņās vai sagrūž miezerī un izsijā. Iegūto pulveri lieto kā garšvielu: pieliek zupām, salātiem, mērcēm, apkaisa otros ēdienus. Jaunas amoliņu saknes notīra, nomazgā, apcep augu eļļā un beigās pieliek sāli. Pasniedz pie zivju vai gaļas ēdieniem.
  • Lapas izmanto arī zaļā siera pagatavošanai Vidus Eiropas un Dienvid Eiropas reģionos.
  • Senatnē kaltētas lapas piejauca tabakai, tās aromatizēšanai.
  • Amoliņu ziedu tēja – 30 g ziedi, 1 litrs ūdens. Lieto elpošanas ceļu saslimšanu gadījumos pa 50 g ik katru stundu.
  • Amoliņu ziedu tēja – 1-2 tējk. ziedi, verdošs ūdens. Nostādina 10 min. Lieto pa 2-3 tasītēm dienā.
  • Mīkstinošs zāļu maisījums – altejas lapas, amoliņa ziedi, kumelītes. Sajauc un sasmalcina. Ievieto lina maisiņā un tur karstā ūdenī 10 min. Pēc tam maisiņu pieliek pie iekaisuma vietas.
  • Uzlējums piena dziedzeru sekrēcijas pastiprināšanai. 2 ēdamk. ziedi, ½ gl. Verdoša ūdens. Lieto dienas laikā, 3 reizēs 20-40 min pirms ēšanas.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=400420
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 7754 | Reitings: 0.0/0
Birkas : amoliņa, amoliņu, baltais, amoliņš, dzeltenais
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 phil  
0
Free knowdlege like this doesn't just help, it promote democracy. Thank you.

Vārds *:
Email *:
Kods *: