Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Āmulis
02.07.2011, 20:55
Āmulis

Āmulis (baltais) – Visci heiba - Viscum album L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Kuņģa zarnu trakta audzēja gadījumā ieteicams lietot baltā āmuļa zariņu un lapiņu novārījumu un tinktūru. Tieši pirms pagatavošanas samaļ 10 gr drogas, aplej ar puslitru ūdens un vāra uz vidējas uguns 12-15 minūtes. Visu izdzer 3 reizēs pirms ēšanas. Lielākās devās āmuļa preparāti var izsaukt sirdsdarbības ritma traucējumus, tāpēc pārcensties nevajag.
 
Var pagatavot tinktūru. Ņem 20 gr āmuļa lapu un zaru pulvera, aplej ar 200 gr 70% spirta šķīduma, tur 20 dienas siltumā, pa reizei saskalojot. Lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Biezumus pēc vārīšanas arī var izmantot tinktūras pagatavošanai, jo ar spirtu ekstrahējas tādas vielas, ko ar vārīšanu neizdodas atbrīvot.

Latvijas daba mūs ir bagātīgi apveltījusi ar lieliskiem ārstniecības augiem, tomēr dažs labs pietiekamā daudzumā nav iedāvināts. Spēcīgs līdzeklis aterosklerozes un ar to saistītā paaugstinātā asinsspiediena ārstēšanai ir baltais āmulis (Viscum album L). Pie mums šis augs ir stingri aizsargājamo sarakstā, kaut gan, pēdējos gados tas ir pa pilnam savairojies Kurzemē, bet dažās valstīs, piemēram, Bulgārijā, Čehijā vai Ukrainā ar šo koku parazītu ir pilnas papeles, ābeles, oši un citi koki. Zemnieki tos zāģē no ābelēm nost, jo tie izsūc no kokiem spēku un samazina ābolu ražu. Dabas dziedniecībā izmanto visu augu, izņemot baltās, lipīgās ogas, kuras ir indīgas cilvēkiem, bet derīgas putniem barībā. Sēkliņas, izejot cauri putnu zarnu traktam, izplatās no koka uz koku un veido jaunus dzinumus. Āmulis ir mūžzaļš augs, augot veido zaļu bumbu apmēram 1 metra diametrā un to vāc rudenī vai ziemā, kad koki nomet lapas un āmulis kļūst redzams. Āmuļa ķīmisko vielu saraksts aizņem pusi lapas, tāpēc arī pielietojuma uzskaitījums ir plašs. Tas ietilpst daudzu valstu farmokopejās un ir oficiāli atzīts ārstniecības līdzeklis. Tomēr, ja grib sasniegt tiešām labus ārstēšanās rezultātus, tad jābrauc uz valstīm, kur šis augs ir bieži sastopams, pašam jāsalasa un pusgadu jālieto. Diemžēl pēc 6 mēnešu glabāšanas vairums aktīvo vielu noārdās un āmuļa darbība kļūst vājāka. Tas ierobežo āmuļa plašu lietošanu un dažreiz izraisa vilšanos, kad nav solītie rezultāti. Iegādājoties āmuli, tas ir jāpavāra- ja pēc vārīšanas nav redzama eļļas kārtiņa, tad tādu augu nevajag ņemt, jo tas ir sen vākts.

Labi rezultāti ir iegūti lietojot āmuļa novārījumu pie hipertoniskās slimības ar aterosklerozi īpaši klimaktēriskā periodā, kā arī asinsspiediena samazināšanai, kas sākusies pēc galvas smadzeņu traumas. Āmuļa preparātiem ir spēcīgi izteikta nervu audu un kaulaudu atjaunojošas īpašības, tāpēc tas ir labs līdzeklis locītavu deformāciju un kaulu lūzumu ārstēšanai, kā arī tādu grūti ārstējamu slimību kā poliomielīts, epilepsija, horeja, encefalopātija, parkinsona slimība, sēžas nerva iekaisums un trīszaru nerva iekaisums ārstēšanai. Tam ir arī spēcīgi izteikta audzējus nomācoša aktivitāte. Medicīniskā literatūrā ir ziņas par labiem panākumiem nieru, vairogdziedzera, plaušu un kuņģa onkoloģisku slimību ārstēšanā. Augs ir unikāls – līdzīgu tam nav, bet netiek pienācīgi novērtēts.

Minēto traucējumu gadījumā (Paaugstināta asinsspiediena slimība) pagatavo āmuļa zariņu un lapiņu novārījumu. Tieši pirms pagatavošanas samaļ 10 gr. drogas, aplej ar puslitru ūdens un vāra uz vidējas uguns 12-15 minūtes. Visu izdzer 3 reizēs dienā pirms ēšanas. Lielākās devās āmuļa preparāti var izsaukt sirdsdarbības ritma traucējumus, tāpēc pārcensties nevajag. 
 Var pagatavot tinktūru. Ņem 20 gr āmuļa lapu un zaru pulvera, aplej ar 200 gr 70% spirta šķīduma, tur 20 dienas siltumā, pa reizei saskalojot, lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Biezumus pēc vārīšanas arī var izmantot tinktūras pagatavošanai, jo ar spirtu ekstrahējas tādas vielas, ko ar vārīšanu neizdodas atbrīvot.
Āmuļus nedrīkst lietot grūtnieces, jo var veidoties aborts, toties māmiņas to var lietot piena vairošanai. Uzmanīgi lietot āmuli saliktos tēju sastāvos, jo nav izpētīts, kas var no tā sanākt. 
 
Var veidot tādu maisījumu: Āmuļa laksti 1 ēd karote, Salvijas lapas 1 ēd karote, Asinszāles laksti 1 tējkarote, Papeles pumpuri 5 gabali
 Visu aplej ar litru ūdens, vāra 15 min., atstāj ievilkties 20 min. lieto pa 50 ml 3 reizes dienā pirms ēšanas. Tas būs īpaši labs veciem cilvēkiem ar vispārēju sklerozi, dzirdes traucējumiem, dzīves apnikumu.

Āmulis (baltais) – Visci heiba - Viscum album L.

 Baltais āmulis ir āmuļu dzimtas (Loranthaceae) daudzgadīgs, ziemzaļš pusparazītisks krūms. Parasti krūmi ir lodveidīgi, ir arī nokarenas formas. To diametrs sasniedz pat līdz 120 cm. Aug kā parazitējoš augs uz lapu kokiem, retāk uz skuju kokiem. Zied aprīlī, maijā. Augļi nogatavojas septembrī, oktobrī.  Vislielāko biloģisko aktivitāti izrāda parazitējošie augi uz vītoliem. Auglis - sākumā zaļa, vēlāk balta, spīdīga, 9-10 mm plata oga ar gļotainu līmveidīgu mīkstumu un vienu baltu, lipīgu sēklu.

 Baltais āmulis ir arī ārstniecības augs. Tā lapu un jauno dzinumu, kas bagāti ar oleanolskābi, ursolskābi, holīnu, viskotoksīnu, kardenolīdiem, flavonoīdiem, fenolkarbonskābēm Augs satur ogļhidrātus, organiskās skābes (pienskābi, kapronskābi u. c.), kaučuku, steroīdus, C un E vitamīnus, miecvielas, augstākās tauskābes u. c.

 Dziednieciskiem nolūkiem izmanto jaunos zariņus un lapas. Sagatavo vēlā rudenī vai ziemā. Glabā 1 gadu.

 Tautas medicīnā augs ir jau sen ticis izmantots, par to vēstīts jau V gs. pirms mūsu ēras. Plīnijs ir stāstījis par auga izmantošanu epilepsijas un galvas reiboņu gadījumos. To izmantoja arī kā universiālu pretindi. No Hipokrāta laikiem medicīnā to izmanto kā asiņošanas apturošu un savelkošu līdzekli.

 Dziedniecības līdzekļus, kuri pagatavoti no lapiņām, pielieto aterosklerozes, nieru iekaisumu saslimšanu, hronisku dzemdes iekaisumu, kuņģa un resnās zarnas gļotādas iekaisumu, išiasa, bronhiālas astmas, neiralģijas, urīna nesaturēšanas, vēnu mezglu paplašināsānās un kāju trofisko čūlu gadījumos.

DZIEDNIECISKĀS ĪPAŠĪBAS

  • Pazemina arteriālo asinsspiedienu, pastiprina sirds darbību, paplašina asinsvadus, mazina centrālās nervu sistēmas uzbudinātību.
  • Uzlējumam piemīt savelkoša, urīna dzenoša, asiņošanas apturoša, pretsāpju, pretiekaisumu, antisklerotiska, atslābinoša iedarbība, pazemina asinsspiedienu, palielina piena izdalīšanos māmiņām kuras baro jaundzimušos.
  • Senos laikos izmantoja ļaundabīgu audzēju gadījumos.
  • Mūsdienās izmanto arī bērniem klepus lēkmju gadījumos.
  • Izmanto arī cukura diābēta, spēku izsīkuma, galvas reiboņu un plaušu tuberkulozes gadījumos.
  • Tautas medicīnā augu pirmkārt izmanto kā savelkošu un asinošanas apturošu līdzekli, kā arī sāpju mazinošu pretcērmju līdzekli. Izmanto sieviešu slimību dziedēšanā, kā arī kuņģa – zarnu trakta slimību gadījumos.
  • Novārījumu lieto hipertensijas slimniekiem asinsvadu paplašināšanai.
  • Eksperimentāli pierādīts, ka auga lapu ūdens ekstrakts kavē ļaundabīgo audzēju attīstību un metastāžu veidošanos.
  • Āmuļa tinktūru un esenci lieto homeopātijā hipertensijas, aterosklerozes, epilepsijas, neiralģijas ārstēšanai.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Zariņu un lapu novārījums. 8 g sasmalcinātas lapas un zariņi, 1 glāze karsts ūdens. Vāra slēgtā traukā uz lēnas uguns, ūdens peldē 10 min, atdzesē 30 min, izkāš. Lieto pa 1 ēdamk. 2-3 reizes dienā pirms ēšanas. Dziedniecības kurss 10-15 dienas. Augs nav toksisks, tāpēc devu var palielināt līdz 2-3 ēdamk. Izmanto hemoroīdu, dzemdes, plaušu, deguna un kuņģa – zarnu trakta asiņošanu gadījumos. Komprešu veidā izmanto limfātisko mezglu iekaisumu gadījumos, muskuļu sāpju gadījumos, kuras izraisījuši sasitumi un kaulu lūzumi. Histērijas gadījumā ieteicamas vannu peldes.
  • Svaiga sula. Efektiga dizentērijas gadījumā un pie saindēšanās ar idīgiem augiem. Kompreses veidā izmanto furunkulozes, reimatisma un podagras gadījumā.
  • Šķidram ekstraktam piemīt pretkrampju, tonizējoša un potenci pastiprinoša iedarbība.
  • Maisījums pret cērmēm. 5 g āmuļa lapu pulveris, 1 g baldriānu sakņu pulveris. Lieto 1 reizi diennaktī uz nakti 3 dienas. Vienlaicīgi ar pulveru maisījumu nepieciešams lietot svaigus sarīvētus burkānus.
  • Tēja. Uzlabo sliktu pašsajūtu, palīdz atgūt spēkus un mazina galvas reiboņus.
  • Pret hipertoniju. 40 g jauni zariņi ar lapiņām un ogām, 1 l ūdens. Aplej un nostādina 6 stundas. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā. Pazemina arteriālo asinspiedienu.
  • Pret hipertoniju. 2 ēdamk. jaunie zariņi, 2 ēdamk. mātere lapiņas, 2 ēdamk vilkābeles. ziedi. Aplej ar 1,5 glāzi verdoša ūdens, nostādina. Lieto pa 1/3 glāzes 2-3 reizes dienā. Dziedniecības kurss 1-2 mēneši.
  • Iekšķīgai lietošanai. 35 – 40 g auga masa uz 1 litru ūdens.
  • Vannu peldēm pagatavo 60 g auga masu uz 1 litru ūdens.
  • Kompreses nedzīstošu brūču, čūlu gadījumos. 15 g āmulis, 10 g pelašķis, 10 g ūdens pipars, 10 g ozola mizas, 10 g nātres, 10 g balto nātru ziedi. Vāra uz lēnas uguns 20 min.
  • Dažkārt pielieto kā pretvēža līdzekli. Palīdz atjaunot spēkus pēc smagām infekciju slimībām, nostiprina novājinātu sirds muskuli. Atvieglo epileptiskos stāvokļus. Tēja. 2 tējk. Auga masas aplej ar ¼ glāzes auksta ūdens, nostādina 10-12 stundas. Lieto pa 2 tasītēm dienā.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=401677
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 9873 | Reitings: 0.0/0
Birkas : āmuļa, āmulis
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 Pēteris  
0
Labdien,
es meklēju balto āmuli (asinsspiediena pazemināšanai). Būtu ļoti pateicīgs, ja jūs palīdzētu man to sameklēt.
Pēteris

Vārds *:
Email *:
Kods *: