Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » B

Bērza melnā piepe
03.07.2011, 19:33
Bērza melnā piepe

Bērza melnā piepe - Inonotus obliquus L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Bērza melnā piepe - Inonotus obliquus ir sastopama tikai uz dzīviem bērzu stumbriem un pazīstama ar nosaukumu- čaga. Tā ir parazītsēne varbūt pat bērza audzējs, kurš izsūc no koka visu spēku un koncentrē to sevī. Čaga ir pamanāma no tālienes, tā izskatās kā pie stumbra pielipis melns, kraupains krupis, dažreiz tā ir liela - noskaldot sanāk pusspainis no viena bērza, taču, lai šo bērzu atrastu dažreiz paiet visa diena. Aug šī sēne lēnām - 3 kilogramu svaru sasniedz tikai 10-15 gados. Jāmeklē tā ir uz veciem, resniem, bet dzīviem bērziem, jo jaunie koki ar to neinficējas.

Kad sēni ar cirvi atdala no bērza, tad redz, ka tai ir 3 kārtas- ārējā melni grumbuļaina un cieta, vidējā- brūna un poraina, tā arī sastāda galveno sēnes daļu un iekšējā- irdena un iesniedzas stumbrā. Šo irdeno daļu atdala nost, jo tai nav ārstnieciskas nozīmes, bet pārējo sadala sīkākos gabaliņos un izžāvē 50-60 grādu temperatūrā. Čaga nav paredzēta ilgai uzglabāšanai- tā ir jāizmanto uzreiz pēc noņemšanas, jo pretaudzēju aktivitāte čagai saglabājas tikai līdz 6 mēnešiem.

Čagu pielieto kuņģa čūlas, gastrīta, ļaundabīgu audzēju, īpaši kuņģa un plaušu audzēju gadījumā. Čagas preparāti samazina sāpes, uzlabo pašsajūtu, taču tie tikai samazina audzēju augšanas ātrumu, bet neiznīcina to, tāpēc nevar paļauties tikai uz čagas spēku, vajag apmeklēt ārstu un pielietot arī citas ārstēšanas metodes. Sēne nav toksiska, pārdozēšana neko neizraisa, pielietošanai nekādu nosacījumu nav.

Mājas apstākļos čagas izvilkumu pagatavo tādā veidā: dūres lieluma čagas gabalu aplej ar 5 glāzēm avota ūdens un atstāj uz 4-5 stundām, lai čaga izmirkst, tad čagas gabalu sarīvē uz rīves, uzsilda ūdeni, kurā čaga mirka, līdz 50-60 grādiem, saber tajā sarīvēto čagu un noliek siltā vietā uz 48 stundām(var termosā), pēc tam visu nokāš un biezumus nospiež. Iegūto ūdens izvilkumu uzglabā ledusskapī. Lieto pa malkam ne mazāk kā 3 glāzes dienā, neatkarīgi no ēšanas.

 Bērza melnā piepe, čaga - Inonotus obliquus L.

Sēnes sporas nonāk uz dzīvu koku bojātas mizas. Tālāk sēne attīstās zem mizas uz tiek kokiem, kuri iet bojā. atmirstošu koku mizas. Pamatā parazitē uz bērziem, retāk uz apsēm, pīlādžiem, kļavām un arī tikai tajās vietās kur tuvumā aug bērzi.

Ķīmiskais sastāvs
Piepe satur ūdenī šķīstošus hromogēnus – brīvos fenola aldehīdus, polifenolus, oksifenolkarbonāta skābes un to hinīnus, līdz 60% čagas skābi, 6-8% polisaharīdus, flavonoīdus, alkaloīdus, lignīnu, šķiedrvielas, organiskās skābes (tajā skaitā līdz 4,5% skābeņskābi), terpenskābes, sāļus (dzelzi, alumīniju, kalciju, magniju, nātriju, cinku, varu, daudz kāliju). Hromogēnie savienojumi atrodas vairāk piepes virsējā kārtā, polisaharīdi – iekšējā. Piepēm, kuras ievāktas no citiem kokiem nav nepieciešamā farmakoloģiskā aktivitāte.

Farmakoloģiskās īpašības
Palielina organisma aizsargreakcijas, aktivizē vielu maiņu smadzeņu audos, iedarbojas kā pretiekaisuma līdzeklis lietojot iekšķīgi un ārīgi, aizkavē audzēju augšanu. Sēnes novārījums pazemina arteriālo un venozo asinsspiedienu, samazina pulsu, pazemina cukura līmeni asinīs. Uzlējums, biezs ekstrakts saucās „Befungīns”.

  •  Pielietojums. Kā organismu spēcinošu un pretiekaisuma līdzekli lieto pie kuņģa – zarnu trakta saslimšanām. Kā simptomātisku līdzekli pie audzējiem dažādās lokalizācijas vietās. Piepes preparātus izmanto stomatoloģijā pie audzējiem. Lietojot piepes preparātus ieteicams uzturā priekšroku dot piena – augu valsts produktiem, ierobežot gaļas un tauku lietošanu, nelieto kūpinājumus un asus ēdienus. Nedrīkst iekšķīgi ievadīt glukozi un penicilīnu.
  • Melnās bērzu piepes tēju un biezo ekstraktu Befungīnu lieto kā netiešas iedarbības līdzekļus, kas stimulē organisma vispārējo bioloģisko aizsargfunkciju un uzlabo pašsajūtu slimniekiem, kuriem ir neoperējami ļaundabīgie audzēji. Pirms drogas lietošanas nepieciešama ārsta konsultācija. Preparātus lieto ilgstoši, jevērojot piena, sakņu diētu; jāizvairās no pikantiem gaļas ēdieniem, taukiem, garšvielām. Čagu nedrīkst lietot slimnieki, ku­riem ir resnās zarnas iekaisums vai hroniska dizentērija.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402736
Kategorija : Ārstniecības augi - B| Skatīts : 6830 | Reitings: 3.0/2
Birkas : piepes, piepe, čaga, bērza, sēne, melnā
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: