Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » B

Biškrēsliņš
03.07.2011, 17:36
Biškrēsliņš

BIŠKRĒSLIŅŠ, PARASTAIS - Tanacetum vulgare L.
Droga:  biškrēsliņu  ziedi 
 

 Saindēšanās gadījumā novēro galvasreiboņus, krampjus, sāpes pa visu ķermeni, aizdusu. Šādos gadījumos pēc iespējas ātrāk jācenšas izskalot kuņģi un griezties pēc palīdzības medicīnas iestādē.

Parastais biškrēsliņš ir indīgs, daudzgadīgs asteru dzimtas (Asteraceae) lakstaugs ar taisnu, 0,4. ..1,6 m augstu, augšdaļā zarainu stumbru. Lapas pamīšus, nepāra plūksnaini dalītas līdz 7 crn garās plūksnās; plūksnu ma­las zaģzobainas. Ziedi dzelteni, stobrveida, nelielos kurvīšos, kuri savukārt sakopoti vairogveida ziedkopās. Zied vasaras otrajā pusē — no jūnija beigām līdz septembrim.

Parastais biškrēsliņš aug kā nezāle ceļmalas, dārzos, laukos, upju kraujās.

Auga pirmsākumi meklējami Centrālajā Eiropā, kultivēts tas ir Ziemeļamerikā. Mūsdienās tas aug mērenā klimata zonā pa visu pasauli.

Biškrēsliņa eļļu iegūst ASV, Francijā, Vācijā, Ungārijā un Polijā.

Parastā biškrēs­liņa ziedus ievāc ziedēša­nas sākumā. Atsevišķus ziedu kurvīšus nogriež ar nazi, sirpi vai noplūc ar rokām, atstājot pie tiem kātu, ne garāku par 2 cm. Savāktos ziedu kurvīšus, izklātus 2-3 cm biezā slānī, žāvē nojumēs, labi vēdināmās telpās vai arī 40 C temperatūrā. Drogas iznākums ir 22...25% no svaiga materiāla svara. Sēklas ievāc rudenī.

Drogas smarža īpatnēja, līdzīga kamparam; garša asi rūgta.

Ķīmiskais sastāvs - parastā biškrēsliņa ziedi satur ēte­risko eļļu, kuras galvenā sastāvviela ir tujons (tanace-tons), flavonoīdus, miecvielas, rūgtvielas, karotīnu, C vit­amīnu u. c.

  • Parastā biškrēsliņa aktīvajām vielām piemīt antiseptiska un spazmolītiska iedarbība, bet tujonam — specifiska iedarbība pret velteniskajiem zarnu tārpiem.
  • Medicīna lieto drogas pulveri un uzlējumu pret cērmēm un spalīšiem, kā arī enterokolīta ārstēšanai.
  • Drogai pie­mīt fitoncīdu aktivitāte un tā veicina žults sekrēciju. Klī­niski novērots, ka tās tinktūra paplašina koronāros asins­vadus.
  • Tautas medicīnā biškrēsliņu ziedus lieto prei cērmēm, kuņģa un zarnu slimību, epilepsijas, histērijas, tūskas, gal­vassāpju, podagras un reimatisma ārstēšanai. Uzlējuma gatavošanai ņem 20 g sasmalcinātu ziedu uz l glāzi kar­sta ūdens. Dažas minūtes vāra, tad atdzesē un izkāš. Dzer pa l ēdamkarotei 2 vai 3 reizes dienā. Pulveri lieto pa 0,5... 3 g 2 vai 3 reizes dienā.
  • Spalīšu izdzīšanai klizmām gatavo 3% sēklu uzlējumu. Tējkaroti sēklu aplej ar 100... 150 ml ūdens un atstāj 3 stundas 60 °C temperatūrā. Pēc tam izkāš.
  • Pret cērmēm un spalīšiem tautas medicīnā lieto uzlē­jumu. 2 glāzes pienaL2 vidēja lieluma ķiplokus un l ēdamkaroti biškrēsliņu sēklu lem vāra 10 minūtes slēgtā traukā. Nedaudz atdzesē, izkāš un siltu izmanto klizmām. Klizmas atkārto līdz pilnīgai spalīšu un cērmju izdzīšanai.

 Izmanto kā aromātisku konservējošu vielu. Ja gaļu apliek ar šo augu tad ilgāku laiku var pasargāt no bojāšanās. Lapas ēdienos var aizvietot vistas gaļas un muskatrieksta garšu. Dažkārt izmato salātu, kēksu, desertu aromatizēšanai.

Koncentrēts auga izvilkums labi palīdz cīņā ar mušām, tarakāniem, kodēm. Koncentrātu sajauc ar cukuru un izliek kukaiņu koncentrēšanās vietās

 Satur ēterisko eļļu ar sastāvā esošo 6-81% tujonu, flavonoīdus, alkaloīdus, rūgtvielu tanacetīnu, organiskās skābes (askorbīnskābi u.c.), miecvielas, karotīnu, vitamīnus, kamparu.

 Preparātiem piemīt žultsdzenoša, pretiekaisuma, pretmikrobu, pretcērmju, savelkoša un pretdrudža, nomierinoša, tonizējoša, antispazmātiska, brūces dziedējoša iedarbība. Sakārto kuņģa darbību un noregulē menstruālo ciklu.

Spēcīgais toksīns (auga sastāvā esošais tujons) provocē grūtniecības nevēlamu pārtraukšanos. Nav ieteicams auga preparātus lietot grūtniecēm.

Iesaka lietot pie aknu un žults pūšļa saslimšanām, tievo un resno zarnu iekaisuma procesiem, urīnpūšļa saslimšanām, pie malārijas.

  •  Novārījums. 20 g augs, 1 glāze verdošs ūdens. Vāra 10 min. uz lēnas uguns. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā pirms ēšanas. Uzlabo gremošanu un apetīti. Piemīt antiseptiska un sviedrējoša iedarbība.
  • Uzlējums. 1 ēdamk. biškrēsliņu ziedi, 1 ēdamk. vībotnes ziedi, 1 glāze verdošs ūdens. Uzvāra un atdzesē līdz 60o temperatūrai. Pievieno saberztu ķiploka daiviņu. Nostādina 3 stundas. Lieto mikroklizmām pa 30-60 g vienai procedūrai. Klizmu veic pirms nakts miega. Pēc klizmas ievadīšanas vēlams 30 minūtes pagulēt. Ārstniecības kurss 5-6 dienas. Lieto cērmju un citu zarnu parazītu izvadīšanai no organisma.
  • Uzlējums. Biškrēsliņa ziedi un ūdens attiecībā 1:20. Lieto pa 1/3-1/2 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas. Paātrina kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas sadzīšanu.
  • Lapu un ziedu uzlējums. 2 g augs, 1 litrs ūdens. Lieto pie migrēnas, galvas sāpēm, locītavu sāpēm un pazeminātas kuņģa sulas skābes līmeņa.
  • Ārīgi biškrēsliņa preparātus izmanto vannām un kompresēm pie slikti dzīstošām brūcēm un čūlām, kašķa, podagras, locītavu iekaisumiem.
  • Uzlējums. 1 ēdamk. augs, 1 glāze verdošs ūdens. Nostādina 2 stundas. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā 20 min pirms ēšanas. Palīdz mazinās sāļu noslāņošanos asinsvados. Uzlējumu var izmantot arī ārīgi kā kompreses un vanniņas.
  • Piemīt spēcīgs kamparam līdzīga smarža.
  • Uzlējumu. 20 g ziedi, 1 litrs ūdens. Lieto pie sāpēm kuņģī un gremošanas traucējumiem, pie caurejas, kā temperatūru pazeminošu, sviedrējošu līdzekli. Labvēlīgi iespaido kuņģa – zarnu trakta darbību pateicoties auga sastāvā esošajām rūgtvielām.
  • Kā prettārpu (zarnu traktā) līdzekli lieto 1 tējk. saberztas sēklas.
  • Kā prettārpu līdzekli vēl izmanto 2 glāzēs piena novāra 2 ķiploka daiviņas, sajauc ar 1 ēdamk. biškrēsliņa sēklām. Maisījumu vāra slēgtā traukā 10 min. Novārījumu nedaudz atdzesē un vēl siltu izmanto klizmām.
  • Svaigai lapu sulai piemīt baktericīda un asiņošanu apturoša īpašība.
  • Ūdens uzlējumu izmanto sejas balināšanai.
  • Saberztas svaigas lapas palīdz pie kašķa, zilumiem, sastiepumiem un reimatisma.
  • Anglijā augu uzskata kā labu līdzekli pie migrēnas. Regulāri lietojot pa 1 tējk. saberztas svaigas lapas vai mazākā daudzumā kaltētas lapas mazina migŗēnas lēkmju biezumu un sāpju intensitāti.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402768
Kategorija : Ārstniecības augi - B| Skatīts : 6531 | Reitings: 0.0/0
Birkas : biškrēsliņš, biškrēsliņa
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: