Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » B

Blaktene
03.07.2011, 17:40
Blaktene

Lauku blaktene, arī tīruma blaktene, ēzeļu puķe  - Ononis  arvensis  L.

Lauku blaktene ir 30-50 (80) cm augsts, daudzga­dīgs tauriņziežu dzimtas (Fabaceae) lakstaugs, klāts ar dziedzeriem. Mietsakne koksnaina, gara, rnazzaraina. No īsa, daudzgalvaina sakneņa atiet vairāki stāvi vai pacili, gludi vai dzeloņaini stumbri, kuri pie pamata bieži vien violetsarkani. Lapas pamīšus, ar pielapēm, stumbra apakš­daļā trīsstarainas, augšdaļā vienkāršas. Ziedi netīri ro­žaini vai balti, uz īsa kāta seglapu žāklēs pa 2 vai vairā­kiem un izveido blīvu ziedkopu.
 Zied no jūnija līdz augus­tam; augļi (pākstis) ienākas jūlijā — septembrī. Lauku blaktene aug upju krastos, ceļmalās, laukos un vietām veido pat nelielas audzes. Tā biežāk sastopama Latvijas rietumdaļā.
Augs savvaļā izplatīts Eiropas austrumdaļā un Āzijas rietumdaļā. Latvijā aug visā teritorijā.

Ievākšana un sagatavošana
 Lauku blaktenes saknes ievāc laikā no ziedēšanas beigām līdz auga virszemes daļu atmiršanai, tās izrokot vai izarot ar arklu no 30 cm līdz 35 cm dziļuma. Ievākt saknes ieteicams no smilšai­nas vai grantainas augsnes tūlīt pēc lietus, jo tad tās vieglāk var izrakt un attīrīt. Lai neiznīcinātu audzes, iz­lasa tikai lielākās saknes, bet mazās saknes atstāj. No saknēm nobirdina zerni, nogriež virszemes dalās pie sak­neņa vai, arī atdala virs zemes esošo koksnaino sakneni. Saknes žāvē saulainā vietā, nojumēs vai kaltēs 40.,.60°G temperatūrā tik ilgi, kamēr liecot tās vairs neliecas, bet lūst ar troksni. Pēc izžāvēšanas no saknēm rūpīgi attīra smiltis un citus neorganiskos piemaisījumus, sijājot tās caur rupju sietu un drogu pārcilājot.
Pēc augu ievākšanas augsni nolīdzina, lakstus izklāj izklaidus, lai izsētos tajos esošās sēklas un augs atjau­notos.
Drogas iznākums ir 30... 32% no svaiga materiāla svara. Lūzumā saknes ir smalkšķiedrainas, pelēcīgas vai dzelte-nīgbaltas.

Drogas smarža īpatnēja; garša vāji rūgta, ar nepatīkamu saldu piegaršu.

Ķīmiskais sastāvs
Lauku blaktenes saknes satur flavonoīdus, glikozīdus, saponīnus, miecvielas, triterpēnspirtus, ēterisko eļļu, sveķveida vielas, organiskās skābes, daudz dažādu mikroelementu un citus savienojumus.

Lietošana
Blakteņu sakņu novārījumu un tinktūru lieto zarnu darbības regulēšanai, hemoroīdu ārstēšanai.  

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402769
Kategorija : Ārstniecības augi - B| Skatīts : 4970 | Reitings: 2.0/1
Birkas : blakteņu, blaktenes, blaktene
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 Inez  
0
Kopēja Lauksaimniecības Politika (KLP) Eiropas Savienībā – kā panākt lai no pašlaik šķeļošas politikas KLP atkal kļūtu par visas Eiropassabiedrības insreetes apmierinošu politikas instrumentu. 40 % no Eiropas budžeta, joprojām tiek tērēti lauksaimniecības atbalstam, īstenībā politika neapmierina nevienu un būtībā tikai pasliktina Eiropas lauksaimnieku starptautisko konkurētspēju, jo:- apgrūtina saimniekiem ražošanas koncentrēšanu (jo papildus zemes iesaistīšanu ir būtībā neiespējami dārga tiešmaksājumu uzpūsto zemes cenu dēļ), sniedz lauksaimniekiem pretrunīgus tirgus signālus (atsevišķiem produktiem atsevišķās zemēs tomēr ir iespējams “izsist” īpašu atbalstamaksājumus) un rada papildus administratīvi birokrātiskās izmaksas sarežģītās maksājumu sistēmas administrēšanai Kā panāktšīs politikas „strādāšanu” visas Eiropas nākotnes attīstības uzdevumu risināšanai?2014 2020 gads jaunais plānošanas periodsES. Kāda ir/būs Latvijas valsts pozīcija sarunās ar ES komisiju? Mēs saprotam, ka esošie lauksaimniecības politikas mehānismi vairs būtībā nerisina nevienu no izvirzītajiem uzdevumiem – nedz ekonomiskāsefektivitātes paaugstināšanos, nedz lauku iedzīvotāju ekonomiskās labklājības paaugstināšanu, nedz produktīvo dabas resursu saglabāšanu, nedz lauku novecošanu. Un bieži sauklis „Tā vēlas sabiedrība” ir tikaipopulistisks aizsegs esošā naudas izlietojuma sadalījuma saglabāšanai – starp valstīm un starp atsevišķām lauku saimniecībām. Ko Latvijas un ES sabiedrība vēlas un ir gatava apmaksāt no publiskajiem finanšu resursiemlauku attīstībai un kas paliek tirgus mehānismu ietekmē. Kam jāvirza sabiedriskais finansējums un kā?

Vārds *:
Email *:
Kods *: