Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » C

Ceļteka lielā
03.07.2011, 21:28
Ceļteka lielā

Lielā ceļteka - Plantago major L.
Ceļmalīte Ceļmallapa Ceļteka 

Iesaka www.fitoterapija.lv

Tautas medicīnā ceļmallapas lapas – Plantago major lieto ne tikai ievainojumu, aterosklerozes, plaušu tuberkulozes un kuņģa čūlas ārstēšanai, bet arī plaušu un kuņģa-zarnu trakta audzēju gadījumā. Lieto sīrupu, sulu un sēklu novārījumu.
Sīrupa pagatavošanai ņem svaigas lapas, sasmalcina, pievieno pēc svara tik pat daudz cukura, sastampā, noliek siltā vietā, pēc 2 nedēļām nospiež. Lieto pa 1 ēd karotei 3-5 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas.
Sulu iegūst samaļot lapas gaļas mašīnā vai ar sulu spiedi. Lai iegūtā sula nebojātos, pievieno 1/3 daļu tilpuma degvīna. Lieto pa 1 ēdamkarotei 4 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas.
Sēklas vāc septembrī, oktobrī. Tās satur 40% gļotvielu, 20% ēteriskās eļļas un dažādus mikroelementus. Ņem 2 tējkarotes sēklu, aplej ar 1 glāzi ūdens, vāra 5 minūtes, atstāj ievilkties 1 stundu, nokāš. lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas. Šis novārījums īpaši ieteicams staru terapijas laikā.

"Balto pēdas" - tā indiāņi sauca šo augu Amerikā, kad tur ienāca eiropieši, bet runa bija par ceļmallapu - Plantago maior, kuras sēklas, pielīpot pie iekarotāju zābakiem, bija atceļojušas uz tālo kontinentu. Ceļmallapu zina visi. Īpaši augstu šis augs tiek vērtēts tuksnešainās zemēs, kur tas retāk sastopams. Ceļmallapas svaigā veidā ieteicamas ēst kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā, tas paātrina čūlas sadzīšanu un nostiprina kuņģa gļotādu. Ceļmallapu tēju lieto arī nieru, urīnpūšļa iekaisuma, nakts slapināšanas gadījumā. Svaigas lapas liek uz ievainojumiem, kas paātrina dzīšanu, bet sēklas lieto, lai regulētu zarnu darbību gan aizcietējuma, gan caurejas gadījumā. 
 Recepte: ēdamkaroti sausu lapu aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļauj ievilkties 2 stundas. Lieto pa l ēdamkarotei 20 minūtes pirms ēšanas četrreiz dienā.
 Sēklas lieto pa l desertkarotei divreiz dienā, uzdzerot ūdeni.

Lielā ceļteka - Plantago major L.
Ceļmalīte Ceļmallapa Ceļteka 

 Populārs un plaši pazīstams augs. Daudzgadīgs augs ar lielām elipses formas lapām. Sēklas brūnai sarkanīgas, bez smaržas un praktiski bez garšas. Sēklas nogatavojas jūlijā. Lapas var ievākt visu vasaru, bet labāk to darīt pirms ziedēšanas.

 Lielo ceļteku dzimtene ir rietumu Vidusjūras zemes. Smilšu ceļteku dzimtene ir Eiropas dienvidi un austrumi, kā arī Dienvidāzija. Ārstnieciskā iedarbība piemīt arī ovālajām ceļtekām (izplatīta Indijā, Pakistānā, Irānā) un bālajai ceļtekai (Ēģipte).

 Augs kā ārstniecisks līdzeklis zināms jau ļoti sen. Jau XII gs. pirms mūsu ēras augu ievāca, Ķīnā bija speciāli cilvēki, kuri veica šo darbu. Senie grieķi un romieši izmantoja sēklas dizentērijas ārstēšanai. Avicenna ir aprakstījis, ka lapas aptur asiņošanu, dziedē brūces un čūlas, sula nomierina sāpes ausīs, bet mutes skalošana mazina zobu sāpes.

  Lapas satur ap 10% glikozīdus, flavonoīdus, rūgtvielas un miecvielas, fotoncīdus, citron un askorbīnskābes, K un A vitamīnu, karotīnu, saponīnus, kāliju, aminoskābes, organiskās skābes, ēterisko eļļu u.c.  Sēklas satur eļļu (līdz 22%) un gļotvielas (44%).

 Preparātiem piemīt plašs iedarbības spektrs un tiek izmantots kā pretsāpju, atkrēpošanas, urīndzenošs, sviedrējošs, pretiekaisuma, pretsklerotisks, brūces dziedējošs, spazmolītisks, asiņošanu apturošs, pretmikrobu un nomierinošs līdzeklis.

 Viena no auga īpašībām ir spēja absorbēt ūdeni un formēt viskozu (plastisku) gēlu, ko var izmantot gremošanas procesu regulācijai.

 Izmanto kā papildlīdzekli dietoterapijā cukura diabēta slimniekiem, pazemina pēc ēšanas glukozes līmeni un normalizē holesterīna līmeni.

 

  • Svaigas lapas izmanto kā aplikācijas uz brūcēm, augoņiem, iegriezumiem un čūlām. Šiem nolūkiem izmanto gan saberztu lapu putriņu, gan liek kopā ar kādu siltu materiālu kā siltās kompreses. Kaltētas lapas izmērcē un arī liek uz ādas traumu vietās kā kompreses.
  • 2 ceļteku lapas sasmalcina un aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, nostādina 1-2 stundas. Ar šo uzlējumu skalo svaigas un strutojošas brūces, pieliek kā kompresi pie sasitumiem un locītavu sastiepumiem.
  • Lapas mazinās galvas sāpes un ādas apdegumus kas radušies ilgstoši atrodoties saulē.
  • Kosmetologi iesaka lapu sulu pievienot vitaminizētiem krēmiem priekš sausas ādas grumbu novēršanai.
  • Ar lapu spirta uzlējumu skalo brūces, izmanto pie zobu sāpēm uzliekot samitrinātu vates tamponiņu uz sāpošā zoba.
  • Sēklas izmanto pie hroniskas caurejas, zarnu kataras un dizentērijas. Lieto 1 g sēklu pulveri 4 reizes dienā.
  • Sēkļu gļotvielu izvilkumu lieto pie plašiem apdegumiem. Izvilkumu iegūst 1 ēdamk. sēklas aplejot ar ½ litru verdoša ūdens. Nostādina 20 min palaikam saskalojot. Lieto ārīgi un iekšķīgi pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Apsēju maina 4-5 reizes dienā.
  • Pie hroniskiem aizcietējumiem, ko pavada gludās muskulatūras spazmas tukšā dūšā lieto 1 ēdamk. sēklas uzdzerot lielu ūdens daudzumu. Iedarbības efekts parādās pēc 8-10 stundām.
  • Tautas medicīnā izmanto lapas izmanto kā asiņošanu apturošu un brūces dziedējošu līdzekli.
  • Lapu uzlējums. 50-60g lapas, 1 l ūdens. Lieto pie kuņģa – zarnu trakta katarām. 1 glāzi izdzer no rīta pirms ēšanas, bet pārējo daudzumu dienas laikā 4 reizēs. Katru reizi stundu pēc ēšanas.
  • Pie kuņģa – zarnu trakta katarām, īpaši ko pavada paaugstināts skābes līmenis iesaka lapas izmantot maisījumā ar citiem augiem – 40 g ceļteku lapas, 40 g asinszāle, 40 g purva zaķpēdiņa, 10 g kalmes saknes, 10 g piparmētras, 20 g maura sūrene, 15 g pelašķu ziedi, 40 g ķimeņu sēklas. Šo augu masu aplej ar 1 litru verdoša ūdens. Nostādina visu nakti. 1 glāzi izdzer no rīta pirms ēšanas, bet pārējo daudzumu dienas laikā 4 reizēs. Katru reizi stundu pēc ēšanas.
  • Pie urīnpūšļa saslimšanām izmanto maisījumu no 40 g ceļteku lapas, 40 g milteņu lapas, 30 g tūjas dzinumi, 30g salmeņu ziedi, 30 g bērzu pumpuri, 30 g maura sūrene. Šo augu masu aplej ar 1 litru verdoša ūdens. Nostādina visu nakti, no rīta vāra 10 min. 1 glāzi izdzer no rīta pirms ēšanas, bet pārējo daudzumu dienas laikā 4 reizēs. Katru reizi stundu pēc ēšanas.
  • Svaigu ceļteku lapu sulu dzer pa 3 ēdamk. dienā. To uzskata par labu līdzekli pret malāriju, pret ieilgušiem bronhītiem ar sausu klepu.
  • Ārīgi lieto ceļteku un pelašķu lapas(ņemtas vienādās devās) kā asiņošanu apturošu, antiseptisku, brūces dziedējošu līdzekli.
  • Pie kakla katras izmanto lapu sulu kakla skalošanai (5 reizes dienā, atšķaidot ar nelielu ūdens daudzumu).
  • Pie acu iekaisumiem lieto lapu uzlējumu kā kompreses. Uzskata, ka šādas kompreses un acu skalošana palīdz pie strutainiem izdalījumiem.
  • Sēklu spēja uzbriest nodrošina iespēju izmantot kā lielisku līdzekli pie aizcietējumiem. Uzbriešanas procesā palielinās vēdera apjoms un tiek veicināts kairinājums kā rezultātā notiek vēdera izeja.
  • Šīs īpašības dēļ iesaka lietot pie tām saslimšanām, kad ir nepieciešama regulāra un mīksta vēdera izeja (plaisas anālās atveres rajonā, hemoroīdi, pēc operācijām taisnajā zarnā). Nav ieteicams lietot ja ir slikta barības caurejamība caur kuņģi un zarnu traktu. Ja nav speciālu norādījumi sēklas lieto pa 1-3 tējk., izmērcētas nelielā ūdens daudzumā, no rīta un vakarā uzdzerot lielu šķidruma daudzumu.
  • Ceļteku lapas ir lielisks pretklepus līdzeklis līdzīgi kā māllēpju lapas. To nosaka to sastāvā esošās tonizējošās rūgtvielas un būtisku lomu ieņem arī sastāvā esošā kramskābe.
  • Ir novērots, ka lapu sula atšķirībā no citām sulām praktiski nepelē. To sastāvā ir atrastas arī antibakteriālas vielas. Pateicoties šo vielu esamībai var veiksmīgi palīdzēt pie plaušu un bronhu saslimšanām.
  • Tēja pie klepus. 1-2 tējk. lapas, ¼ litrs verdošs ūdens. Nostādina 15 min. Ieteicams saldināt ar medu. Lieto pa 2-3 tasītēm dienā.
  • Homeopātijā izmanto lielās ceļtekas. Īpatnēji ir tas, ka preparātus iesaka nevis pie klepus, bet pie zobu un ausu sāpēm, neiralģijām un urīna nesaturēšanas.
  • Lapu sulu izmanto pavasara asinstīrīšanas kūrēs.
  • Lapu uzlējums. 1 ēdamk. (5g) lapas, 200 ml karsts ūdens. Aplej un nostādina 15 min. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā, 30 min pirms ēšanas.
  • Svaiga lapu sula. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā, 30 min pirms ēšanas.
  • Sēklu novārījums. 2 ēdamk. sēklas aplej ar 1 gl ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 min. Lieto pa 1 ēdamk. 1 reizi dienā.
  • Pavasarī jaunās lapas izmanto salātos, zupās, kas īpaši vērtīgi ir diabēta un gastrīta slimniekiem.
  • Zupā ceļteku lapām klāt pievieno vēl nātru un skābeņu lapas.
  • Salāti. 100-150g ceļteku lapas, 50 g nātru lapas – 1-2 minūtes blanšē karstā ūdenī. Lapas sasmalcina un pievieno 50-80g sīpolu vai lociņus. Pievieno krējumu. Pasniedz ar vārītām olām, pārkaisa ar diļļu un pētersīļu zaļumiem. Salatos var pievienot rīvētu mārrutka sakni. Sāli pievieno pēc katra vēlmes.
  • Svaigām ceļteku lapām, sulai, uzlējumam un ekstraktam ir bakteriostatiska, asiņošanu apturoša un brūču dziedējoša iedarbība. Lapu sulu un ekstraktu pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas lieto anacīdu (pazemināts skābes daudzums), gastrītu, aknu un hronisku kuņģa un zarnu trakta slimību, čūlu, hronisku žultspūšļa iekaisumu ārstēšanai. Tautas medicīnā ceļteku lapu tēju, novārījumu un uzlējumu iekšķīgi lieto kā atkrēpošanas līdzekli bronhīta un plaušu tuberkulozes, garā klepus, sklerozes ārstēšanai, kā arī pret urinēšanu naktīs. Ārīgi lapas lieto kukaiņu kodumu, augoņu, akūtu ādas iekaisumu un sasitumu ārstēšanai. Lielās ceļtekas sēklas lieto kā caurejas un pretiekaisumu līdzekli pret hronisku vēdera aizcietējumu, 1 - 1,5 ēdamkarotes sēklu aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj 15 - 20 minūtes ievilkties un izdzer ar visām sēklām vakarā. Deguna, dzemdes, hemoroīdu asiņošanas novēršanai lieto ceļteku un nātru lapu (vienādās daļās) uzlējumu (1:10), kuru dzer pa 1 ēdamkarotei 3 vai 4 reizes dienā. Vienlaikus to lieto arī skalojumiem irigācijām un tamponiem. Ceļteku lapas ietilpst dažādu jaukto tēju sastāvā.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402028
Kategorija : Ārstniecības augi - C| Skatīts : 8247 | Reitings: 5.0/1
Birkas : ceļallapas, ceļmallapa, ceļmalīte, ceļteku, ceļteka, ceļtekas
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: