Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » G

Griķi
04.07.2011, 12:51
Griķi

Sējas griķis - Fagopyrum sagittatum Gilib. L.

Sējas griķis (Fagopyrum sagittatum Gilib.) ir vērtīgs ne tikai kā augs, ko lieto pārtikā. Ne mazāk nopelnu griķim ir arī veselības došanā. Ārstniecībā izmanto sējas griķa lakstus, kurus ievāc ziedēšanas sākumā. Šinī periodā griķi satur daudz glikozīda rutīna, arī organiskās skābes un fagopirīnu. Šīs vielas nostiprina asinsvadu sieniņas, aizkavē asinsvadu sklerozi, neļauj veidoties asins izplūdumiem, uz ko sirds mazspējas gadījumā ir liela nosliece. Bez tam griķa laksti mīkstina klepu un tīra bronhus, kas arī ir svarīgi sirds mazspējas gadījumā.

Viengadīgs, vidēja lieluma (ga 10-60 cm, kultūras šķirnes arī lielākas) sūreņu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, kails, maz zaro, parasti ar iesarkanu nokrāsu. Lapas ar kātu, uz stublāja pamīšus, veselas, trīsstūraini bultveida (ga 2-6 cm, pl 1-5 cm), nedaudz garākas nekā platas. Plātnes mala gluda, gals smails, pamats bultveida. Turzīte īsa un kaila. Ziedi blīvās ķekarveida ziedkopās stublāja (zaru) galā un augšējo lapu žāklēs. Apziednis vienkāršs, piecdaļīgs, no balta līdz iesārtam (ga 0.3-0.4 cm). Auglis - brūns, trīsšķautņains riekstiņš ar līdzenām, asām šķautnēm. Zied no jūnija līdz augustam. Izplatība. Austrumāzijas izcelsmes suga. Mūsdienās piemērotās klimatiskajās joslās plaši kultivē visā pasaulē. Sastopams kā dārzbēglis un adventīvs augs. Latvijā retumis visā teritorijā. Kultūrbēglis. Vietām kultivē. Biotopi. Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas dažādās nezālienēs un dzelzceļu malās.

Pielietojums

Pateicoties rutīnam viņu izmanto trauku sistēmas funkcionālu spēju saglabāšanai. Tiek pielietots pie asinsrites traucējumiem, venoza vājuma, spazmas un tūskām. Tēja no griķiem: 2 griķu zāles tējkarotes aizlej 2 kūsājošie ūdeņi, aptuvens laikā 1 minūtes, pēc tam noņem no plātnes un atstāj ievilkties zem vāka vēl 10-15 minūtes. Dzer pēc 2-3 tasēm dienā 4-8 nedēļas ilgi. Sēkļos ir daudz minerālvielu, tie ir bagāti ar grupas vitamīniem B, kā arī ar taukiem un vērtīgām olbaltumvielām.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402760
Kategorija : Ārstniecības augi - G| Skatīts : 3294 | Reitings: 0.0/0
Birkas : griķis, griķu, griķi, griķim, griķa
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 2
0 Spam
2 Hirohito  
Bena how do Buzz get 10 ads on every page? If they are doing one billion ads a month off 100million pages (unless my maths is wrong )I'm eineresttd partly because we (wap.Flirtomatic.com) did 115m page views last month and have only just moved to two ads per page.Although our model is somewhat different (we do not have content providers) the outlines of success are the same as BuzzCity and it's interesting to hear about them. We too have a currency (Flirtpoints) which users use to buy stuff, but basic usage is free. Advertising is moving ahead well but for us is only 25% of revenue.Currently we are UK only so it's extra interesting to see Buzz getting this model working elsewhere .maybe the UK advertising community is not as advanced in uptake of new media as it likes to think.Mark

0 Spam
1 Velvet  
I'm so glad that the internet allwos free info like this!

Vārds *:
Email *:
Kods *: