Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » K

Kārkls
04.07.2011, 14:59
Kārkls
Kārkls – ne tikai stabulītēm
Dr. Artūrs Tereško

 
Mūsu senči no kārklu mizām gatavoja vīzes un izmantoja ādu apstrādei, jo arī šā auga mizās daudz miecvielu. Bet īpaši nozīmīgi ir tajā atrodamie salicilāti, no kuriem iegūst aspirīnu. Mizā šī viela ir saistīta dažādos savienojumos. Nonākot organismā vai kādu laiku atrodoties karstā ūdenī, tie sadalās un aspirīnu atbrīvo. Tas ir brīnišķīgs risinājums ļaudīm, kuriem aspirīns noderētu dažādu iekaisumu vai asins recēšanas problēmu novēršanai, bet tā iekšķīga lietošana ir apgrūtināta kuņģa čūlas vai divpadsmitpirkstu zarnas iekaisuma dēļ – uzreiz pēc norīšanas acetilsalicilskābe izraisa gļotādas kairinājumu.   
Kamēr aspirīns atrodas savienojumos, tas pat vārīgam kuņģim neko sliktu izdarīt nevar. Pat otrādi – miecvielas palīdz iekaisumus mazināt, jo pārklāj to ar plēvīti. Gremošanas skābju atbrīvotais aspirīns vainu vairs netraumē - nokļuvis asinsritē, var apliecināt savu dziedniecisko iedarbību.
Kārkla miza laba arī to locītavu iekaisumu novēršanai, ko sauc par artrītiem; (deģeneratīvajām locītavu vainām - artrozēm, ko izraisa skrimšļu nonēsāšanās, vairāk palīdz jaunu dzīvnieku skrimslīšu galerti, bet no augiem – purva vārnkāja).
Veselības uzlabošanai der blīgznu un visu mums pazīstamo kārklu miza, bet vērtīgākā iegūstama no baltā kārkla - Salix alba. Mizu var sažāvēt un kafijas dzirnaviņās samalt pulverī- labs līdzeklis kapilārās asiņošanas apturēšanai.
 
Ņem sauju (ap piecpadsmit gramiem) svaigu vai žāvētu kārkla mizu, aplej ar puslitru ūdens un uz lēnas uguns vāra desmit minūtes. Ja sāp locītavas, moka nepatīkamas sajūtas kuņģī vai ir aizdomas par briestošiem iekaisumiem, lieto pa ēdamkarotei četrreiz dienā. Ja radušās blaugznas, to var pievienot matu skalošanas ūdenim.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402764
Kategorija : Ārstniecības augi - K| Skatīts : 2941 | Reitings: 0.0/0
Birkas : kārklu, kārkla, kārkls
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: