Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » L

Lakacis
04.07.2011, 16:32
Lakacis

Lakacis - Pulmonaria obscura L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Vienlaicīgi ar gaiļbiksītēm un pēc uzbūves līdzīgiem, tikai violeti - ziliem divkrāsainiem ziediem uzzied lakacis - Pulmonaria obscura. Tos jāmeklē ēnainās vietās, vecajos parkos un pamestajās kapsētās, arī Siguldas slēpošanas trasēs, kuras atpūšas pēc ziemas trakumiem. Augu var viegli atpazīt pēc tā, ka tie ir it kā divi vienā- lapiņas pie saknes ir lancetiskas, gludas pat spīdīgas, sakārtotas rozetē, bet ziednesis ir 8-30 cm. stāvs, ovālām, pūkainām lapām un ziedi tiešām ir divkrāsaini- viena daļa ,,taurīšu” ir zilas bet citas ir sarkani violetas. Jāsaka, ka šāds fenomens dabā nemaz bieži nav sastopams. Augs satur retus mikroelementus, tādus kā vanādiju, titānu, sudrabu, niķeli, varu, kā arī 5 veidu flavonoīdus.

Kopš seniem laikiem lakačus pielieto plaušu slimību ārstēšanai, par ko liecina arī auga latīniskais nosaukums - Pulmonaria, jo pulmo, latīniski, nozīmē, plauša, bez tam šī auga novārījumu lieto gremošanas traucējumu, caurejas novēršanai, hemoroīdu gadījumos, arī pie aknu un nieru slimībām. Šis augs satur tādu aktīvu mikroelementu kompleksu, kas stimulē asinsradi, to pielieto mazasinības ārstēšanai, pie tam nebaidoties no pārdozēšanas - no tā, ka asinis varētu palikt par daudz biezas, jo lakača sastāvā ietilpst kāds glikopeptīds, kurš darbojas kā tiešas darbības antikoagulants (līdzīgi, kā heparīns,). Salīdzinot ar citiem augiem, kuriem arī ir atklātas asinis šķidrinošas īpašības, piemēram, ar dzelteno amoliņu, vīgriezēm, zeltgalvīti - lakacim tās ir izteiktas visspēcīgāk. To visu zinot, kļūst skaidrs, kāpēc tautas medicīnā šo, pēc skata necilo, augu ar labiem panākumiem lieto insulta, infarkta, kāju artēriju sašaurināšanās ārstēšanai un profilaksei, kā arī diabēta radīto komplikāciju novēršanai un attālināšanai.

Labs, bet rets augs. Labi padodas kultūrā, pats izsējas un paplašinās, tikai nemīl, ja citi augi pāraug.
Ņem 2 ēd. karotes sasmalcinātu lakstu, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, ļauj ievilkties 2 stundas. Lieto minētajos gadījumos pa 1/ 2 glāzei 4 reizes dienā pirms ēšanas.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402706
Kategorija : Ārstniecības augi - L| Skatīts : 4447 | Reitings: 0.0/0
Birkas : lakacim, lakacis, lakačus, lakača
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: