Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » P

Plūškoks
04.07.2011, 18:16
Plūškoks

Melnais plūškoks - Sambucus nigra L.

Nosaukums cēlies no grieķu vārda „sambuce” – muzikālā instrumenta tips, ko izgatavoja no koka jaunajiem dzinumiem.

Sastopams mērenā un subtropu klimata joslā, izņemot Centrālāfriku un Dienvidāfriku.

 Ogu sulai piemīt organismu vispārspēcinoša īpašība, to iesaka lietot pie sausa klepus, podagras, artrīta, diabēta, reimatisma, nieru saslimšanām, kā temperatūru pazeminošu un atkrēpošanu veicinošu līdzekli, pie grupas, angīnas un furunkulozes.

Ja nav nozīmētas speciālas rekomendācijas tad ogu sulu dzer pa 1 glāzei saldinātu ar 1 ēdamk. medus 3 reizes dienā.

Ziedu sulu sajauc vienādās devās ar medu un lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas.

_________________________________________
L.Reitere ventspilszinas.lv

Rudens atnāk ar labu ražu. Laba saimniece zina arī savvaļā savākto pielietot gan uzturam, gan veselībai.
Svarīgi zināt kas kam der. Šoreiz neliels rakstiņš par Melno plūškoku.

Satur rutīnu, kas labvēlīgi ietekmē  asinsvadu sieniņas, lieto kā diurētisko līdzekli urīnizvadceļu iekaisumu gadījumā, lieto pie ekzēmām, apdegumiem un furunkuļiem, iekaisumiem, zarnu trakta slimībām, vēdera aizcietējumiem, pret vīrusu izraisītām infekcijām. Ārstē bronhītu, angīnu, balsenes slimības, hemoroidālās asiņošanas, osteohondrozi, stiprina imunitāti, palīdz pret mainīgo gripas vīrusu, saaukstēšanos, bronhītu, reimatismu, veicina asinsriti, palīdz aterosklerozes slimniekiem, tam piemīt nervus nomierinoša darbība. Kā antioksidants tas novērš aptaukošanos, sakārto zarnu darbību, novērš zarnu spazmas, nefrītu, nierakmeņu rašanos, šķīdina esošos nierakmeņus. Sviedrē, savelk, dzen urīnu. Pret podagru  palīdz kaltētu melnā plūškoka ogu komprese, pret  radikulītu palīdz  kaltētu melnā plūškoka ziedu komprese kopā ar kumelīšu ziediem.

Lapas veicina elpošanu, ārstē locītavu iekaisumus, komprešu slota noder pret apdegumiem, hemoroīdiem, remdē sāpes (it īpaši galvas, ausu un zobu sāpes). Melnā plūškoka lapas un zarus liek kurmju alās atbaidīšanai, jo krūmam ir nepatīkama smaka. Gan melnā, gan sarkanā plūškoka lapas un ogu sula izmantojama audumu krāsošanai. No lapām iegūst dzeltenzaļos un zaļos toņus, no sulas – no violeta līdz pat tumšpelēkam tonim.

Ziedus var kaltēt un pievienot ārstnieciskajām un profilaktiskajām tējām saaukstēšanās un iekaisuma vīrusu laikā, lai spēcinātu organisma aizsargspēju un mazinātu uzņēmību pret vīrusu iedarbību. Aromāts un tēja ārstē astmu, stiprina imunitāti, palīdz pret mainīgo gripas vīrusu, saaukstēšanos, bronhītu, reimatismu, veicina asinsriti, palīdz aterosklerozes slimniekiem, tam piemīt nervus nomierinoša darbība. Kā antioksidants tas novērš aptaukošanos, sakārto zarnu darbību, novērš zarnu spazmas, nefrītu, nierakmeņu rašanos, šķīdina esošos nierakmeņus.

Ogas ir bagātas ar vitamīniem C, A, B1, B2. No tām var gatavot ievārījumu, sulu, kompotu, marmelādi vai vīnu. Taču jābūt uzmanīgiem, jo negatavas ogas ir nedaudz indīgas. Pirms to lietošanas vēlams pārliecināties par reakciju uz šīm ogām. Svaigas plūškoka ogas iesaka aizcietējumu gadījumos, bet parastos gadījumos rūgšanas procesā izstrādājies alkohols izraisīs vienīgi caureju. Ja jūs moka podagra – palīdz kaltētu ogu komprese.

Vienkāršas receptes:

Pie nieru slimībām

Ņem 1 sauju kaltētu melnā plūškoka ogu. Aplej ogas ar 0,5l aukasta ūdens un atstāj, lai mirkst 10 minūtes. Uzvāra izmērcētās ogas un atstāj, lai ievelkas 10–15 minūtes. Izdzer dienas laikā.

Pie saaukstēšanās

Ņem 1 ēdamkaroti melnā plūškoka ziedu. Aplej ziedus ar karstu ūdeni (250 ml). Lieto pa pusglāzei ar medu, 3–4 reizes dienā. Pagatavoto izvilkumu var lietot arī profilaksei pret saaukstēšanos un gripu.

Pie angīnas

Ņem 2 tējkarotes melnā plūškoka ziedu. Aplej ar 1 glāzi karsta ūdens un atstāj 10 minūtes ievilkties. Skalo kaklu. Izlieto dienas laikā.

Hroniski aizcietējumi

Labi palīdz ķīselis, kuru vāra no pavasara lapām vai rudens ogām ar medu.

Pie apdegumiem, furunkuļiem, hemoroīda iekaisuma, sasitumiem

Ņem melnā plūškoka lapas un nedaudz pasutina. Var paturēt garaiņos vai uz mirkli iegrūst karstā ūdenī. Tad izlīdzina, nedaudz apžāvē un liek uz slimās vietas.

Pie locītavu sāpēm

Ņem vienādās daļās plūškoka un kumelīšu ziedus. Aplej ar karstu ūdeni. Lieto kā sutekļus.

Pie diabēta, nieru slimībām, pampumiem, sirdsklauvēm, aizdusas, sirds neirozes, un bezmiega

Ņem 1 ēdamkaroti sakņu un mizas maisījumu. Aplej ar karstu ūdeni, pavāra 10 minūtes. Atstāj ievilkties uz 1 stundu. Tad nokāš. Lieto pa ½ glāzei 3 reizes dienā.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402778
Kategorija : Ārstniecības augi - P| Skatīts : 6466 | Reitings: 1.0/1
Birkas : plūškoka, plūškoks
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: