Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » V

Vaivariņš
04.07.2011, 21:51
Vaivariņš

 Purva vaivariņš - Ledum palustris L.
Багульник болотный

Iesaka www.fitoterapija.lv

Efektīvi asinsspiedienu samazina purva vaivariņš (Ledum palustris L.) Tas satur ēteriskās eļļas, kas paplašina asinsvadus, glikozīdus, kas palēnina sirdsdarbību, kumarīnus, kas „sašķidrina” asinis. Būtu ideāls līdzeklis, ja nebūtu toksisks, tāpēc devu nedrīkst pārsniegt. Ņem 2 tējkarotes smalcinātu vaivariņa lakstu uz 250 ml ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, atstāj ievilkties 1 stundu, nokāš, uzglabā ledusskapī. Lieto pa 1 ēdamkarotei 4 reizes dienā. Labs līdzeklis arī bronhiālās astmas ārstēšanai, ja to pavada paaugstināts asinsspiediens. Nedrīkst lietot grūtnieces.

Purva vaivariņš - Ledum palustris L.

Mūžzaļš smaržīgs krūmiņš. Zied maijā, jūnijā. Izplatīts Eiropā, Āzijā, Ziemeļamerikā. Sastopams Eiropas austrumu daļā.

 Izmanto lapas un auga jaunos zariņus. Ievāc augustā, septembrī, kad nobriest augļi, kad pilnībā attīstījušies jaunie dzinumi. Augu kaltējot izdalās liels daudzums ēterisko eļļu tvaiki, kas izsauc galvas sāpes. Tāpēc nav vēlams ilgstoši šajā vietā uzturēties.

 Visas auga daļas, izņemot saknes satur ēterisko eļļu, pirmā gada lapās 1,5-7,5%, otrā gada lapās 0,25-1,4%, pirmā gada zaros 0,17-1,5%, otrā gada – līdz 0,8%, ziedos 2,3%, augļos 0,17%. Eļļa ir bieza, zaļās krāsas, atdzesējot kristalizējas.
 Jaunajās lapās mēdz būt līdz 10% ēteriskā eļļa, kā arī miecvielas. Lapas satur kvercetīnu, pektīnu, sveķus, rūgtvielas, organiskās skābes, krāsvielas, 170-190 mg% askorbīnskābi.

 Pielieto

  • Biežāk izmanto pie reimatisma, retāk pie klepus, garā klepus, kā urīndzenošu līdzekli.
  • 10% - tīgu aleoptēna (ēteriskās eļļas šķidrā daļa) tiek pielietota kopā ar lineļļu kā deguna pilieni rinīta un gripas ārstēšanai.
  •  Eksperimentāli ir novērots, ka auga aktīvās vielas paplašina asinsvadus un pazemina arteriālo asinsspiedienu, pastiprina bronhu dziedzeru sekrēciju. Sākumā uzbudina nervu sistēmu, bet vēlāk normalizē tās darbību.
  •  Ēteriskai eļļai un ledolam piemīt nozīmīga kairinoša iedarbība un var izsaukt kuņģa – zarnu trakta gļotādas iekaisumu.
  • Ēteriskā eļļa, ledols un lapu sula nāvējoši iedarbojas uz vairākiem mikrobu veidiem.

 Tautas medicīna augu izmanto visu pēdējo 2 gadsimtu laikā, īpaši Zviedrijā un Vācijā.

  • Lapas izmanto kā atkrēpošanas līdzekli pie klepus, bronhiālās astmas, angīnas. Lapu uzlējumu pielieto kā sāpes mazinošu līdzekli pie galvas sāpēm, reimatisma, locītavu sāpēm, podagras sāpēm. Lapas izmanto pie neiralģijas, jo tām piemīt narkotiska iedarbība.
  • Sadedzinātu lapu pelnus ziemeļu tautas izmantoja ieelpošanai kā nomierinošu un miega līdzekli. 
  • Tibetas medicīna ziedus un lapas iesaka pie aknu saslimšanām, ārīgi izmantot pie ādas izsitumiem, ekzēmām, brūcēm, furunkuliem, karbunkuliem, acu iekaisumiem, indīgu kukaiņu un čūsku kodumiem, apsaldējumiem.
  • Lapu uzlējumu izmantoja pie drudža un malārijas, dzēra to kā profilaktisku līdzekli slimību epidēmiju laikā.

  • Uzlējums. 1 tējk. lapas vai ziedi, 2 glāzes atdzesēts ūdens. Nostādina 8 stundas. Lieto pa ½ glāzei 4 reizes dienā. Iekšķīgi kā tēju lieto pie bronhiālās astmas, klepus, plaušu tuberkulozes, podagras, saaukstēšanās, reimatisma, ekzēmas, arī kā atkrēpošanas, sviedrējošu, nomierinošu un urīndzenošu līdzekli. Ārīgi uzlējumu lieto pie kukaiņu kodumiem, durtām un plēstām brūcēm, apsaldējumu rezultātā radušajiem augoņiem, asins cirkulācijas pastiprināšanai pirkstos anēmijas gadījumā (kāju un roku asinsvadu sklerozes).
  •  Lapas vārītas augu eļļā. 2 ēdamk. lapas, 2 ēdamk. augu eļļa. Nedaudz pavāra uz lēnas uguns, nostādina 12 stundas siltā vietā. Izmanto ārīgi ādas saslimšanu ārstēšanai.
  •  Lapas un ziedus izmanto arī vannu peldēm.
  • Tēja. 25 g vaivariņi, 15 g nātru lapas, 1 litrs verdošs ūdens. Nostādina 8 stundas. Lieto pa ¼ glāzes 4 reizes dienā pie astmas.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402737
Kategorija : Ārstniecības augi - V| Skatīts : 8744 | Reitings: 5.0/1
Birkas : vaivariņš, purva, vaivariņu, vaivariņa
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 Indriratnasari  
0
Man prieks par Aizputes biboiltēku. Katrai biboiltēkai vajadzētu izmantot šo iespēju, kā informēt savu lasītāju. Pārlielupes biboiltēkai šajā attīstības procesā ir svarīgi komunicēties ar savu lasītāju, pat, ja viņš biboiltēku apmeklē tikai virtuāli. Mūsu emuāru apskata arī vairākās ārzemju valstīs: ASV, Portugālē, Vācijā, Lielbritānijā, Lietuvā. Žēl, protams, ka vairums ir pasīvie lasītāji. Būtu interesanti vairāk lasīt komentārus. Blogošana attīstīsies, un ceru, ka vainagosies ar lasītāju un biboiltēku kopdarbu informācijas radīšanā.Tikai neliela piezīme- Pārlielupes biboiltēkas emuārs dzimis 15.augustā.

Vārds *:
Email *:
Kods *: