Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » Z

Zaķpēdiņa
04.07.2011, 22:36
Zaķpēdiņa

Dumbrāju zaķpēdiņa - Gnaphalium uliginosum L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Dumbrāju zaķpēdiņa - Gnaphalium uliginosum ir pelēka, sīka nezālīte ar ļoti sīkiem dzelteniem ziediņiem, tā ir bieži sastopama mazdārziņos un tīrumos. Savu nosaukumu ieguvusi no grieķu vārda gnaphalon, kas nozīmē veltenis, un tiešām, šo augu ieraugot, liekas, ka, to saveļot, varētu iznākt silti apavi. Vācot zaķpēdiņas, tās izrauj ar visām saknēm, kuras pēc tam nogriež. Lakstus noskalo, jo parasti tie pēc lietus ir nošķiesti ar zemi, tad sagriež un žāvē.
 
Šī auga ķīmiskais sastāvs ir bagāts, satur tādas vielas, kas paplašina asinsvadus un tāpēc samazina asinsspiedienu un sāpes sirds rajonā stenokardijas gadījumā. Zaķpēdiņas veicina ievainojumu sadzīšanu, tās ir vienas no labākajām dabas zālēm kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlas ārstēšanai un tas ir tāpēc, ka šinī augā ir apvienota skābi mazinoša un antibakteriāla darbība, tā piedevām vēl veicina gļotādu atjaunošanos., novērš miega traucējumus un mazina neirozi.
 
Ņem 2 ēdamkarotes drogas aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens un vāra uz lēnas uguns 5 minūtes. Ļauj ievilkties 2 stundas. Lieto pa pusglāzei trīsreiz dienā pēc ēšanas.
Samaļ drogu pulverī un sajauc uz pusēm ar vazelīnu vai taukiem. Lieto kā ziedi, ja ir apdegumi, ievainojumi vai citi ādas bojājumi.

 Dumbrāju zaķpēdiņa (Gnaphalium uliginosum L.) ir peļu pelēka, nekaitīga nezālīte, bet ar daudzpusīgu darbību. Lietojot koncentrētu dumbrāju zaķpēdiņas tēju, novēro sirdsdarbības ritma palēnināšanos, kļūst sārta āda, kas liecina par kapilāru paplašināšanos. Novēro arī nomierinošu iedarbību. Asinsspiediens samazinās uz 4-6 stundām. Kā nevēlamu blakus parādību var atzīmēt pastiprinātu zarnu peristaltiku. Tautas medicīnā dumbrāju zaķpēdiņu lieto arī ādas ievainojumu, trofisku čūlu un kuņģa čūlas ārstēšanai. Šo augu ir ieteicams lietot, ja ir veģetatīvās nervu sistēmas disfunkcija ar simpātiskās nervu sistēmas aktivitātes pārsvaru, kuras raksturīgākās pazīmes ir paātrināta sirdsdarbība, nervozitāte, aizcietējumi un bezmiegs.
 
Asinsspiediena samazināšanai ņem 3 ēdamkarotes smalcinātu, žāvētu lakstu, aplej ar glāzi vāroša ūdens, sautē stundu, nokāš, nospiež. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Dumbrāju zaķpēdiņa - Gnaphalium uliginosum L.

Viengadīgs lakstaugs ar zarotu stumbru. Aug mitros tīrumos, grāvmalās. Ievāc visu augu (jūl.—aug.). 
 Droga satur miecvielas (līdz 4% ), ēterisko eļļu, sveķveida vielas, karotīnu (12—55 mg% ) u.c. Gatavo tēju, uzlējumu, ekstraktus.

 Lieto paaugstināta asinsspiedienā sākumstadijā. Ar zilās kāpnītes preparātiem kombinētas tabletes lieto pret; kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu; eļļas izvilkumu — slikti dzīstošu brūču un čūlu ārīgai ārstēšanai

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402721
Kategorija : Ārstniecības augi - Z| Skatīts : 3985 | Reitings: 0.0/0
Birkas : zaķpēdiņas, zaķpēdiņu, zaķpēdiņa
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: