Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » Z

Zeltsakne
04.07.2011, 22:33
Zeltsakne

Zeltsakne - Rhodiola rosea L.
Родиола розовая (золотой корень, розовый корень, очиток розовый)

Iesaka www.fitoterapija.lv

 Mēs savā zemītē varam sekmīgi kultivēt zeltsakni (Rhodiola rosea L.), kura, atšķirībā no pārējiem nebojā miegu, bet dod mundrumu un uzlabo fizisko un garīgo izturību. Šī auga preparāti var būt labi palīgi sportistiem, studentiem un cilvēkiem, kas pārcietuši smagas slimības, operācijas.
 Augs ir daudzgadīgs, veido masīvu, vieglu sakneni, kurš no ārpuses izskatās kā no veca zelta-tāpēc tāds nosaukums, bet iekšpusē lūzuma vietā sakne ir poraina un viegli iedzeltena, bet, galvenais, smaržo pēc rozēm. Pavairo dalot sakni, stādāmo materiālu var iegādāties pavasara tirgos-nekāds retums tas nav. Pagatavo tinktūru no 3-4 gadus veciem augiem. Var no svaigas saknes. Ņem 50 gr. saknes, aplej ar 500 ml. degvīna, noliek siltā vietā lai ievelkas. Lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā.

  • Zeltskane medū (240g)
    Piedāvā - www.deiva.lv
    Sastāvs: zeltsakne, medus. Ieteicams lietot 2-4 tējk. dienā.
  • Zeltsakne pašu gatavotam eliksīram (30g)
    Piedāvā - z/s Kurmīši

 Zeltsakne (Rhodiola Rosea) tautas medicīnā ir tikusi lietota jau gadsimtiem ilgi. Grieķu ārsts, Dioskorīds, pirmo reizi pieminējis tās medicīnisko iedarbību mūsu ēras 77. gadā De Materia Medica izdevumā. Vikingi lietoja sakni lai iegūtu pieaugošu fizisko spēku un izturību. Vācijā to lietoja, lai izturētu ilgstošas sāpes, galvassāpes un tā tika uzskatīta par produktu ar izcilu pretiekaisuma darbību.
 K. Linnejs, pazīstamais zviedru botāniķis, kurš klasificēja visus augus, nosauca to par Rhodiola Rosea 1725.gadā, jo svaigas zeltsaknes aromāts atgādina rožu smaržu. Pēc 25.gadiem, zeltsakne tika ierindota pirmajā vietā medicīnas preperātu sarakstā ar zviedru farmaceitu kopsapulces lēmumu.
Savulaik zeltsakni bija aizliegts izvest no Tibetas teritorijas. Ķīnas imperatori auga meklējumos sūtīja speciālas ekspedīcijas. Altaja senie iedzīvotāji rūpīgi slēpa zeltsaknes augšanas vietas. 
 Ikļauta Krievijas Federācijas Sarkanājā grāmatā.

  Zeltsaknes saknes satur vielas, kas ļauj augu pieskaitīt pie dabīgiem imūnmodulatoriem un adaptogeniem. Tas palīdz stiprināt imūnsistēmu, organisma spējas pretoties pret fizisko un emocionālo stresu, stimulē smadzeņu darbību un sekmē vispārējo labsajūtu. To var lietot praktiski veseli cilvēki, ja ir pazeminātas darbaspējas. Tā kā produktam ir tonizējošas īpašības, to nav ieteicams lietot dienas otrajā pusē.

  • Pēc ārtsnieciskajām īpašībām līdzinās žēņšeņam. Uskata ka zeltsaknei ir daudz spēcīgaka psihostimulējošā iedarbība (stimulē CNS darbību) par žeņšeņu.
  • Kā dabiskais stimulators, augam ir plaša terapeitiskās iedarbības zona, neveido pieradumu pie preparātiem.
  • Tēja un ūdens uzlējumi lietojami līdzīgi kā kofeīnu saturošaās melnās un zaļās Ceilonas tējas, kafija. Tomēr vēlams šo dzērienu nelietot katru dienu, iedarbība ir ļoti spēcīga.
    Pagatavo - 1 tējk saknes aplej ar 1 litru ūdens, vāra 7-10 min., nostādina 20-30 min. Lieto 2-3 glāzēm dienā saldinot ar cukuru vai medu.
  • No rodiolas sakneņiem ražo šķidro ekstraktu, tinktūru, gatavo uzlējumu.
  • Lieto neirastēniska un asnētiska stāvokļa, stipra noguruma, pazeminātu darbaspēju un funkcionālu CSN slimību gadījumā.
  • Rožainajai rodiolai piemīt stimulējoša, darbaspējas paaugstinoša iedarbība smaga fiziska darba laikā, jo tās preperāti normalizē vielamiņu, ekonomējot enerģētiskos resursus, sekmē ogļhidrātu un lipīdu vielmaiņu, tādējādi stimulējot arī garīgā darba spējas un nedaudz uzlabojot atmiņu.
  • Ārīgi rodiolu lieto skalojumiem brūču, čūlu, ādas slimību, skrofulozes, angīnas, zobu sāpju gadījumā. Kompreses izmanto konjuktivīta dziedināšanai.
  • No auga sakneņiem gatavo uzmundrinošu tēju līdzīgi kā melno tēju. Tā ir sārtā krāsā ar savdabīgu, patīkamu vijolīšu smaržu. Rodiola ir īpaši noderīga atveseļošanās periodā pec smagām saslimšanām, ja ir nespēks, gurdenums.
  • Tibetas medicīnā pielieto pie sirds - asinsvadu un kuņģa - zarnu trakta saslimšanām. Senajos laikos šo sakni bija aizliegts izvest no Tibetas.
  • Mongolijā lieto pie plaušu turbrkulozes, kaulu lūzumimem, ādas saslimšanām, kā temperat''uru pazeminošu, organismu stiprinošu līdzekli. Kompreses liek uz brūcēm.
  • Sulu izmanto kā brūču dziedējošu līdzekli.
  • Ievāc auga sakneņus veģetācijas beigās no spēcīgi attīstītiem augiem, kuriem ir daudz stublāju.
  • Uzmanību! Rožainās rodiolas preperātus nedrīkst lietot cilvēki ar izteiktiem paaugstinātas nervu sistēmas uzbudināmības simptomiem, drudzi, hipertensijas krīzi. Jāpiesargās arī tiem, kam ir veģetatīvā asinsvadu mazspēja, pazemināts asinsspiediens klimaksa laikā, jo var pasliktināties pašsajūta, rasties galvassāpes, uzbudinājums, bezmiegs. Šādos gadījumos drogas deva jāsamazina vai jāpārtrauc preperāta lietošana.
  • Ekstraktu (Extractum Rhodiolae fluidum) lieto pa 5-10 pilieniem 2-3 reizes dienā 15 min pirms ēšanas. Kurss - 10-20 dienas. Psihiatrijas praksē pēc ārsta nozīmējuma lieto vairākus mēnešus.
  • Skņu uzlējums spirtā - 50 g saknes aplej ar 1/2 litru 40% spirtu (degvīnu) un 2 nedēļas nostādina. Lieto pa 20-30 pilieniem 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas. Tiem kam ir nosliece uz paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu ieteicams lietot krietni mazākas devas.
  • Sakņu uzlējums - 10 g saknes aplej ar 200 ml verdoša ūdens, nostādina 4 stundas. Lieto pa 1/2 glāzei 2-3 reizes dienā. Dzērienam ir lieliska garša, smalks un maigs aromāts, kas līdzinās rožu smaržai. Garša ir nedaudz savelkoša.
  • Tējas maisījums - zelstaknes saknes, bergēnijas, meža zemeņu un aveņu, upeņu lapas, asinszāles ziedi, retēja un mārsila laksti - vienādās devās. 2-3 ēdamk. kaltētu augu maisījumu nostādina 1 stundu 1 litrā verdoša ūdens. Saldina pēc nepieciešamības.
  • Rodiolas lapas un jaunos lakstus izmanto pavasara salātos.
  • Rodiolas sakneņus izmanto arī pārtikas rūpniecībā tonizējoša, bezalkoholiska dzēriena pagatavošanai.

Audzēšana

 Daudzgadīgs augs. Ieteicams stādīt akmeņdārzos, viršu dārzos, piemājas dārzos, kā zemsedzes augu. Augšanas forma - cerveida, klājeniska. Izstāda 30cm attālumā. Zied maijā jūnijā. Sasniedz 20-50 cm augstumu. Pavairo veģetatīvā veidā ar sakneņiem. Sakņu ceru dalīšanu veic aprīļa vai jūlija beigās.
 Vēlama auglīga, viegla augsne. Smagās mālainās augsnēs saknes var iepūt un vāji attīstās.

Savvaļā izplatīta Altajā, Urālos un citur austrumu reģionos, aug kalnos 1500 = 2500 m virs jūras līmeņa.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402747
Kategorija : Ārstniecības augi - Z| Skatīts : 8856 | Reitings: 3.0/2
Birkas : zeltsakni, zeltsaknes, zeltsakne, rodiolas, rodiola
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: