Sākums » Raksti » Dažādi » Dažādi

Par zāļu tējām
Par zāļu tējām
Vispārīga informācija par zāļu tēju lasīšanu, kaltēšanu un glabāšanu...

Kad?                               
Drogas var vākt visu cauru gadu, tik zināt ko un kur. Tomēr visaktīvākais laiks, neapšaubāmi ir vasara.
Vislabāk ziedošās zāles lasīt, kad tās tikko uzplaukušas. Drogas jāvāc dienas pirmajā pusē, kad rasa jau nožuvusi. Smaržīgās drogas visefektīvāk vākt saulainā  laikā, kad tajās esošās ēteriskās vielas ir visvairāk. Pārējiem augiem, galvenais, lai nav mitrs un slapjš laiks. Tādā laikā vāktie augi ilgāk žūst un var sākt pelēt, jo tajos būs vairāk mitruma. Kā arī visu labo un aktīvo vielu būs daudz mazāk. Arī rudenī vāktiem augiem, kas uzziedējuši otreiz, būs trūcīgāk ar aktīvo vielu sastāvu.
Pēc mēness fāzēm, enerģētiski spēcīgākas zālītes esot, lasītas augošā mēnesī un pilnmēnesī.

Kur?
Noteikti ne pilsētas parkos. Ja tuvumā ir ceļs, tad tāds, kur maksimums piecas automašīnas pa dienu brauc garām. Un, lai zālītes nav ar baltajiem ceļa putekļiem, jo tās nemazgā pēc savākšanas, izņemot zemzemes daļas.

Kā sagatavot?
     Lapas, laksti un ziedi jākaltē ēnā, sargājot no tiešiem saules stariem. Un lai ir laba gaisa plūsma. Parasti šim nolūkam izmanto pažobeles, bēniņus, šķūnīšu u.tml. Žāvē, izklājot uz tīra auduma vai papīra (ne avīzes), apmēram 5cm biezumā, reizi dienā apgriežot otrādāk. Kārtīgi izžuvuša auga stiebri lūst viegli un ar knikšķi. Parasti 3 līdz 4 dienu laikā tie ir sausi.
Saknes, ogas un augļus var kaltēt tiešā saulē, sargājot no kukaiņiem.
Par to, vai zālītes pirms kaltēšanas sagriezt vai negriezt, ir dažādi viedokļi. Parasti, man šķiet, tomēr kaltē veselus un pēc sakaltēšanas sagriež 2-5cm lielos gabaliņos, nobrucina lapiņas.
Kaltēt zālītes, sasienot tās kūlīšos, nav ieteicams, jo iekšienē var sākties pelēšana. It īpaši ja uznāk kāda lietaināka diena. Un sapelējušas drogas vairs nav lietojamas.

Kā uzglabāt?

     Uzglabāšanai vispiemērotākie ir stikla trauki, papīra vai auduma maisiņi. Var arī izvēlēties metāla traukus. Nav ieteicami plastmasas maisiņi, jo tie ir labvēlīga vide dažādu kaitēkļu attīstībai. Uzglabā tumšā vietā, sargājot no saules stariem. Un ik pa laikam pāraudod, vai tējā kāds jau nedzīvo. Parasti ilgāk par gadu, neiesaka uzglabāt. Tātad, katru vasaru, dodamies ārā un lasam tējas!:)

Svarīgi!

     Būt pārliecinātam, ka noplūktā puķe ir īstā! Zāļu tējiņas nav tikai tējiņas. Senos laikos tās bija visīstākās zāles, kuras prasmīgi sagatavotas un pielietotas spēja dziedināt... vai arī kaitēt. Jo daži augi, nepareizi vai par daudz lietoti, var būt neveselīgi un pat indīgi! Un galu galā, „modernā” farmācija ir tieši attīstījusies no šādas zālīšu vākšanas. Un pat mūsdienās pļavas puķēm ir liela nozīme zāļu ražotnē.
Un vēl! Enerģija mums visapkārt ir. Tapēc ir svarīgi iet un lasīt augus ar labām domām, jo tad arī augs dos pretī visu to labo, kas tam ir. It īpaši, ja pateiksim lūdzu un paldies :)

Pa mēnešiem

Neliels apkopojums, ko, kad ir ietecams vākt.

Janvāris: alkšņi (augļkopas). 
Februāris: alkšņi (augļkopas). 
Marts: ālante, helēniju (saknes un sakneņi); alkšņi (augļkopas); bērzs (pumpuri); priede (pumpuri); retējs, meža (sakneņi). 
Aprīlis: ālante, helēniju (saknes un sakneņi); alkšņi (augļkopas); alteja (saknes); baldriāns (saknes un sakneņi); bērzs (pumpuri); brūklene (lapas); kalme (sakneņi); lupstājs (saknes); miltene, mūžzaļā (lapas); ozolpaparde, melnā (sakneņi); ozols (miza); pienene, ārstniecības (saknes); priede (pumpuri); retējs, meža (sakneņi). 
Maijs: alteja (saknes); arnika, kalnu (ziedi); baldriāns (saknes un sakneņi); brūklene (lapas); kapmirte (laksti); maijpuķīte (lapas, laksti, ziedi); mūžzaļā (lapas); nātre (lapas); ozolpaparde, melnā (sakneņi); ozols (miza); panātre, baltā (ziedi); plikstiņš, ganu (laksti); plūškoks, melnais (ziedi); priede (pumpuri); rasaskrēsliņš (laksti); vijolīte, trijkrāsu (laksti); vilkābele, asinssārtā (ziedi). 
Jūnijs: adoniss (laksti); amoliņš (laksti); anīss (augļi); arnika, kalnu (ziedi); asinszāle (laksti); augstiņš (laksti); ceļteka (lapas); deviņvīruspēks (ziedi); Islandes ķērpis (laponis); kaķpēdiņa (ziedi); maijpuķīte (lapas, laksti, ziedi); māllēpe (lapas); mārsils (laksti); mātere, piecdaivu (laksti); nātre (lapas); panātre, baltā (ziedi); pelašķis (laksti); piparmētra (lapas); plikstiņš, ganu (laksti); plūškoks, melnais (ziedi); rasaskrēsliņš (laksti); strutene, lielā (laksti); sunītis (laksti); ūdenspipars (laksti); upene (augļi); vērmele (laksti); vīgrieze (ziedi); vijolīte, trijkrāsu (laksti); vilkābele, asinssārtā (ziedi). 
Jūlijs: adoniss (laksti); amoliņš (laksti); anīss (augļi); asinszāle (laksti); augstiņš (laksti); avene, meža (augļi). biškrēsliņš (ziedi); ceļteka (lapas); deviņvīruspēks (ziedi); Islandes ķērpis (laponis); kaķpēdiņa (ziedi); māllēpe (lapas); mārsils (laksti); mātere, piecdaivu (laksti); melisa (lapas); mellene (augļi); nātre (lapas); panātre, baltā (ziedi); pelašķis (laksti); piparmētra (lapas); plikstiņš, ganu (laksti); puplaksis (lapas); rasaskrēsliņš (laksti); raudene (laksti); retējs, meža (sakneņi); strutene, lielā (laksti); sunītis (laksti); ūdenspipars (laksti); upene (augļi); vērmele (laksti); vīgrieze (ziedi); vijolīte, trijkrāsu (laksti); zaķpēdiņa, dumbrāju (laksti). 
Augusts: ālante, helēniju (saknes un sakneņi); amoliņš (laksti); anīss (augļi); aronija (augļi); asinszāle (laksti); augstiņš (laksti); avene, meža (augļi); baldriāns (saknes un sakneņi); biškrēsliņš (ziedi); blaktene (saknes); ceļteka (lapas); deviņvīruspēks (ziedi); ieva (augļi); Islandes ķērpis (laponis); kaķpēdiņa (ziedi); lupstājs (saknes); mārsils (laksti); mātere, piecdaivu (laksti); melisa (lapas); mellene (augļi); miltene, mūžzaļā (lapas); panātre, baltā (ziedi); pelašķis (laksti); peonija, neparastā (saknes un sakneņi); pīlādzis (augļi); piparmētra (lapas); plikstiņš, ganu (laksti); puplaksis (lapas); rasaskrēsliņš (laksti); raudene (laksti); retējs, meža (sakneņi); rozes (augļi); strutene, lielā (laksti); ūdenspipars (laksti); vaivariņš, purva (laksti); vērmele (laksti); zaķpēdiņa, dumbrāju (laksti). 
Septembris: ālante, helēniju (saknes un sakneņi); alteja (saknes); aronija (augļi); baldriāns (saknes un sakneņi); blaktene (saknes); brūklene (lapas); ceļteka (lapas); ieva (augļi); kalme (sakneņi); lupstājs (saknes); miltene, mūžzaļā (lapas); ozolpaparde, melnā (sakneņi); pabērzs (augļi); peonija, neparastā (saknes un sakneņi); pienene, ārstniecības (saknes); pīlādzis (augļi); raudene (laksti); retējs, meža (sakneņi); rozes (augļi); skābene, blīvā (saknes); vaivariņš, purva (laksti); vilkābele, asinssārtā (augļi); zirgkastanis (augļi). 
Oktobris: ālante, helēniju (saknes un sakneņi); alkšņi (augļkopas); alteja (saknes); baldriāns (saknes un sakneņi); blaktene (saknes); brūklene (lapas); ieva (augļi); kalme (sakneņi); ozolpaparde, melnā (sakneņi); pabērzs (augļi); kadiķis (augļi); peonija, neparastā (saknes un sakneņi); pienene, ārstniecības (saknes); pīlādzis (augļi); rozes (augļi); skābene, blīvā (saknes); vilkābele, asinssārtā (augļi); zirgkastanis (augļi). 
Novembris: alkšņi (augļkopas); miltene, mūžzaļā (lapas); kadiķis (augļi); skābene, blīvā (saknes). 
Decembris: alkšņi (augļkopas). 
Avots : http://valasmaids.blogspot.com/2011/04/par-zalu-tejam.html
Kategorija: Dažādi - Dažādi| Skatīts : 5148 | Reitings: 3.6/5
Birkas: zāles, zālītes, tējām, tēju, drogas, zāļu
Komentāru kopskaits: 1
1 Kaspars  
0
http://vitamini-veselibai.blogspot.com/

Vārds *:
Email *:
Kods *: