Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Adoniss
02.07.2011, 20:13
Adoniss

Pavasara adoniss - Adonis vernalis L.      
 Adonidis herba

Iesaka www.fitoterapija.lv

Daudzgadīgais lakstaugs Pavasara adoniss (Adonis vernalis L.) savu nosaukumu esot guvis no seno grieķu mitoloģijas saules dieva Adona, kurš, kā uzskatīja senās Grieķijas iemītnieki, katru rudeni mirst un katru pavasari atgriežas tikpat jauns un skaists. Tā šo augu nosauca senie grieķu ārsti, jo viņi ticēja, ka šim augam ir tik spēcīga iedarbība, ka tas spēj atgriezt cilvēku atpakaļ dzīvē. Pavasara adoniss pie mums tiek retums kultivēts kā košumaugs, taču prasa rūpīgu kopšanu un piesegšanu ziemā, jo ir vidusjūras klimata cienītājs. Sārmainā augsnē jūtas labāk. Pavasarī tas steidzas uzziedēt krāšņi dzelteniem ziediem, pirms vēl ir uzplaukušas lapas un turpina ziedēt arī pēc lapu uzplaukšanas, lēnām raisot ziedu pumpurus. Lapiņas tam ir sīkas, kā matiņi, bet ziedi salīdzinoši lieli, nedaudz atgādina mazu saulespuķes ziedu, tikai vidū tam ir aplītis ar iedobumu. Augs nav īpaši diža auguma, sasniedz vien 30- 40 cm. augstumu. Izmanto lakstus, kurus ievāc ziedēšanas laikā. Šī auga daļas satur dažādus sirds glikozīdus, adonitoksīnu, fitosterīnu, saponīnus un vēl daudzas citas vielas, kas piešķir tam izcilas dziedinošas īpašības. Adonisa preparātus medicīnā un tautas dziedniecībā lieto hroniskas sirds mazspējas gadījumā, pie sirds neirozes, paātrinātas un neritmiskas sirdsdarbības, pie akūtas sirds mazspējas, kas var rasties pārmērīgas fiziskas slodzes dēļ, vai slimojot ar kādu smagu infekcijas slimību. Senos laikos ar adonisa tinktūru ārstēja krītamo kaiti, tagad ir efektīvāki preparāti, taču tie padara cilvēku miegainu un nespējīgu sakarīgi dzīvot, turpretī adonisa tinktūra, samazinot lēkmju biežumu un norises intensitāti, dod mundrumu un normālu miegu, kad tas nepieciešams. Ar panākumiem adonisa preparātus lieto arī vairogdziedzera pastiprinātas darbības gadījumā, klimaksa norises traucējumu mazināšanai, kā arī pie reimatiskām locītavu un muskuļu sāpēm, krampjiem, garā klepus un saaukstēšanās gadījumā.

No adonisa lakstiem var pagatavot tējas uzlējumu, tinktūru, pulveri vai tabletes. Šo preparātu darbība nav vienāda, jo vienas vielas ekstrahējas ūdenī, citas spirtā, pulveris darbojas vājāk, jo nespēj tik ātri uzsūkties un gremošanas fermenti to neitralizē. Lai sasniegtu labākus rezultātus, šīs dažādas formas ir jāpamaina- nedēļu padzer tējas uzlējumu, nedēļu tinktūru, tad nedēļu pulveri un tad mēģina saprast kurš iedarbojās labāk, to tad arī turpmāk lieto.

Tējas izvilkuma pagatavošanai ņem 6 gramus lakstu , aplej ar 200 ml. verdoša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes, obligāti nolej. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3-5 dienas. Uzglabāt ledusskapī ne ilgāk kā 3 dienas.

Tinktūras pagatavošanai ņem 10 gramus žāvētu lakstu, uzlej 100 ml. 70% spirta, ļauj ievilkties divas nedēļas, tad nokāš. Lieto ar ūdeni pa 10pilieniem 2-3 reizes dienā pie minētām slimībām un stāvokļiem.

Pavasara adoniss - Adonis vernalis L.  

Indīgs augs.

Nosaukums cēlies no seno laiku mitoloģijas, saskaņā ar kuru Adonis – finiķiešu auglības dievs. Adonisa kults bija plaši izplatīts senajā pasaulē – Grieķijā, Ēģiptē, Palestīnā. Daudzos Senās Grieķijas mītos Adoniss ir attēlots kā skaists jauneklis, kurš iemīlējis Afrodīti. Tas tika medībās nāvīgi ievainots un tur kur notecēja asinis, katru pavasari uzzied skaisti ziedi. Par pavasara adoniss audzēšanu Eiropas dārzos tiek minēts 1568. gadā. Daudzgadīgs augs 15-60 cm augstumā. Ziedi ir gaiši dzeltenā krāsā, līdz 6 cm lielumā. Zied no agra pavasara līdz maija vidum. Sastopams Dienvidu un Austrumu Eiropā. Ievāc visu auga virszemes daļu. Žāvē ēnainā vietā, jo žāvējot saulē zaudē ārstnieciskās īpašības.

Tautas medīcīnā tiek plaši izmantots. Auga sastāvā ir svarīgu lomu ieņem sirds glikozīdi. Adoniss ir svarīgs komponents ārstniecisko augu maisījumu pagatavošanai nieru saslimšanu gadījumos. Nozīmīgi palielinās izvadītā urīna daudzums un samazinās tūskas uz kājām. Tēju uzlējumi ar adoniss ātri ieskābst, tāpēc katru dienu pagatavo svaigu uzlējumu. Galvenokārt pielieto sirds muskuļa darbības traucējumu, novājinātas sirdsdarbības, sirds pārsitienu (hiperfunkcijas), sirds saslimšanu (kurus izsauc nervu sistēmas darbības traucējumi) gadījumos. Pielieto arī asinsrites stimulēšanai infekcijas saslimšanu gadījumos. Pārdozējot rodas nervu sistēmas uzbudinājums, gremošanas trakta darbības traucējumi, slikta dūša, vemšana. Rūpnieciski pagatavotus preparātus, kuru sastāvā ietilpst pavasara adoniss pārdod aptiekās un jālieto ievērojot ārstu norādījumus.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Recepte – 1 ēdamk. sasmalcināta auga masa, 2 gl. verdošs ūdens. Lieto pa 1 ēdamk. (ne vairāk). Sirds saslimšanu, aizdusas, kāju tūsku, gripas, skarlatīna gadījumos.
  • Recepte hronisku nieru saslimšanu gadījumos – 4 g adoniss, 5 g miltenes lapas, 3 g bērzu pumpuri, 2 g kosa, 300 g verdošs ūdens. Maisījumu aplej un cepeškrāsnī sautē 2 stundas, vāra 5-10 min uz lēnas uguns. Lieto pa 1 ēdamk. ik pēc stundas, ievērojot piena, bez sāls diētu un gultas režīmu. Pēc diennakts vannas pelde.


Vasaras adoniss - Adonidis aestivalis herba

Viengadīgs augs 30-50 cm augsts. Zied no jūlija līdz septembrim. Ievāc visu auga virszemes daļu. Žāvē ēnainā vietā, jo žāvējot saulē zaudē ārstnieciskās īpašības. Auga sastāvā ietilpst sirds glikozīdi. Farmācijas nolūkā šo augu praktiski neizmanto, jo nespēj pilnvērtīgi aizvietot pavasara adoniss. Tautas medicīnā to izmanto. Izmanto kā tēju asins attīrīšanai, klepus gadījumā, kā vieglu miega līdzekli vecākiem cilvēkiem, ķermeņa tūsku gadījumā.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Recepte – 2 tējk. vasaras adoniss, 1.4 litri vēss ūdens. Aplej un nostādina 10 stundas. Lieto pa tasītei 2 reizes diena. Var pievienot medu. Jāievēro ka pavasara adoniss ir indīgs augs un lietojot vasaras adoniss arī jābūt uzmanīgiem, neskatoties uz to ka bioloģiski aktīvās vielas augā ir krietni mazāk.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=400449
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 4976 | Reitings: 0.0/0
Birkas : adonisa, adoniss
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: