Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Arnika
02.07.2011, 20:50
Arnika

Arnika - Arnicae flos

Daudzgadīgs augs 20-60 cm augstumā. Zied jūnijā, jūlijā. Ziediem ir patīkams aromāts. Ir kalnu un pļavas arnikas šķirnes. Mūsdienās aptiekās pārsvarā nopērkamas pļavas arnikas, jo kalnu arniku ir nerentabli audzēt rūpnieciskos daudzumos. Pļavu arnika ir Amerikas augs. Izmato pamatā ziedus, dažkārt arī lakstus un saknes. Kaltētus ziedus var glabāt 2 gadus. Ziedi satur krāsvielu, organiskas skābes, imulīnu, miecvielas, olbaltumu, ēterisko eļļu u. c. vielas.

Arnikas preparāti pazemina arteriālo asins spiedienu un pastiprina žults izdalīšanos. Tos nozīmē pie sirds vājuma un stenokardijas, iekšķīgās un ārējas asiņošanas. Komprešu veidā izmanto sasitumu, sastiepumu, brūču, furunkulu, trofisku čūlu, apdegumu un apsaldējumu dziedēšanai. Tautas medicīnā arniku lieto bronhītu, podagras, gripas, krampju, epilepsijas, smadzeņu satricinājumu gadījumos, kā urīna dzenošu līdzekli pie sirds saslimšanām. Preparāti mazās devās tonizējoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, bet lielās devās pazemina tās tonusu un aizkavē krampju lēkmes, paplašina sirds asinsvadus, uzlabo sirds muskuļa "barošanu”. Rūpnieciski izgatavoto spirta tinktūru izmanto kā asiņošanas apturēšanas līdzekli ginekoloģijā. Ēteriskajai eļļai ir dezinficējoša, pretiekaisuma un brūču dziedējoša iedarbība. Sastāvā esošie flavonoīdi atbild par sirds – asinsvadu sistēmas darbību. Holīns pazemina arteriālo asinsspiedienu. Dažkārt novēro ādas alerģiskas reakcijas. Pastāv viedoklis ka iekšķīgi nav ieteicams lietot.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Ziedu uzlējums. 1 ēdamk. ziedi, 1 gl. karsts ūdens. Vāra 3-5 min. Lieto pa 2 ēdamk. 3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Ziedu uzlējums. 10 g ziedi, 1 gl. karsts ūdens. Vāra 15 min uz lēnas uguns ūdens peldē. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā atšķaidot ar pienu. Palīdz pie stenokardijas.
  • Kompreses. 1 ēdamk. arnikas uzlējuma koncentrāts, 0,5 litri ūdens. Lieliski palīdz muskuļu un saišu sastiepumu, izmežģījumu gadījumos. Komprešu uzlikšanas laikā jāsaglabā miera stāvoklis.
  • Komprese. 1 ēdamk. arnikas uzlējuma koncentrāts, 0,5 litri ūdens. Lieto asinsizplūdumu gadījumā, paātrinās sadzīšanas process. Ļoti ātri mazinās sāpes.
  • Komprese. 1 ēdamk. arnikas uzējuma koncentrāts, 0,5 litri ūdens. Palīdz inficētu un slikti dzīstošu brūču dziedēšanā.
  • Skalojamais ūdens. 0,5 tējk. arnikas uzējuma koncentrāts, 1 gl. silts ūdens. Izmanto mutes dobuma un kakla skalošanai.
  • Arnikas tēja. 1-2 tējk. kaltēti ziedi, ¼ litrs verdošs ūdens. Nostādina 10 min. Izmanto kakla skalošanai. Kompresēm izmanto šādā koncentrācijā un var arī atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:1.
  • Arnikas tinktūra. Kaltēti ziedi, 70% spirts (1:10). Nostādina 2 nedēļas un atdala no ziediem. Pēc 10 dienām filtrē, līdz šķidrums kļūst caurspīdīgs.
  • Arnikas spirts. Vienādās devās svaigi arnikas ziedi un 30% spirts. Nostādina 14 diennaktis. Lieto kompresēm.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=400447
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 7990 | Reitings: 0.0/0
Birkas : arniku, arnikas, arnika
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
0
1 Ilona   [Materiāls]
Kur Latvija var iegadaties Arnika kaltetus ziedus?

Vārds *:
Email *:
Kods *: