Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » B

Brūklene
03.07.2011, 19:02
Brūklene

BrūkleneVaccinium vitis-idaea L.

Līdz 25 cm augsts, mūžzaļš ēriku dzimtas puskrūms ar ložņājošu sakneni un stāviem, zarainiem stumbriem. Lapas ādainas, eliptiskas, virspusē tumšzaļas, apakšpusē gaišzaļas ar sarkanbrūniem punktiņiem. Ziedi rožaini vai balti, sakopoti nokarenos ķekaros. Zied maijā, jūnijā. Auglis sarkana, sulīga oga, nogatavojas jūlija beigās, augustā.

Savvaļā aug Eirāzijā (izņemot rietumdaļu) un Ziemeļamerikā. Latvijā sastopama visā valsts teritorijā. Aug sausos priežu mežos, izcirtumos, purvos uz ciņiem.

  • Pārtikas augs. Tiek ievāktas nogatavojušās ogas, kuras ēd svaigas vai gatavo ievārījumus. Brūklenes pievieno arī citu augļu ievārījumiem kā konservantu.
  • Ārstniecības augs. Brūklenes drogas uzlējumu un novārījumu lieto caurejas, reimatisma, podagras ārstēšanai un kā diurētisku līdzekli nierakmeņu ārstēšanai. Tautas medicīnā brūklenes lapas lieto diabēta ārstēšanai.
  • Tibetas tautas medicīnā brūklenes lapu novārījumu lieto gastrītu ārstēšanai.
  • Nektāraugs.

 Pavasarī, kad tikko bija nokusis sniegs, vācām brūkleņu lapas; tās lietojām urīnpūšļa un nieru slimību ārstēšanai un nierakmeņu šķīdināšanai, bet tagad lasīsim ogas. Brūkleņu ogas satur vielas, kas nomāc pūšanas un rūgšanas procesus, tāpēc no brūklenēm neizdodas pagatavot vīnu, toties brūkleņu ievārījums labi uzglabājas arī tad, ja nav pārāk saldināts.
 
Brūklenes ieteicams ēst, kad ir gremošanas traucējumi ar vēdera uzpūšanos, caureju un sliktām smakām, ļoti palīdz arī nieru slimību gadījumā. Jāatzīmē, ka, brūklenes ēdot, uzlabojas apetīte un gremošana, tāpēc tās ir ieteicamas kopā ar gaļas ēdieniem.
 
Brūklenes svaigas var uzglabāt stikla burkā, aplejot ar ūdeni. Reizi mēnesī ūdens jāmaina, bet ārā liet to nevajag, labāk izdzert, tas palīdz atbrīvoties no urīnskābes sāļiem, kas ar gadiem uzkrājas locītavās un var izraisīt podagru.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402762
Kategorija : Ārstniecības augi - B| Skatīts : 4629 | Reitings: 1.5/2
Birkas : brūkleņu, brūklene, brūklenes
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 Jhen  
0
Not so much. I don’t want my man or any man to send me a picture of his Penis. GROSS! I agree that women are not tuenrd on by butt shots or penis shots. A nice sexy chest with six pack abs would be very sexy. I don’t understand why men think women enjoy this. I would rather talk dirty over the phone then get any nasty sex text pictures. Ew.

Vārds *:
Email *:
Kods *: