Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Asinszāle
02.07.2011, 22:17
Asinszāle

Asinszāle - Hypericum perforatum L.
Hypericaceae - Hyperici herba

Iesaka www.fitoterapija.lv

Jūlija sākumā pļavās uzzied ļoti populārs ārstniecības augs asinszāle - Hypericum perforatum. Par asinszāli šo puķi sauc tamdēļ, ka, parīvējot tās ziediņus pret ādu, rodas asinīm līdzīgs krāsojums. Asinszāle ir indīga lopiem, uz ko norāda arī tās krieviskais nosaukums zveraboj, kas burtiskā tulkojumā nozīmē - lopu sitējs. Ja aitas un pārnadžu liellopi saēdas asinszāli, tiem saules staru ietekmē attīstās fotodermatīts, tas ir tāds ādas iekaisums ar šķidrumu saturošiem pūšļiem, no kura lopiņi dažreiz aiziet bojā.
Arī cilvēkiem ar gaišu ādu asinszāles lietošanas laikā vajadzētu izvairīties no sauļošanās, kaut gan fotodermatīts cilvēkam no asinszāles nekad nav novērots, tikai no latvāņiem – no tiem gan ir jāuzmanās.

Asinszāli nevajag lietot vienlaikus ar antidepresantiem, jo asinszālei pašai lielā mērā piemīt spējas uzlabot pašsajūtu un kliedēt drūmo garastāvokli. Jāizvairās no tiamīnu (B1 vit.) saturoša uztura, tai skaitā sarkanvīna, alus, šokolādes un siera. Nevajag lietot grūtniecības vai zīdīšanas laikā, jo nav vēl izpētīts, kā asinszāle iedarbojas uz augli. Bērni drīkst lietot asinszāles tēju tikai pēc 2 gadu vecuma.

Ievāc asinszāli dienas otrajā pusē, sausā laikā, uzreiz sagriež un žāvē 40-50 grādu temperatūrā, līdz zariņi neliecas, bet lūzt. Lieto tātad, pie visām slimībām un arī kā profilaktisku līdzekli, lai uzturētu labu veselību un garastāvokli, vienīgi jāņem vērā, ka tā nesader ar medikamentiem antidepresantiem.

Asinszālei ir pretiekaisuma, audus atjaunojoša un kuņģa, 12 pirkstu zarnas čūlas dziedējošas darbība, īpaši, ja ir paaugstināts kuņģa skābes saturs. Šo darbību nosaka augā atrastās miecvielas, flavonu glikozīdi-hiperozīds, rutīns un kvercitīns, kā arī ēteriskās eļļas, C vitamīns, karotīns un nikotīnskābe.

Asinszāles eļļa, kuru pagatavo, ņemot l daļu asinszāles ziedu uz divām daļām olīveļļas, pēc 3 nedēļu ekstrakcijas, labi palīdz apdegumu, ievainojumu, trofisku čūlu ārstēšanai. Interesanti, ka ārstējot apdegumus ar šo eļļu, pēc sadzīšanas nepaliek rētas.
Iekšķīgai lietošanai ņem l ēdamkaroti asinszāles lakstu, aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes. Lieto pa 1/3 glāzes trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Ņem 30 g drogas, aplej ar 300 ml degvīna, tur siltumā vienu nedēļu. Lieto pa 10 - 15 pilieniem trīs reizes dienā pēc ēšanas.

Asinszāle - Hypericum perforatum L.
Hypericaceae - Hyperici herba

 Daudzgadīgs lakstaugs 30-100 cm augstumā. Zied no jūnija līdz augustam. Ziedi ir koši dzeltenā krāsā.  Ir labs medus augs.

Ievāc auga augšējo daļu (15-20 cm). Vēlams ievākt kad tā ir pilnībā uzziedējusi, ap vasaras saulgriežiem. Piemīt balzāmisks aromāts un rūgtena garša. Glabā līdz 2 gadiem.

 Auga virszemes daļas satur flavonoīdus, ēterisko eļļu, miecvielas, rūgtvielas, krāsvielas, askorbīnskābi, nikotīnskābi, P un PP vitamīnus, karotīnu, un citas vielas kurām piemīt baktericīda iedarbība. Vieglo savelkošo un pretiekaisuma iedarbību nodrošina sastāvā esošās miecvielas. Savienojumā ar citām aktīvajām vielām tās iznīcina mikrobus, uz kuriem neiedarbojas antibiotikas. Rūgtvielas pastiprina kuņģa sekrēciju. Auga aktīvās viela (hipericīns) regulē organismā vielu maiņas procesus, pastiprina ultravioleto staru uzsūkšanu ādā. Šī viela nešķist ūdenī un sastopama spirta uzlējumos un sulā.

 Avicenna ir uzskatījis, ka asinszāle novārīta vīnā, mazina sāpes iegurņa rajonā, mazina sāpes sēdes nerva rajonā. Atvieglo sievietēm menestruālo ciklu. Lietojot šīs zāles 40 dienas pēc kārtas.

DZIEDNIECISKĀS ĪPAŠĪBAS UN PIELIETOJUMS

  • Piemīt savelkoša, asiņošanas apturoša, tonizējoša īpašība, mazina iekaisuma procesus un ādas kairinājumus.
  • Pie visām iekaisumu slimībām, īpaši gremošanas sistēmas ārstēšanai.
  • Eļļa efektīva apdegumu un nedzīstošu brūču ārstēšanai.
  • Ieteicama kā kosmētisks līdzeklis sejas un kakla ādas kopšanai.
  • Asinszāles ziedu izvilkumu ūdenī vai spirtā izmanto kā krāsvielu mīklai, glazūrām, krēmiem, piena ķīselim, dzērieniem.
  • Tautas medicīnā šo drogu lieto ārstnieciskām tējām.
  • Asinszāles preparāti atslābina žutsceļu, asinsvadu, zarnu trakta un urīnceļu gludo muskulatūru, kas atvieglo žults izdalīšanos un samazina tā uzkrāšanos žults pūslī, mazina resnās un tievās zarnas spazmas, atvieglo urināciju un palielina urīna filtrāciju nierēs, nostiprina kapilāro asinsvadu sieniņas, uzlabo venozo asinsriti.
  • Pielieto mutes dobuma iekaisumu, stomatīta, strutaina otīta, apdegumu, inficētu brūču, abscesu gadījumos.
  • Asinszāles aktīvās vielas uzbudina gremošanas trakta orgānus, tonizē asinsriti. Izrāda viegli nomierinošu iedarbību, iespaido depresijas stāvoklī, īpaši klimaktērijas periodā. Lietojot asinszāli novēro pašsajūtas uzlabošanos pēc 4-6 nedēļļām. Asinszāli var uzskatīt par dabisku antidepresantu. Asinszāles iedarbība nav tik spēcīga lai dziedētu smagas un ieilgušas depresijas. Lieto periodā pēc smadzeņu satricinājuma un nervu traumām.
  • Lietojot asinszāles preparātus vēlams izvairīties no ilgstošu tiešās saules iedarbības, jo aktīvās vielas pastiprina to iedarbību.
  • Ārīgai lietošanai labāk izmantot asinszāles eļļas.
  • Aktīvās vielas iedarbojas arī uz mikrobiem (pat uz stafilokokiem) un vīrusu izraisītājiem.
  • Mājas apstākļos labāk izmantot spirta uzlējumus, jo dažas aktīvās vielas nešķīst ūdenī un asinszāles tējas var būt neefektīgas.

PIELIETOJUMS SEJAS ĀGAS UN MATU KOPŠANAI

  • Taukainas ādas kopšanai ziemā – lieto 1 reizi nedēļā sejas masku no asinszāles, vērmeles, un kumelītes. Maska dziedē un mitrina ādu.
  • Ādas attīrīšanai un poru sašaurināšanai – nomierina kairinātu ādu maisījums no asinszāles, kumelītes, kliņģerītes.
  • Nevienmērīga iedeguma gadījumā – apdedzinātās vietas ieziež ar asinszāles uzlējumu.
  • Taukainu matu kopšanai – matus pēc mazgāšanas skalo ar asinszāles uzlējuma ūdeni.
  • Taukainas ādas kopšanai – pagatavo uzlējumu kompresēm no 10 g kaltētas asinszāles un 200 ml ūdens.
  • Nogurušas un pāragri novecojušas sejas ādas kopšanai – ieteicams skalot  sejas ādu ar vēsu asinszāle uzlējumu.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICINĀ

  • Ādas izsitumiem – pagatavo uzlējumus vannas ūdens bagātināšanai no asinszāles, lavandas, timiāna, kumelītes (vienādās devās).
  • Ādas iekaisumu, apdegumu, brūču dziedēšanai – izmanto asinszāles eļļu. Eļļu pagatavo, ņemot 1 daļu sasmalcinātas ziedošas galotnītes un 2 daļas augu eļļu. Nostādina tumšā vietā 2-3 nedēļas.
  • Ādas iekaisumu, apdegumu, brūču dziedēšanai – var izmantot arī asinszāles un salvijas lapu maisījumu. Augus sasmalcina un sajauc ar cūku taukiem.
  • Mazina roku un kāju svīšanu – katru dienu vanno asinszāles, ozolu mizu novārījuma ūdenī. 2 tējk. augu masas aplej ar 2 glāzē verdoša ūdens un vāra 10 min. Atdzesē un pievieno 2 ēdamk. etiķi.
  • Lai novērstu nepatīkamu smaku no mutes dobuma un stiprinātu smaganas -  1 ēdamk. asinszāli aplej ar 1 glāzi verdošu ūdeni, vāra 15-20 min. Izmanto kā skalojamo līdzekli.
  • Novārījums. 10 g asinszāle, 1 glāze karsts ūdens. Vāra uz lēnas uguns 30 min. Lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas. Novārījumu var uzglabāt 3 diennaktis. Lieto reimatisma, kuņģa – zarnu trakta (čūlas slimības, caurejas, gastroenterīta) saslimšanu, urīnpūšļa saslimšanu, bērniem urīna nesaturēšanas, podagras gadījumos.
  • Spirta uzlējums. Pagatavo ar 40% spirtu attiecībā 1:5. Lieto kā savelkošu un pretiekaisuma līdzekli smaganu un mutes dobuma skalošanai (30 pilieni uzlējums, ½ glāze ūdens). Iekšķīgai lietošanai izmanto 40-50 pilienus pirms ēšanas.
  • Eļļa. 20-25 g svaiga sasmacināta asinszāles masa, 200-250 g olīveļļa (vai mandeļu, saulespuķu, linu eļļa). Nostādina 2-3 nedēļas siltā vietā, periodiski samaisa. Glabā tumšos traukos. Lieto kompresēm slikti dzīstošu brūču, čūlu gadījumos. Var kopt suņa koduma vietas.
  • Ziede. Ziedi pagatavo no sulas un sviesta, attiecībā 1:4. Vāra līdz kopējais daudzums sarūk uz pusi mazāks. Glabā ledusskapī.
  • Novārījums. 1 ēdamk. asinszāle, 1 glāze ūdens. Vāra15 min. Lieto pa ¼ glāzes 3 reizes dienā. Lieto kā žults dzenošu un pretiekaisumu līdzekli.
  • Spirta uzlējums. Nostādina 40% spirtā, attiecībā 1:5. Lieto pie taukainās ādas seborejas un izsitumiem. Mazina ādas kairinājumu.
  • Spirta uzlējums. 1 ēdamk. asinszāle, 500 g 40% spirts. Nostādina 7 dienas. Lieto pa 40 pilieniem uz ½ glāzi ūdens. Lieto katru dienu mutes dobuma skalošanai, lai mazinātu nepatīkamu smaku.
  • Novārījums. 40 g asinszāle, 40 g kātainā salmene, 10 g kumelītes, 4 ēdamk. masas aplej ar 1 litru ūdens, nostādina 12 stundas un pēc tam vāra 7-10 min. Izlieto dienas laikā 5 reizēs (1 glāzi no rīta tukšā dūšā), pārējās reizes 1 stundu pēc ēšanas. Lieto aknu un žultsakmeņu slimību gadījumos. Ievēro aknu slimnieku diētu.
  • Maisījums. 30 g bērzu pumpuri, 40 g asinszāle, 30 g tīruma kosa, 20 g raudenes ziedi, 15 g kumelītes. Lieto akūtu un hronisku nieru iekaisumu gadījumos.
  • ·Maisījums. 40 g tīruma kosa, 20 g svaigas dārza pupiņu pākstis, 20 g auzu laksti, 40 g asinszāle,  30 g melnā plūškoka ziedi, 30 g pļavas dzelzene. Lieto asins attīrīšanai.
  • Maisījums. 40 g pabērza lapas, 40 g parastā deviņvīruspēka ziedi, 30 g savvaļas magones ziedi, 20 g melnā plūškoka ziedi, 20 g liepu ziedi, 20 g gaiļbikšu ziedi, 40 g asinszāle, 30 g griķu ziedi, 40 g malvas ziedi, 30 g saldsaknes dzinumi. 4 ēdamk. masas aplej ar 1 litru verdošu ūdeni. Nostādina 10 stundas. Lieto kā atkrēpošanas līdzekli un pie plaušu saslimšanām. Izdzer dienas laikā pa maziem malciņiem. Vēlams ievērot gultas režīmu.
  • Uzlējums. Sauja asinszāles ziedi, 500 g verdošs ūdens. Lieto kompresēs pie strutojošām brūcēm.
  • Maisījums. 2 ēdamk. asinszāles ziedi, 4 ēdamk. svaiga eļļa, pievieno sāli pēc garšas. Vāra. 1 ēdamk. masas pievieno 500 g alus un izdzer dienas laikā. Lieto pēc smagas fiziskas slodzes un jaunu spēku atgūšanai. Šo procedūru var atkārtot vairākas dienās pēc kārtas.
  • Pirms nakts miega asinszāles tēja pasargās bērnus no urīna nesaturēšanas nakts miega laikā.
  • Maisījums. 1 ēdamk. asinszāle, 1 gl. verdošs ūdens. Vāra 15 min uz lēnas uguns. Lieto pa ¼ glāzes 3 reizes dienā. Lieto pie kuņģa – zarnu trakta saslimšanām.
  • Maisījums. Vienādās devās asinszāle un brūkleņu lapas. 1 ēdamk. maisījuma aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens. Lieto ja ir palielinātas aknas. Lieto 2-3 reizes dienā tējas vietā, bez īpašiem ierobežojumiem. Var saldināt ar medu. Uzlējumam lieto visu augu ar saknēm.
  • Eļļa. 20-25 g sasmalcināta svaiga asinszāles masa, 200-250 g olīveļļa (vai saulespuķu, linu eļļa). Nostādina 3-4 nedēļas siltā vietā. Lieto kuņģa čūlas slimības, čūlu, ilgstoši nedzīstošu brūču, apdegumu, hroniska stomatīta gadījumos. Pie kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas lieto pa 2 ēdamk. 30 min pirms ēšanas 1-2 mēnešus.
  • Uzlējums. 15 g kaltēta asinszāle, 1 gl. ūdens. Nostādina 10 dienas. Lieto pa 30 pilieniem 3 reizes dienā pie kuņģa – zarnu trakta saslimšanām.
  • Uzlējums. 4 daļas pīlādžu ogas, 3 daļas asinszāle, 2 daļas alteja, 500 g verdošs ūdens. Nostādina 40-60 min. Lieto caurejas gadījumā pa ½ glāzes 4 reizes dienā.
  • Uzlējums. 3 ēdamk. kaltēta asinszāle, 1 gl. verdošs ūdens.  Nostādina 2 stundas. Lieto pie neirozēm pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pēc ēšanas.
  • Novārījums. 1 ēdamk. kaltēta asinszāle, 1 gl. verdošs ūdens.  Vāra 15 min. Lieto pie sieviešu dzimumorgānu iekaisumiem pa 1/4 glāzes 3 reizes dienā.
  • Uzlējums. 1 ēdamk. asinszāle, 500 g degvīns. Nostādina 1 nedēļu. Glabā noslēgtā traukā. Lieto mutes dobuma skalošanai, pa 40 pilieniem uz 1 gl. ūdens. Novērš nepatīkamu smaku no mutes.
  • Uzlējums. 1 daļa asinszāle, 2 daļas augu eļļa. Nostādina 3 nedēļas. Lieto roku un sejas ādas zvīņošanās gadījumā.
  • Eļļa. 25 g sasmalcināti svaigi asinszāles ziedi, 500 g olīveļļa. No sākuma tur nenoslēgtā balta stikla traukā, siltā vietā un raudzē. Periodiski samaisa. Kad pēc 3-5 dienām rūgšanas process ir beidzies, trauku noslēdz un novieto saulītē un tur tik ilgi kamēr eļļa kļūst koši sarkanā nokrāsā (aptuveni pēc 6 nedēļām).  Pēc tam eļļu atdala no ūdens un glabā noslēgtā traukā.
  • Spirta uzlējumu izmanto brūču dezinficēšanai.
  • Pret skumjām, bezmiegu un depresiju tumšajos gada mēnešos. Asinszāles preparātus šim nolūkam lieto 4-6 nedēļas.
  • Spirta uzlējumus pagatavo uz 40% spirta no kaltētas asinszāles un uz 96% spirta svaigu asinszāles masu.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=401681
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 13354 | Reitings: 5.0/2
Birkas : asinszāles, asinszālei, asinszāle, asinszāli
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: