Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Astere
02.07.2011, 21:54
Astere

Asteres -  Callistephus

 Skatoties uz zvaigznēm debesīs var novērot kādās krāso toņos tās atmirdz, pa laikam zilganā, tad baltā un rozīgā nokrāsā. Senos laikos cilvēki meklēja apkārtējos kokos un ziedos netiešu līdzību un ievēroja necilos gaiši zilos ziedus ar dzeltenajiem vidiņiem, kuri šūpojās viegla vēja pūsmās, atgādinot zvaigžņu spīdēšanu. Tāpēc arī tika šis zieds nosaukts par Astru.

 Ir sens ticējums: ja naktī nostājas starp asterēm un uzmanīgi ieklausās, tad var sadzirdēt vieglus čukstus – tā asteres sarunājas ar savām māsiņām debesīs. Eiropā asteres ir nonākušās no Ķīnas. 1728. gadā asteres sēklas atveda uz Parīzi. Asteres ir atrastas arī Senās Grieķijas valdnieku kapenēs. Senajā Grieķijā astere tika uzskatīta par amuletu.

 Asteres sāk ziedēt jau jūnijā un zied līdz vēlam rudenim. Ir viengadīgie un daudzgadīgie augi.

 Daudzgadīgās asteres ir medus augi. Savvaļas asteres (vairāk kā 250 veidi) sastopami Amerikā, Āfrikā un Eirāzija. Augs 20-150 cm augstumā. Selekcionēto asteru pirmsteces ir Ķīnas savvaļas asteres. Tā dzimtene ir Japāna un Ķīna. Mūsdienās ir vairāk kā 4000 dažādas asteru šķirnes.

 Pēc dziednieciskajām īpašībām augstāk tiek vērtētas asteres ar ceriņ-violetiem ziediem.

 Daudzu gadsimtu garumā Korejā, Ķīnā un Japānā asteres izmanto dziedniecības nolūkos. Ar saknēm, lakstiem un ziedlapiņām dziedēja bronhītu, traheītu, tuberkulozes, plaušu gangrēnas, nieru un aknu saslimšanas.

 SIEVIETEI

  • Uzlējums. 1 ēdamk. smilšērkšķu lapas, 2 tējk. bērzu sula, 2 ēdamk. Priežu skujas, 1 tējk. kumelīšu ziedi, 1 ēdamk. ceļmallapas, 2 tējk.  asteru ziedlapiņas. Maisījumu aplej ar 1 l verdoša ūdens. 2 stundas nostādina. Izmanto ārējai lietošanai krūšu kopšanai.
  • Uzlējums.  1 ēdamk. asteru ziedlapiņas, 2  ēdamk. neaizmirstulīšu ziedlapiņas, 3 vidēji lielas svaigas aveņu ogas, 1 ēdamk. skābeņu lapas. Maisījumu aplej ar ½  l verdoša ūdens. 1 stundu nostādina. Izmanto ārējai lietošanai krūšu kopšanai.
  • Ziede. Pa 1 tējk. asteru ziedlapiņas, ozola miza, kviešu un rudzu graudi. 2 tējk. aveņu un meloņu sula. 50 g augu eļļa. Izmanto ārējai lietošanai krūšu kopšanai

 PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Stress, nervu uzbudinājums. 2 ēdamk. savvaļas asteru ziedlapiņas aplej ar 200 g karstu "vara” ūdeni. Nostādina 30 min. "Vara” ūdens pagatavošana – metāla skaidas ieliek verdošā ūdeni un nostādina kamēr ūdens pilnībā atdziest. Lieto pēc nepieciešamības. Senos laikos šādu ūdeni deva dzert karotājiem kas tika atbrīvoti no ienaidnieka gūsta.
  • Pa 1 ēdamk. ziedlapiņas pievieno dārzeņu un augļu salātiem.
  • Tibetas medicīnā pielieto kā dzemdes asiņošanu mazinošu līdzekli pēc dzemdībām. 1 ēdamk svaigas ziedlapiņas aplej ar medus ūdeni. Šo dzērienu deva dzer līdz ko sākās pirmās dzemdību sāpes.
  • Japānā, lai atjaunotu un stimulētu erotiskās sajūtas, dzīvesbiedra ēdienam pievienoja  ceriņ-violeto asteru ziedlapiņas. No tām gatavoja arī vīnu, dzērienus, tēju.
  • Korejā asteru ziedlapiņas arī ir dažādu mīlas dzērienu sastāvā.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=401684
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 3864 | Reitings: 5.0/1
Birkas : asteres, astere, asterēm, asteru
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: