Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » A

Atālene
02.07.2011, 21:47
Atālene

Purva atālene - Parnassia palustris L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Tautas medicīnā pret kuņģa audzēju lieto purva atāleni - Parnassia palustris. Šis augs ir bieži sastopams gar upju un strautu krastiem mitrās pļavās un purvos, tas ir neliels, bet labi pamanāms, īpaši jūlija beigās, augusta sākumā, kad tas zied ar lieliem, baltiem ziediem. Tam ir īss saknenis, ribains stumbrs un apaļīgas lapiņas uz gariem kātiem pie saknes. Lieto lakstus un saknes. Lakstus ievāc ziedēšanas laikā, saknes- septembrī. Uzreiz sagriež un žāvē temperatūrā ne augstākā par 40*. Lapās ir atrasti antocianidīni, galaktoze, miecvielas, flavonoīdi. Augs ir indīgs, jālieto piesardzīgi nepārsniedzot noteiktās devas. Agrāk tautas medicīnā šo augu bieži izmantoja histērijas, krampju, epilepsijas, tuberkulozes, nieru iekaisuma ārstēšanā, nierakmeņu šķīdināšanai, un, īpaši, kuņģa audzēju gadījumā.

Ņem 1 tējkaroti smalcinātu, izžāvētu lakstu, aplej ar 300 ml vāroša ūdens, ļauj ievilkties 2 stundas, nokāš. lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā.

 __________________________

Daudzgadīgs 10 - 40 cm augsts atāleņu dzimtas lakstaugs. Bieži sastopams mitrās, purvainās pļavās.  Zied no jūlija līdz septembrim. Sēklas brūnas, ļoti sīkas. Satur rūgtas, aromātiskas vielas.

Tautas medicīnā lakstus un saknes lieto sirds slimību (īpaši neirožu) ārstēšanai, pret galvas sāpēm un epileptiskiem krampjiem, kā diurētisku līdzekli un gremošanas trakta darbības traucējumu gadījumos. Ārīgi lieto acu kompresēm.

Augs ir indīgs.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402732
Kategorija : Ārstniecības augi - A| Skatīts : 2852 | Reitings: 0.0/0
Birkas : atāleni, atālene
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: