Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » B

Bārbele
03.07.2011, 19:11
Bārbele

Parastā bārbele - BERBERIS VULGARIS L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Tautas medicīnā bārbeles lapu, mizas un sakņu preparāti tiek pielietoti arī dažādas lokalizācijas, tai skaitā, arī plaušu audzēju gadījumā. Normālās devās bārbeles preparāti nav toksiski. Novārījuma pagatavošanai ņem 1 ēd karoti sausu smalcinātu bārbeles lapu, aplej ar 2 glāzēm ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 minūtes. Visu izdzer dienas laikā pa malkam 5 reizes dienā pirms ēšanas. Tinktūras pagatavošanai ņem 20 gramus sausu sagrieztu mizu vai sakņu, aplej ar 100 gr degvīna, ļauj ievilkties 2 nedēļas, nokāš. lieto pa 30-40 pilieniem 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.

_____________________________________

Parastā bārbele - BERBERIS VULGARIS L.

 Bārbeles ir pārsvarā izplatītas zemeslodes ziemeļu puslodē. Ir konstatētas vairāk kā 175 dažādas šķirnes. Bārbeles ir lielisks medus augs. Bārbeļu medus ir līdzvērtīgs liepu, griķu medum.  Bārbeļu krūmi izaug 1,5-2,5 metru augstumā, uz zariem ir asi dzelkšņi. Zied maijā, jūnijā ar gaiši dzelteniem ziediem.  Bārbeles ir iegarenas, ķekaros sakārtotas, sarkanas, skābas ogas. Ogas ir garšīgākas rudenī pēc salnām. Nenogatavojušās ogas nav ieteicams lietot uzturā, jo pastāv uzskats, ka tās ir indīgas. Senajā Ēģiptē bārbeles ogas kopā ar fenheli pielietoja saaukstēšanās gadījumos.

 Bārbeļu ogas izmanto dažādu ievārījumu, sulu un mērču gatavošanai (pie gaļas ēdieniem). Ogas kaltē, sāla un marinē. Jaunās bārbeļu lapas var izmantot skābeņu lapu vietā ēdienu pagatavošanā. Nogatavojušos ogu mīkstums tiek izmantots kā citronu aizvietotājs. Tautsaimniecībā citron – dzelteno koksni izmanto amatniecībā. Mizu pielieto vilnas un ādas krāsošanai dzeltenā un dzelteni – sarkanā nokrāsā. Bārbeļu ogu sula vilnas, linu, kokvilnas audumiem krāsošanas procesā piedod rozā nokrāsu.

 Ārstnieciskiem nolūkiem izmanto lapas, saknes un ogas.

  •  Ogas var sākt ievākt augustā, septembrī. No ogām pagatavo sulu vai tās kaltē. Ogas ir bagātas arī ar minerālvielām un mikroelementiem. Gatavās ogās praktiski nav alkoloīdu. Bārbeles ogas pielieto akūtu kuņģa – zarnu trakta saslimšanu gadījumos, īpaši caurejas un vemšanas gadījumā grūtniecības laikā.
  •  Lapas ievāc auga ziedēšanas laikā. Lapas pielieto kaltētā veidā, tām piemīt specifisks aromāts un skābena garša. Kaltētas lapas var glabāt 3 gadus. Lapas satur katehīnus. Lapām piemīt asiņošanu apturoša, asins sarecēšanu paātrinoša, žults dzenoša iedarbība.
  •  Saknes ievāc pavasarī vai rudenī. Dažas no auga aktīvajām vielām ļoti labi šķīst ūdenī, tāpēc saknes pirms kaltēšanas izvairās mazgāt. Kaltētas saknes var glabāt 3 gadus. Bārbeles saknes satur alkoloīdus (barberīnu, palmitīnu u. c.), miecvielas, ēteriskās eļļas, karotīnu, C un E vitamīnus. Bārbeles ogas satur ļoti daudz C vitamīna, organiskās skābes (ābolskābe, citronskābe u. c.), pektīnu, karotinoīdu.. 

ĪPAŠĪBAS UN PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Tautas medicīnā bārbeles lieto, lai apturētu asiņošanu, mazinātu iekaisumu, tās stimulē sirdsdarbību, pazemina asinsspiedienu, dziedē brūces. Tām piemīt pretiekaisuma, urīna dzenoša, žults dzenoša, pretmikrobu, savelkoša iedarbība. Bārbeles lieliski mazina slāpju sajūtu. Novērš kuņģa un aknu kairinājumu, uzlabo asinsrites procesus. Noder hemoroīdu gadījumos. Ieteicams kuņģa sulas paaugstinātas skābes gadījumos. Bārbelēm piemīt arī pretindes īpašības.
  •  Bārbeles preparātus pielieto aknu un žults pūšļa hronisku saslimšanu, kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas saslimšanu, augšējo elpošanas ceļu saslimšanu, tuberkulozes, pēcdzemdību periodā dzemdes asiņošanas gadījumos. Izmanto arī kompleksās terapijas veidā audzēju gadījumos.  Preparāti izsauc dzemdes muskulatūras saraušanos, sašaurina dzemdes asinsvadus. Eksperimentāli ir pierādīts, ka tie pazemina žults pūšļa tonusu, kas noved pie žults pastiprinātas izdalīšanās, mazinās sāpes un iekaisuma procesi. Preparāti pazemina arteriālo asinsspiedienu. Tie lieliski uzlabo arī apetīti. Izmanto arī kā sviedrējošu līdzekli un kā savelkošu līdzekli caureju gadījumos. Pielieto kā sirds muskuļa stiprinošu līdzekli neirostēnijas gadījumā. Lieto kā pret aizcietējumu līdzekli, ja aizcietējumu cēlonis ir nepietiekama žults izdalīšanās. Par vienu no aktīvākajām bārbeļu vielām uzskata alkoloīdu barberīnu, kam piemīt antibakteriāla īpašība. Tā kā bārbeles satur alkoloīdus, tāpēc vēlams pirms lieto šos preparātus konsultēties ar ārstu.
  • Lapu un sakņu novārījumus izmanto iekšķīgai un ārīgai lietošanai.
  • Spirta uzlējums. 20 g lapas, 100 ml 40% spirts. Nostādina tumšā vietā 10-15 dienas, līdz izveidojas caurspīdīgs tumši dzeltens šķidrums ar viegli skābenu garšu. Lieto pa 20-30 pilieniem 2-3 reizes dienā aknu saslimšanu gadījumos. Dziedniecības kurss – 2-3 nedēļas.
  • Novārījums. 1 ēdamk. kaltētas lapas, 1 gl. ūdens. Vāra slēgtā traukā, ūdens peldē 5-10 min. lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā pirms ēšanas. Izmanto arī kompresēm un skalošanai.
  • Novārījums. 10 g lapas, 1 gl. ūdens.  Vāra slēgtā traukā, ūdens peldē 15 min. Pēc tam pievieno ūdeni, līdz kopējais šķidruma daudzums sasniedz 200 ml. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā žults akmeņu saslimšanas gadījumā.
  • Bārbeles maisījumā kopā ar kanēli, medu un citām garšvielām pielieto aknu darbības traucējumu, zarnu trakta sāpju, caurejas gadījumos.
  • Bārbeles kopā ar vērmelēm izmanto lai pastiprinātu gremošanas procesus.
  • Bārbeles novārījuma kompreses izmanto lai dziedētu un paātrinātu uzsūkšanās procesus augoņu gadījumos. Šāds novārījums mazina sliktu dūšu un vemšanu.
  • Bārbeļu ogu želeja. 500 g ogas, 500 g cukurs, neliels ūdens daudzums vārīšanas sākumā.
  • Lapu uzlējums. 1 ēdamk. kaltētas lapas, 1 gl. verdošs ūdens. Nostādina 5 min. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā.
  • Sakņu uzlējums. 0,5 tējk. kaltētas saknes, 1 gl. verdošs ūdens. Nostādina. Lieto pa 2 gl. dienā.
  • Ja pārdozē bārbeles preparātus (īpaši lapu un sakņu) novēro saindēšanās pazīmes – samaņas zudums, vemšana, caureja, deguna asiņošana.
  • Sula. Ja nav speciālu norādījumu lieto pa 1 ēdamk. sulas un 1 ēdamk. medus  - 3-4 reizes dienā pirms ēšanas. Sulu lieto pie paaugstinātas ķermeņa temperatūras, gremošanas sistēmas darbības traucējumiem, apetītes zuduma, kā urīndzenošu līdzekli, grūtniecības toksikozes, diabēta. Sulu lieto arī pēcdzemdību periodā dzemdes asiņošanas gadījumā, kā arī aknu un žultsceļu saslimšanu gadījumos.
  • Ārstniecības augs, jo visas auga daļas satur alkaloīdu berberīnu, kas pazemina arteriālo asinsspiedienu, sekmē asins sarecēšanu, palēnina sirdsdarbību, veicina žults sekrēciju; tam piemīt antimikroba aktivitāte pret daudzām baktērijām un sēnēm.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=401686
Kategorija : Ārstniecības augi - B| Skatīts : 6025 | Reitings: 0.0/0
Birkas : bārbeļu, bārbeles, bārbele
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: