Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » F

Fizālis
03.07.2011, 22:38
Fizālis

Fizālis, Peru spuldzenes
Physalis
Dārzeņu fizālis - Phisalis ixocarpa Brott.

 Auglis no Dienvidāfrikas, Dienvidamerikas un Izraēlas. Ir vairāk kā 90 sugu, no kurām 25 tiek dažādi izmantotas. Mūsu dārznieki labāk pazīst dārzeņu fizāļus, pašu aukstumizturīgāko, bet ne visai garšīgu svaigā veidā. Mūsu apstākļos ir iespējams izaudzēt arī mazāk ražīgus, bet garšīgākus ogu fizāļus.

  • Zemeņu, ananāsu, roziņu fizāļi (Ph. pubescens). Samērā zems, viengadīgs, mazprasīgs augs ar klājenisku stublāju. Labi pacieš paaugstinātas temperatūras. Tikai nedaudz atpaliek no dārzeņu fizāļiem aukstumizturības, ātrražības un mazprasīguma ziņā. Ogas upenes lielumā, dzelteni oranžas, garša un smarža atgādina ananāsu, patīkami skābeni saldas.
  • Peru fizāļi (Ph. peruviana). Tieši šīs sugas augļus pārdod lielveikalos, tomēr tos var izaudzēt arī mazdārziņā. Augs spēcīgs, intensīvi augošs, siltumprasīgs, vēlīns. Pat atklātā laukā (stādot 60 dienu vecus dēstus) dod labu ražu. Augļi ir ķiršu lielumā, oranži, pēc garšas un smaržas atgādina zemenes.
  • Floridas fizāļi (Ph. floridica). Augs kompakts, ražīgs, ātri sāk ražot. Augļi ir gaiši dzelteni ar nelielu ceriņkrāsas nokrāsu, saldi, bez skābuma. Augļu virsma ir klāta ar lipīgu rūgtenu vielu, ko viegli var nomazgāt, applaucējot verdošā ūdenī. Augļi labi nogatavojas arī pēc novākšanas. Gandrīz visas auga daļas ir ar gaiši violetu nokrāsu.

 Fizāli apņem gaišbrūns lampveida apvalks - gluži kā liels zieda kauss - tas ir labs patvērums ķirša lieluma auglītim transportēšanas laikā. Auglis ir daudzsēklu oga, apaļš, ieplakans vai iegarens, kas atgādina tomātu, tam ir patīkama saldskāba, nedaudz savelkoša garša.

100 gramos: 58 kilokalorijas, A vitamīns, 2,8 grami vitamīna Bl, 30 miligrami vitamīna C, kalcijs un dzelzs.

  •  Kad apvalks noņemts, ogu var tāpat vien notiesāt, bet var arī pievienot salātiem, kompotiem un citiem «virtuves priekiem». Fizāli satver aiz kātiņa, noplūc nelielo oranžo augli un apēd bez tālākas apstrādes. Papīram līdzīgo maisiņu atstāj uz šķīvja.
  • Auglis ir diezgan grūti saldināms, jo, lai arī ar plānu miziņu, tas nelabprāt uzsūc cukuru. Ja tomēr vēlaties fizāli padarīt saldāku, sadaliet to sīkos gabaliņos.

 Audzēšana

 Fizāļus Latvijā ir iespējams izaudzēt tikai siltumnīcās. To audzēšanai vislabāk ir piemēroti bagātinātās kūdras substrāti tomātiem vai dārzeņiem. Optimālā temperatūra sēklu dīgšanai ir +24-26oC, bet veģetācijas laikā - +16-25oC. Fizāļi ir paši aukstuma izturīgākie augi nakteņaugu dzimtā un pacieš pat salnas līdz -2oC. Minimālā augsnes temperatūra, pie kuras dēstus drīkst izstādīt gruntī, ir +12-15oC. Fizāļu dēsti izaug 45-50 dienās, to audzēšanai ir piemēroti 8-12 cm diametrā lieli podiņi. Pastāvīgā vietā siltumnīcā fizāļus var izstādīt jau maija sākumā. Fizāļus stāda 2,5-3 augi/m2 un parasti audzē neveidojot.

 Fizāļu augļus novāc, kad augļu apvalka lapas kļūst sausas. Augļus var uzglabāt temperatūrā +10-13oC (optimālā - +12oC) pie relatīvā gaisa mitruma 90-95%.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402783
Kategorija : Ārstniecības augi - F| Skatīts : 5475 | Reitings: 0.0/0
Birkas : fizāļiem, fizāļus, fizālis, fizāļi, fizāli
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: