Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » K

Kadiķis
04.07.2011, 15:49
Kadiķis

Kadiķis, paeglis (Можжевельник, Juniperus communis L.)

Iesaka www.fitoterapija.lv

Labs līdzeklis hroniska nieru iekaisuma ārstēšanai ir paegļa - Juniperus communis ogas- čiekuri. Paeglis ir vecākais no koku cilts, tas apdzīvo Zemi jau 50 miljonus gadus. Pie kadiķa (tāds ir šī kociņa otrs nosaukums) zariņiem, smalkās skujās noslēpušās, tup zaļas un zilas odziņas. Tās zilās ir lielākas, jo augušas divus gadus un tās mums arī vajadzīgas. Sala dienās, piesitot pie koka stumbra, zilās odziņas, protams, arī skujas un sīki zariņi, birst lejā. Atliek tikai paklāt apakšā paladziņu un visu savākt. Ogas vajag izvētīt vējā, lai atdalītu no piemaisījumiem. Mājās tās noteikti ir jāizžāvē un jātur slēgtos traukos, lai neizgaro ēteriskās eļļas un lai neieviešas kožu kāpuri, kuriem šīs ogas ļoti garšo.

Paši paegļi izdala 15 reizes vairāk fitoncīdu nekā lapukoki, tāpēc atrasties paegļu audzē ir ļoti veselīgi, to var uzskatīt par ārstniecisku procedūru. Nekur citur pasaulē neesmu redzējis tik plašas kadiķu audzes kā Sāremā salā Igaunijā. Liekas, ka tur vispār citi koki neaug, un kāds gaiss!

Ir sens ticējums, ka sadedzinot kadiķa zarus, no lopu un cilvēku mājokļiem izdzen mošķus un ļaunos garus. Nezinu, vai tas tā, bet ir pierādīts, ka ēteriskās eļļas, kuras izdalās dedzinot paegli, iznīcina baktērijas un dezinficē telpas, tāpēc zināms pamats šim ticējumam ir un dažādu epidēmiju, arī gripas, laikā šo paņēmienu ieteicams pielietot.

Ārstniecībā izmanto paegļu ogas. Tās stimulē aknu un nieru darbību, kā rezultātā ne tikai veidojas vairāk žults un uzlabojas gremošana, bet notiek arī organisma attīrīšanās, jo aknas pastiprināti neitralizē kaitīgās vielas, kuras nonāk organismā ar pārtiku vai veidojas vielmaiņas procesā un nierēm kļūst vieglāk visu to izvadīt. Kad iekšējā vide attīrās, uzlabojas arī asins sastāvs, ādas stāvolis, un visas organisma funkcijas. Kadiķa ogas nedrīkst lietot, ja ir nieru kamoliņu iekaisums (glomerulonefrīts), jo tad stāvoklis pasliktinās.

Ņem 1 ēd. karoti ogu, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, patur siltā vietā 4-5 stundas. Lieto pa 1 ēd. karotei 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Veselības uzlabošanai var vienkārši noēst 10-15 odziņas dienā (ne vairāk). Košļājot ogas samazinās arī zobakmens aplikumi un vēl ilgi saglabājas laba elpa, jo kadiķu ogu ēteriskās eļļas uzsūcas asinīs un izdalās caur plaušām elpojot.

Kadiķis, paeglis (Можжевельник, Juniperus communis L.)

  • Izmanto mīkstos jaunos zaļos dzinumus, līdz tie pārkoksnējas.
  • Iedarbojas uz aknu darbību un ir spēcīgs organisma attīrīšanas līdzeklis.
  • Piemīt pretiekaisuma īpašības, pazemina portālo hipertensiju.
  • Urīnsistēmas līmenī darbojas kā spēcīgs diurētiķis un efektīvi cīnās ar tūskām.
  • Normalizē jona līdzsvaru organismā, šķīdina nierakmeņus un pazemina hiperurikēmiju.
  •  Imūnsistēmas līmenī izmanto pie dažādām alerģijām, jo iedarbojas uz aknām.
  • Ir tonizējošs līdzeklis visam organismam.
  • Asinsrites sistēmas līmenī izmanto hronisku autointoksikāciju ārstēšanai (lietojot sliktus pārtikas produktus). Veicina vispārēju organisma dezintoksikāciju. Ir attīrošs līdzeklis, izvada organiskās šlakvielas (urīnvielas, urīnskābi, holesterīnu).
  • Gremošanas sistēmas līmenī izmanto kā zāles pie hiperglikēmijas. Noderīgs, cilvēkiem ar lieko svaru un saldumu cienītājiem.

 _________________________________________
L.Reitere ventspilszinas.lv

No kadiķa zāļu sievas gatavo ārstnieciskās ziedes, kvēpināmos zariņus un nūjiņas, kompreses slotiņas, vannas ekstraktus, izvilkumus skalojumiem un ogu tējas. Ogas lieto arī kulinārijā dažādās medījuma gaļas receptēs. Kadiķi ārstniecībā lieto kā antiseptiķi pret elpošanas ceļu slimībām, artrītu, pinnēm, blaugznām, ādas iekaisumiem, pret celulītu, pret aptaukošanos, pārēšanos un pārlieku alkoholu. Kadiķis uzlabo vielmaiņu, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, ārstē muguras sāpes, mazina radikulītu, mazina muskuļu spazmas, krampjus, uzlabo asinsriti dziļi muskuļos, uzlabo intuīciju, ieteicams pie nervu vājuma, sliktas atmiņas, bezmiega. Kadiķa aromāts stiprina imunitāti, dezinficē un atbaida insektus, attīra enerģētisko lauku un relaksē.

Kvēpināmā nūjiņa.

Lai pagatavotu sprīža garu kvēpināmo nūjiņu, ņem svaigu sprīža garu DIEVKOCIŅA koksnaino kātu, KADIĶA zariņu, RAUDENES vai MĀRSILA zariņu, VĪBOTNES vai VĒRMELES ziedošo galotni, PELAŠĶA vai ASINSZĀLES ziedus. Svaigos augus apliek ap dievkociņa kātiņu un no virspuses tos piesedz ar kadiķa zariņu. Uzmanīgi, lai nesadurstītu savas rokas, šo zāļu saišķīti visā tā garumā stingri pietin ar lina diegu. Izveidotā kvēpināmā nūjiņa ir jāžāvē ēnainā vietā. Pielieto pie mājas enerģijas attīrīšanas, pie gaisa dezinfekcijas slimnieka istabā un pārējā mājā, sliktu domu atvairīšanai. Ar kadiķa zariņu vai ārstniecības augu kvēpināmo nūjiņu var izstaigāt dzīvojamās telpas, lai kliedētu nevēlama ciemiņa atstāto enerģiju, lai mazinātu šaubu un baiļu izpausmes.

Kadiķa ziede – šmorlenc.

Ārsniecisko ziedi gatavo no jaunajiem, zaļajiem kadiķa zariņiem. Tos samaļ ar gaļas mašīnu. Ja atsevišķas skujas ir vēl veselas, tad izmaļ arī otrreiz. Neiesaku smalcināt ar elektriskajiem smalcinātājiem, jo elektro enerģija neveicinās ziedes ārstnieciskās spējas. Samaltās skujas sajauc ar viršu medu un smilts ērkšķu eļļu. Šādi pagatavota ziede labi uzglabājas un to var pielietot pēc vajadzības pietiekami ilgi.

Kā to pielietot:

Smaga klepus vai plaušu karsoņa ārstēšanai. Kadiķa ziedi uzziež uz muguras un krūtīm. Noziestās vietas pārklāj ar svaigām kāposta lapām. Tās ieteicams iepriekš nedaudz paklopēt, lai nav tik stīvas, lai labāk pieguļ augumam. Tad ar marles saiti pietin kāpostu lapas, lai tās nenoslīd pa kūstošo medu no auguma. Pāri visam apliek siltu vilnas villaini vai seģeni. Līdzīgi noziež ar kadiķa ziedi arī kāju pēdas, pietin kāpostu lapas un uzmauc kājās vilnas zeķes. Pēc tam var izdzert upeņu ogu un kārklu mizu tēju, kas ir stiprs aspirīns.

Ādas atveseļošanai pirts kūrē. Pēc atkārtotas karsēšanās uz pirts lāviņas, kad ir sasniegta pirts kūres noslēdzošā daļa, var ieziest ādu ar kadiķa ziedi vai medu. Kadiķa ziedi ar glāstošām kustībām plānā kārtiņā uzziež uz ādas un iemasē. Nedaudz nogaida, kamēr ādā iesūcas nepieciešamais daudzums. Tad visu lieko noskalo nost. Neiesaku šim nolūkam lietot ziepes vai dušas želejas. Medus labi kūst. To tiešām var noskatot ar siltu ūdeni.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402666
Kategorija : Ārstniecības augi - K| Skatīts : 7502 | Reitings: 5.0/2
Birkas : paegļu, paeglis, paegļa, kadiķis, kadiķa, paegļi
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: