Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » K

Ķirsis
04.07.2011, 15:02
Ķirsis

Saskaņā ar vēstures datiem, pirmos dārza ķiršus uz Eiropu no Melnās jūras krastiem atvedis romiešu karavadonis Lukulls apmēram 70 gadus pirms Kristus dzimšanas.

Ķirši

Ķiršus var likt lielā traukā kopā ar citiem augļiem un ogām, bet labāk, ja tie ar visiem kātiņiem salikti atsevišķā traukā.

Ja traukā, kas pasniegts vakariņu galdā, ķirši salikti kopā ar citiem augļiem un ogām, tad ķirsi akurāti satver aiz kātiņa, ar zobiem norauj ogu, kauliņu izspiež laukā plaukstas iedobītē starp rādītājpirkstu un īkšķi un noliek to uz šķīvja vai tieši šim nolūkam domātā bļodiņā. Pēc tam roka jānoskalo roku skalojamā traukā. Ja galds ir ļoti rūpīgi servēts, ķiršiem paredzēta īpaša desertkarotīte, kurā izspiež kauliņu. Pacelt karotīti pie mutes, ar minimālu piepūli izspiest laukā kauliņu un nolikt to uz šķīvja malas - tas ir pats ērtākais ķiršu ēšanas paņēmiens.

  • Kompots, ātrais variants
    Sīrupam: uz 1 1 ūdens ņem 100 g cukura.
    Nomazgātas un pārlasītas «čerešņas» liek burkās apmēram pusi no apjoma, pieber cukuru ar aprēķinu: 100 g uz 1 1 ūdens, pārlej ar verdošu ūdeni līdz burkas augšai un tūlīt aizvāko. Burkas apgriež otrādi un atstāj atdzist.
  • Ievārījums ar riekstiem
    1 kg «čerešņu» bez kauliņiem, 1 kg cukura, 1,5 glāzes ūdens, 200 g attīrītu valriekstu.
    «Cerešņām» izņem kauliņus, apvāra ogas 2-3 minūtes verdošā ūdenī, tad atdzesē aukstā tekošā ūdenī. Izņemto kauliņu vietā liek valriekstu gabaliņus. Pārlej ar cukura sīrupu. Vāra trīs paņēmienos pa 10-15 minūtēm. Pēc katras uzvārīšanas ļauj ievārījumam atdzist.

  • Ķirši cukurā
    1 kg no kauliņiem attīrītu ķiršu, 2 kg cukura.
    Ķiršus pārkaisa ar cukuru, patur uz lēnas uguns, viegli maisot, līdz cukurs pilnīgi izkūst. Pārliek sterilās stikla burkās un aizvāko ar plastmasas vāciņiem vai pergamentu. Uzglabā vēsā vietā.

  • Ķiršu kompots
    Sīrupam: uz 11 ūdens ņem 500-550 g cukura.
    Ja ķiršus nevar konservēt tūlīt pēc noplūkšanas, tos var uzglabāt dažas stundas, iegremdētus aukstā ūdenī vai novietojot vēsā telpā. Ķiršus vislabāk raut ar kātiņiem, jo, saplūkti bez kātiņiem, ķirši straujāk bojājas no kātiņa vietas.
    Ķiršus sašķiro pēc izmēriem. Kompotiem piemērotākie ar diametru sākot no 15 mm. Nav ieteicams sajaukt dažādu šķirņu un krāsu ķiršus.
    Atlasītos ķiršus nomazgā, liek sagatavotajās burkās, pārlej ar vārošu sīrupu. Burkas nosedz ar metāla vāciņiem, sterilizē puslitra burkas 8-9 minūtes, litra burkas 9-10, trīslitru burkas - 25 minūtes. Pēc sterilizācijas aizvāko un ļauj atdzist.

  • Ķiršu ievārījums bez kauliņiem
    1,5 kg ķiršu, 2 kg cukura, 3-3,5 glāzes ūdens, 1/2 tējkarote citronskābes.
    Ķiršus nomazgā, atdala kātiņus un kauliņus. Izvāra biezu sīrupu, noņem no uguns, ieber ķiršus, iztur 1-2 stundas. Tad vāra uz spēcīgas liesmas, periodiski noņemot putas, līdz nepieciešamajam biezumam. Vārīšanās beigās pievieno citronu vai vīnskābi. Ņem no uguns un rūpīgi nopūto.
    Ievārījumu iztur 3-4 stundas, lai ķirši sasūktos ar sīrupu, tad sapilda burkās. Aizvākot labāk ar pergamenta papīru, nevis plastmasas vāciņiem.

  • Ķiršu marmelāde
    1 kg ķiršu, 500 g cukura.
    Ķiršus nomazgā, attīra no kauliņiem un kātiņiem, ļauj notecēties uz sieta. Liek bļodā, pārkaisa ar cukuru (kārta ķiršu, kārta cukura utt.) Atstāj vēsā vietā līdz nākošai dienai.
    Ķiršus kopā ar atdalījušos sulu pārliek emaljētā katlā, patur nedaudz uz lēnas uguns, lai izkūst viss cukurs, tad liek uz stipras liesmas un vāra, visu laiku maisot ar koka karoti, lai nepiedeg. Pārbauda gatavību: mazliet uzlej uz šķīvja - ja marmelāde neatdala sulu, tā ir gatava. Ņem no plīts, katlu nosedz ar mitru salveti un ļauj nedaudz atdzist.
    Kārtīgi izmazgā burkas karstā ūdenī ar sodu, apžāvē, vēl siltās pilda marmelādi. Ļauj atdzist, cieši pārsedz ar pergamenta papīru, nosien.

  • Saldo ķiršu cukāti
    1 kg «čerešņu», 1 kg cukura, 1 glāze ūdens, 1 tējkarote citronskābes.
     Čerešņas pārlasa, nomazgā, kauliņus atstāj. Pārlej ar karstu sīrupu, vara vairākos paņēmienos, līdz sīrups sabiezē. Kad augli gatavi, tiem ļauj caurdurī notecēties (2-3 stundas). Tad ķiršus pārkaisa ar smalko cukuru un apžāvē.
    Ja ķiršus vāra paskābinātā sīrupā, tos izņem no sīrupa nomazgā ar siltu ūdeni, apžāvē, iemērc cukura sīrupā, liek uz sieta ar lielām «acīm», kur tie ātri apžūst. «Cerešņām» veidosies spīdīga cukura garoziņa.
    Cukātus glabā sausā vietā.

  • Ķiršu cukāti
    1 kg ķiršu, 2,2 kg cukura, 0,5 1 ūdens.
    Pagatavo sīrupu no 400 g cukura un 0,5 1 ūdens. Ar verdošu sīrupu pārlej ķiršus un iztur 1-2 dienas. Ar caurdura palīdzību atdala ķiršus. Sīrupam pievieno 300 g cukura, uzvāra, pārlej ar to ķiršus un atkal atstāj. Tā atkārto vēl 5 reizes, katrreiz pievienojot 300 g cukura. Pēdējo reizi ogas atstāj sīrupā uz 10-15 dienām. Ogas kopā ar sīrupu lej caurdurī un atstāj uz dažām stundām, lai sīrups pilnīgi notecētu, tad apžāvē cepeškrāsnī 40°C temperatūrā. Lai apžuvušie ķirši nesaliptu, tos pārkaisa ar smalko cukuru. Uzglabā hermētiski slēgtā traukā. Atlikušo sīrupu var izmantot jebkuram pārstrādes veidam.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402785
Kategorija : Ārstniecības augi - K| Skatīts : 3706 | Reitings: 0.0/0
Birkas : ķiršus, ķirši, ķiršiem, ķirsis, ķirsi
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 Ethanael  
0
That's a sharp way of tihkning about it.

Vārds *:
Email *:
Kods *: