Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » L

Laimiņš
04.07.2011, 16:41
Laimiņš

Čīkstuļu laimiņš - Sedum telephium L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Čīkstuļu laimiņš - Sedum telephium ir sukulents, kas lapās uzkrāj šķidrumu, no kā lapas izskatās biezas un burzot čīkst. Citi sukulenti aug sausās vietās, bet čīkstuļu laimiņš ir izņēmums, to var atrast arī mitrās pļavās , pie akmeņu krāvumiem, žogmalēs, vārdu sakot tur, kur pāri nav gājusi izkapts. Augs sasniedz 50-60 cm garumu, zied ar balti- dzeltenīgiem ziediem. Ir sastopams arī laimiņš ar rozīgi- purpurkrāsas ziediem. Abas pasugas ir vērtīgas ārstniecībā. Laimiņš zied cauru vasaru un visu vasaru tā lakstus var vākt. Čīkstuļu laimiņa preparāti pastiprina vielu maiņas procesus veselajās šūnās un audos, veicina veselo šūnu atjaunošanos, samazina iekaisumu. Izžāvēt čīkstuļu laimiņu ir ļoti grūti, tāpēc labāk izspiest sulu. Auga virszemes daļu nogriež, samaļ gaļasmašīnā, izspiežcaur kaprona sietu, iegūtai sulai pēc apjoma pievieno 1/5 daļu medicīniskā spirta, sakrata, nofiltrē. Lieto pa 1 ēd karotei 3-5 reizes dienā.pirms ēšanas. Šis preparāts labi palīdz ārīgi arī pie dažādiem ievainojumiem, apdegumiem, čūlām, tulznām. Iekšķīgi ar labām sekmēm to var lietot sirds išēmiskās slimības, kuņģa čūlas, hroniska hepatīta un žultspūšļa iekaisuma gadījumā.

No laimiņa saknēm (bumbuļiem) krūšu un dzemdes audzēju ārstēšanai pielieto tinktūru. Ņem 50 gramus sausu sasmalcinātu sakņu, aplej ar 0.5 litriem degvīna, glabā siltā vietā 2 nedēļas, filtrē. Lieto pa 1-2 tējkarotēm 3 reizes dienā pirms ēšanas.

 Spēcina potenci
 Čīkstuļu laimiņš (Sedum telephium) ir sukulents, kas lapās uzkrāj šķidrumu, tāpēc tās izskatās biezas un burzot čīkst. Kaut arī augs pašlaik ir apvītis, tas ir uzkrājis daudz aktīvu vielu. Čīkstuļu laimiņš atrodams mitrās pļavās, pie akmeņu krāvumiem, žogmalēs, vietās, kur pāri nav gājusi izkapts. Augs sasniedz 50–60 cm garumu, zied ar balti dzeltenīgiem vai rozīgi purpurkrāsas ziediem. Abas pasugas ir vērtīgas ārstniecībā. Laimiņš zied cauru vasaru, un visu vasaru tā lakstus var vākt.
 Čīkstuļu laimiņa preparāti pastiprina vielmaiņas procesus veselajās šūnās un audos, veicina veselo šūnu atjaunošanos, mazina iekaisumu. No čīkstuļu laimiņa labāk izspiest sulu, jo izžāvēt to ir grūti. Auga virszemes daļu nogriež, samaļ gaļasmašīnā, izspiež caur kaprona sietu, iegūtai sulai pēc apjoma pievieno 1/5 daļu medicīniskā spirta, sakrata, filtrē. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3–5 reizes dienā pirms ēšanas. Šis preparāts labi palīdz ārīgi, ja ir ievainojumi, apdegumi, čūlas vai tulznas. Iekšķīgi to var lietot sirds išēmiskās slimības, kuņģa čūlas, hroniska hepatīta un žultspūšļa iekaisuma gadījumā. Raksta, ka tas pastiprina potenci. Lieto laimiņa sulu pa 1–2 tējkarotēm 3 reizes dienā pirms ēšanas.

_________________________________

Kodīgais laimiņš - Sedum acreL.

4 - 15 cm augsts daudzgadīgs biezlapju dzimtas lakstaugs. Ziedošie stumbri stāvi, neziedošie - ložņājoši. Lapas sīkas, sulīgas, sakārtotas jumstiņveidā. Ziedi citrondzelteni, zaru vai stumbra galā. Zied jūnijā, jūlijā. Auglis somenis. Droga satur alkaloīdus - sedamīnu, nikotīnu, zedinīnu, izopeltjerīnu, kā arī miecvielas, gļotvielas, maz izpētītus glikozīdus, askorbīnskābi, ābolskābi, cukurus u.c.

Augs sastopams lielākajā daļā Eiropas, izņemot ziemeļaustrumdaļu. Ieviesies arī Ziemeļamerikā. Latvijā aug visā valsts teritorijā. Aug sausos mežos, kāpās, smiltājos, dzelzceļa uzbērumos.

Dekoratīvs augs, veido paklājvieda audzes.

Ārstniecības augs. Tautas medicīnā lieto epilepsijas, mazasinības ārstēšanai, kā vemšanas, caurejas un diurētisku līdzekli. Ārīgi lieto svaigu sulu vai ziedi čūlu, apdegumu, strutojošu brūču ārstēšanai, kārpu un varžacu nodzīšanai, difterijas slimnieku kakla skalošanai

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402692
Kategorija : Ārstniecības augi - L| Skatīts : 4154 | Reitings: 5.0/1
Birkas : kodīgais, laimiņš, laimiņu, čīkstuļu, laimiņa
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1  
gie0 chiarito il ruolo che AUGI ha nel mondo in un post pceeedrnte, fondamentale punto di riferimento per tutti gli utenti finali dei prodotti

Vārds *:
Email *:
Kods *: