Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » S

Salvija
04.07.2011, 20:37
Salvija

Salvija - Salvia officinalis L.
Zalbejas, Salvia officinalis, garden sage, sage, red sage, echte Salbei, Edelsalbei, Gartensalbei, Шалфей лекарственный

Iesaka www.fitoterapija.lv

Kā vēsta sena leģenda, pēc postošiem kariem kādā austrumu zemē, kad valstī daudzi cilvēki bija gājuši bojā un trūka darbaspēka, valdnieks izdeva pavēli, visām sievietēm dzert salvijas tēju. Un notika tā, ka dzimstība strauji pieauga un valsts drīz vien atkal kļuva varena un stipra. Arī Latvijā vajadzētu izdot līdzīgu pavēli, lai noturētos savā zemē.
 
Salvijas tējas pagatavošanai ņem 2 ēdamkarotes drogas, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, ļauj ievilkties 15-20 minūtes, lieto pa ½ glāzes 4 reizes dienā 6-8 mēnešus ilgi. Ja palielinās kuņģa skābe, var iedzert baltos mālus.

 Viens no spēcīgākiem dabas līdzekļiem aterosklerozes aizkavēšanai ir salvija. Mūsu klimatiskajos apstākļos salvija ziemā izsalst, tāpēc rudenī tā ir jārok ārā un jāpārvieto uz siltākām telpām, tomēr ir vērts pie tā piestrādāt. Salvija satur ēteriskās eļļas, kas piešķir šim augam īpatnēju smaržu un daudzpusīgu iedarbību. Salvijas tēja samazina svīšanu, stipras koncentrācijas sautējums palīdz parkinsonisma gadījumā, ko ir izraisījusi smadzeņu asinsvadu skleroze. Šim nolūkam ņem 100 gr. salvijas lapu, aplej ar 250 ml ūdens un 2 stundas tur cepeškrāsnī pie 70-80 grādu temperatūras. Pēc atdzesēšanas masu izspiež ar rokām, lieto pa 1 ēd karotei 5 reizes dienā uzdzerot pienu. Vienlaicīgi katru otro dienu slimnieku vanno ūdenī ar salvijas ekstrakta piedevu. Tā pagatavošanai ņem 100 gr lakstu un sautē tos vienu stundu nelielā ūdens daudzumā, pēc tam salej vannā. Uzlabošanās sākas pēc nedēļas. Var pagatavot „ilgdzīvošanas vīnu”, kas aizkavē aterosklerozes attīstību. Ņem 80 gr salvijas lapu, aplej ar vienu litru vīnogu vīna, tur 8 dienas uz palodzes saulē. Lieto pa deserta karotei pēc ēšanas visu mūžu. Salvijas lakstu tēju nav ieteicams lietot mātēm, kas baro bērnu ar krūti, jo strauji mazinās piens. Arī cilvēkiem ar paaugstinātu kuņģa skābi salvijas preparātu lietošana nav ieteicama.

_____________________

Salvijas nosaukums radies no latīņu vārda salveo, kas tulkojumā nozīmē – būt veselam, kas vienlaicīgi arī izskaidro auga ārstnieciskās īpašības.

Salvija, izmantojama kā garšviela ēdienam, tika atklāta ap 15. gs. Vidusjūras un Mazāzijas pussalas reģionā. Salvijas garšas īpašības ir ļoti atkarīgas no augsnes – Centrālamerikā tai ir raksturīga salda augļu garša, pilnīgi pretēja – Vidusjūras salvijai, ananāsu salvijai (Salvia rutilans), ķiršu salvijai (Salvia greggii), augļu smaržas salvijai (Salvia dorisiana) un vēl citām.

Salvija pēc garšas pikantuma ir pielīdzināma rozmarīnam un timiānam, tai piemīt svaigs, smaržīgs, „prātu attīrošs”, nomierinošs un dziedinošs aromāts.

No salvijas gatavo: aromatizētās tējas, tabaku, liķierus, etiķi, bezalkoholiskos dzērienus un ārstnieciskus augu uzlējumus, dezinficējošo īpašību dēļ to izmanto dažādu iekaisumu ārstēšanai.

Salviju uzturā ļoti labi savienot ar ogļhidrātiem (svaigi dārzeņi, pupiņas, augļi, pilngraudu produkti, kā arī apstrādāti graudi un visu veidu cukuri).

Eiropas salvijai ir raksturīga asa (piparota) garša. Rietumu virtuvē to izmanto, gatavojot treknu gaļu.

Salviju var izmantot, pagatavojot marinādi, sasmalcinātu salviju izmanto kā garšvielu pulveri gaļas ēdieniem.

Izmantojot salviju, tiek gatavots arī siers Sage Derby.

ASV un Lielbritānijā salviju lieto kopā ar sīpoliem, mājputnu vai cūkgaļas pildījumiem un arī mērcēm.

Franču virtuvē salviju lieto, gatavojot balto gaļu un veģetārās zupas.

Vācijā salvijas garšviela tiek ļoti bieži izmantota desās, cīsiņos, desiņās.

Itālijā salvija tiek izmantota (kā garšas pastiprinātājs) olīveļļās, sviestā.

Balkānos un Kaukāzā salviju lieto, gatavojot jēra gaļu, jo īpaši tādu, kas pagatavota uz atklātas uguns vai cepetī.

Salvijas un sīpolu kombinācija ir viena no visbiežāk lietojamajām Eiropas virtuvē.

Salvijas lapas, izvārot eļļā, izmanto kā ēdiena dekorāciju uz šķīvja.

Salvija zied skaistiem, lieliem, ziliem ziediem. Vidusjūras reģionā salvija aug savvaļā, bet mūsu klimata joslā mēs salviju audzējam garšaugu dobē vai kā dekoratīvo augu dārzā. Ja audzējat šo augu savā dārzā, tad atrodiet tai saulainu vietiņu, kur nav vēja.

Salvija ir aktuāla ziemas periodā, kad tramvajā saķerto klepu kaut kā jāizārstē. Blakus citām tējiņām, salvija ir ļoti labs skalojamais līdzeklis mutes dobumam. Labi darbojas pret sūrstošo sajūtu kaklā. Divas dienas skalojot ar salviju – 1 tējkarote uz glāzi ūdens, noturot pusstundu -  un kakliņš atkal kārtībā. Salvija ļoti labi palīdz, ja iekaist smaganas vai kaut kādas citas nepatīkamas sajūtas mutes dobumā parādās. Salviju reizēm izmanto kā inhalāciju augšējo elpceļu iekaisuma gadījumos, jo tomēr ar salviju vajag apieties uzmanīgi. Šajā gadījum der teiciens: kas par daudz – tas par skādi. Grūtniecēm salviju vispār nekādā veidā nedrīkst lietot.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402689
Kategorija : Ārstniecības augi - S| Skatīts : 8931 | Reitings: 5.0/1
Birkas : salviju, salvijas, salvija
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 Zaiga  
0
Par salviju vēl ir aprakstīts šeit http://www.drpakalns.lv/produkti/salvijas-teja/

Vārds *:
Email *:
Kods *: