Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » L

Lupstājs
04.07.2011, 16:57
Lupstājs
Lupstājs / Levisticum officinale Koch.

Apraksts

Lupstājs ir lakstaugs (1–2 m augsts) ar plūksnainām lapām un bāli dzelteniem ziediem, ko izmanto par garšaugu vai ārstniecības līdzekli. Lupstāja zaļumi ir laba garšviela buljoniem un zupām, salātiem, gaļas, zivju un dārzeņu ēdieniem. Lupstāju zaļumus un saknes var sagatavot ziemai: izžāvēt vai konservēt (200 g sāls uz 1 kg lapu).

Pielietojums

Kopš seniem laikiem lupstāju uzskatīja par mīlas zāli un gatavoja no tā dzērienu iecerētā pieburšanai. Tomēr lupstājs tika uzskatīts par vērtīgu augu ne tikai šīs īpašības dēļ vien. Tam piemīt arī dziednieciskas spējas. Kam lupstājs patīk, tam viņš attīra organismu un nostiprina veselību, iedvesmo un atvaira grūtsirdību, piesaista pretējā dzimuma simpātijas, dziedina brūces un veicina matu augšanu. Tautas medicīnā lupstāja saknes, sēklas un lapas lieto pret migrēnu, reimatismu, podagru un neirozēm. Sakņu novārījumi un uzlējumi uzlabo sirds, kuņģa un zarnu trakta darbību. Tos izmanto kā urīndzenošu un žulti dzenošu līdzekli, strutainu brūču dziedēšanai, pigmenta plankumu likvidēšanai uz ādas, matu stiprināšanai. Lupstājs ir ne tikai ārstniecisks, bet arī ēdams augs, kurā ir daudz ēterisko eļļu, vitamīnu, minerālvielu.


Avots : http://www.am.ros.lv/index.php?ed=183&lang=lv&page=9&upage=22&all_art=0
Kategorija : Ārstniecības augi - L| Skatīts : 4862 | Reitings: 3.0/1
Birkas : lupstāju, lupstāja, lupstājs
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
0 Spam
1 Ruben  
The black dress in the lower left ( she is wearing a red jlewery piece) = I WANT. But I would wear it with my bright yellow sandals. You can wear the final outfit (creme ish shorts and yellow top) when you go to Greece.

Vārds *:
Email *:
Kods *: