Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » P

Pētersīļi
04.07.2011, 18:50
Pētersīļi
Pētersīļi / Petroselinum crispum (Mill.) Nym.Petroselinum sativum Hoffm.

Apraksts

Pētersīļi ir divgadīgi seleriju dzimtas (Apiaceae) svešapputes augi. Tiem sakne veidojas līdzīgi kā burkāniem. Ir divi veidi: sakņu pētersīlis un lapu pētersīlis. Izplatītākie ir sakņu pētersīļi. Šiem pētersīļiem ir attīstītas lielas saknes un lapas. Lapas ir divkārt un trīskārt plūksnainas. Lapu kāti ir 10-15 cm gari; saknes 10-18 cm garas un savukārt 3-5 cm resnas, vārpstveida, baltas vai pelēcīgi baltas un lejas daļā bieži vien zarotas. Pirmajā augšanas gadā pētersīļiem izveidojas spēcīgas lapas un sakne, bet otrajā augšanas gadā izaug ziedi un nobriest sēklas. Saknes satur līdz 3 mg% C vitamīna, bet lapas pat līdz 150 mg% C vitamīna. Tāpat lapas satur arī karotīnu un B grupas vitamīnus. Lapas un saknes izmanto kā garšvielas un piedevas.

Pielietojums

Pētersīļi sekmē urīnskābes un sāļu izdalīšanos no organisma, kas ir ļoti svarīgi, slimojot ar podagru vai poliartrītu. Saknes noder aptaukošanās gadījumā un pret aknu un nieru slimībām. Urīndzenošs līdzeklis pie sirds vai nieru izraisītas tūskas un pret zarnu atoniju: 3 reizes dienā dzer 1 – 2 tējkarotes svaigu pētersīļu sakņu sulu. Pret prostatītu, menstruālā cikla traucējumiem, sirds izraisītu tūsku, nieru un zarnu kolikām, meteorismu: 1 deserta karoti sīki sasmalcinātu kaltētu vai svaigu pētersīļu sakņu aplej ar 1/2 glāzi verdoša ūdens un ļauj 8 – 10 stundas iestāvēties, izkāš, dzer pa 1 ēdamkarotei 3 – 4 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas. Pret nierakmeņiem un cistītu: 30 g sasmalcinātu pētersīļu lakstu un lapu pārlej ar 1 glāzi ūdens, uzvāra, uzliek blīvu vāku un vāra 5 minūtes, ļauj atdzist, tad izkāš; lieto pa 2 ēdamkarotēm 4 reizes dienā. Pretdrudža līdzeklis augstas temperatūras gadījumā: no pētersīļu lapām izspiež sulu un dod slimniekam dzert pa 2 tējkarotēm 3 – 5 reizes dienā. Urīndzinējs tūsku gadījumā: 800 g pētersīļu lapu rūpīgi nomazgā, applaucē ar verdošu ūdeni, ļauj ūdenim notecēt, tad lapas sīki sasmalcina, ieliek stikla, māla vai emaljētā traukā, pārlej ar pienu tā, lai tas zaļumus pārklāj, ievieto trauku cepeškrāsnī un ļauj pienam labi izkarst, bet neļauj vārīties! Izkāš un lieto pa 1 – 2 ēdamkarotēm katru stundu visu dienu. Pret tūsku jebkurā ķermeņa vietā: vakarā ņem notīrītas, nomazgātas pētersīļu saknes ar lakstiem un lapām, samaļ gaļasmašīnā, 1 glāzi pētersīļu masas liek aizvākojamā stikla vai emaljētā traukā, pārlej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, aizvāko un ļauj nostāvēties līdz rītam. Otrā rītā caur kafijas filtru vai dubultu marli izkāš, iegūtajam šķidrumam pievieno 1 citrona sulu. Uzglabā ledusskapī. Dzer pa 2 ēdamkarotēm rītā un vakarā 2 dienas pēc kārtas, tad 2 dienas izlaiž un atkal 2 dienas dzer. Šādi rīkojas, līdz tūska izzūd. Šim augam piemīt abortīvas īpašības, tāpēc grūtniecēm un sievietēm, kam mēdz būt spontānie aborti, to nevajag lietot. No pētersīļu izmantošanas jāatturas arī cilvēkiem, kas cieš no nefrīta – nieru iekaisuma.


Avots : http://www.am.ros.lv/index.php?ed=201&lang=lv&page=9&upage=22&all_art=0
Kategorija : Ārstniecības augi - P| Skatīts : 4123 | Reitings: 0.0/0
Birkas : pētersīlis, pētersīļi, pētersīļu
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 1
1 Aya  
0
Paldies par ieteikumu. Izmainīju listi par numurētu, lai gan naadjevzētu to uztvert par pabeigtu.. :)Informācija par bibliotēku jau tomēr ir atrodama faktiski visās bibliotēku mājas lapās, bet jautājums ir vairāk par prezentācijas līmeni - kā ērtāk pasniegt to apmeklētājam?Manuprāt, bibliotēkas mājas lapa var kalpot par savdabīgu ieejas/izejas punktu sabiedrībai konkrētā pilsētā, pagastā.Par pilnteksta datubāzēm piekrītu - daudz kur tas netiek reklamēts, un par pieeju tām var uzzināt faktiski tikai pašā bibliotēkā, vai arī dziļi rokoties konkrētā mājas lapā.Saziņas iespējas - to esmu iedomājies, ka tomēr virtuālajam bibliotēkas apmeklētājam būtu ērti saņemt sevis interesējošo jautājumu elektroniskā formā, piemēram, uzdodot to ar Skype vai citu IM palīdzību. Ārvalstu bibliotēkās šāds pakalpojums paliek arvien populārāks.Vispār domas par šo ir daudz, bet labāko variantu pašam neizdomāt, tāpēc interesē arī citu viedoklis. :)

Vārds *:
Email *:
Kods *: