Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » P

Pienenes
04.07.2011, 18:12
Pienenes
Pienene, ārstnieciskā - Taraxacum officinale Wigg.
Одуванчик лекарственный

Zied no aprīļa līdz jūnijam, dažkārt atkārtoti rudenī. Saknes ievāc agri pavasarī, kamēr nav izplaukušas lapas vai rudenī. Glabāšanai saknes kaltē. Kaltētas saknes ir rūgtas.

 Viss augs satur pienainu sulu. Auga virszemes daļa satur bioloģiski aktīvās vielas: C, A, B1 vitamīnus, dzelzs, kālija, fosfora, kalcija, nātrija, magnija sāļus, miecvielas, flavonoīdus, gļotvielas, fruktozi, kaučuku, līdz 5% proteīnu (kas nodrošina nepieciešamo uzturvērtību). 
 Saknes satur: Daudz inulīnu (līdz 40%, rudens periodā), tauku eļļas, organiskās skābes, flavonoīdus.

No jaunajām lapām pavasarī gatavo salātus, zupas, piedevas gaļas ēdieniem, sulu.

Dažviet lapas glabāšanai skābē, bet ziedpumpurus marinē un izmanto kapersu vietā.

No kaltētām un apgrauzdētām saknēm gatavo kafijas aizvietotāju – dzērienu.

Lai lapām mazinātu rūgto garšu tās mērcē vēsā sālsūdenī un tad 5-6 min. vāra.

Pienenes ir ļoti vērtīgs ārstniecības augs ar spēcīgu žulti dzenošu un žulti veidojošu iedarbību. Pierādīts, ka pienenes preparāti žults sekrēciju palielina pat divas līdz četras reizes. Saknēm ir izteiktāka žulti dzenoša, bet lapām – žults sekrēciju stimulējoša iedarbība. Cilvēka veselībai ļoti svarīga ir žults izdale – jo vairāk izdalās žults, jo aktīvāka ir visa organisma vielmaiņa.

Pienenes sakņu pulveris palīdz ievērojami samazināt holesterīna līmeni asinīs, tātad novērš aterosklerotiskas izmaiņas asinsvados un samazina ar asinsvadu sašaurināšanos saistīto slimību rašanās risku.

Tautas medicīnā pienenes preparātus lieto, ja ir aknu slimības, gremošanas stimulēšanai, kā arī pret aizcietējumiem. Pienenes saknes novārījums vai sautējums palīdz uzlabot ādas stāvokli, daudzos gadījumos pazūd ekzematozi izsitumi (pateicoties labākai aknu darbībai).

Ja novārījumu gatavo no žāvētām saknēm, tad vienu ēdamkaroti smalki sagrieztu pienenes sakņu uz nakti aplej ar 3 glāzēm ūdens. No rīta vāra uz mazas uguns 6 – 7 minūtes, tad apsedz un atstāj vēl ievilkties kādas 20 minūtes, nokāš. Lieto trīs reizes dienā pa pusglāzei. Svaigas saknes lieto bez mērcēšanas.

ĀRTSNIECISKĀ IEDARBĪBA

  •  Ārstniecības nolūkiem izmanto visu augu.
  • Saknēm un lapām piemīt ārstnieciskā iedarbība: žutsdzenoša, urīndzenoša, nomierinoša, atkrēpošanu veicinoša, antialerģiska, temperatūru pazeminoša, pretsklerotiska, atslābinoša, prettārpu, stimulē laktācijas procesus. Pētījumos apstiprināts, ka pienenes preparāti spēj palielināt žults sekrēciju līdz pat 4 reizēm. Veicina atjaunošanās procesus pēc insultiem. Labvēlīgi iespaido ūdens – sāls apmaiņas procesus organismā. Veicina kaitīgo vielu izvadīšanu no organisma, palīdz pie aknu toksiskiem bojājumiem. Uzbudina apetīti un uzlabo ādas vispārējo stāvokli. Tautā parasti pieneņu saknes vispirmām kārtām izmanto kā aknu zāles. Labvēlīgi iespaido saistaudus, pastiprina asinspieplūdi, uzlabo stipri novārdzinātu cilvēku pašsajūtu.
  • Lapu sulai piemīt vispārspēcinoša iedarbība, ieteicama pie kuņģa iekaisuma, kad ir pazemināts skābes līmenis. To izmanto kā vieglu atslābinošu līdzekli pie hroniskiem aizcietējumiem un kā žultsdzenošu līdzekli pie aknu un žultspūšļa saslimšanām. Iespaido elektrolītu apmaiņu organismā, veicina locītavu sāpju mazināšanos pie podagras. Lieto kā sviedrējošu, temperatūru pazeminošu un urīndzenošu līdzekli. Barojošām māmiņām palielinās piena daudzums.

PIELIETOJUMS

  • Pavasarī ieteicams ir padzert lapu sulu.
  • Sula. Svaigas lapas mērcē koncentrētā sālsūdenī 20-30 min. Noskalo ar vēsu ūdeni un blanšē ar verdošu ūdeni. Samaļ, atdala sulu. Sulu šķaida ar ūdeni attiecībā 1:1 un vāra 2-3 min. Lieto pa ¼ glāzei 2 reizes dienā 20 min. pirms ēšanas.
  • Sakņu uzlējums. 1 ēdamk. saknes, 1 glāze ūdens. Vāra uz lēnas uguns 15 min, atdzesē. Lieto siltu, pa 1/3 – ½ glāzes 3 reizes dienā, 15 min. pirms ēšanas. Sakņu uzlējumu iesaka pie furunkulozes, ādas izsitumiem un citiem iekaisumiem kas saistīti ar vielu maiņas traucējumiem.
  • Kaltētas saknes. Saknes samaļ. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā. Pēc garšas tās ir rūgtas, tāpēc tās nesakošļā, bet lēnām uzriez norij. Var lietot kpā ar medu vai saldu sīrupu. Lieto aterosklerozes profilaksei.
  • Sakņu uzlējums. 1 tējk. saknes, 1 gāže verdošs ūdens. Alej un nostādina 20 min. Lieto pa ¼ glāzes 3-4 reizes dienā pirms ēšanas. Izmato kā rūgtvielu apetītes uzlabošanai, pie aizcietējumiem kā žultsdzenošu līdzekli.
  • Maisījums. 3 daļas pieneņu sula, 2 daļas medus, 3 daļas sīpolu sula. Sajauc un nostādina 3 stundas. Maisījums uzlabo redzi. Ziedi uzliek uz plakstiņiem 2 reizes dienā pie atslābinātas redzes, kataras profilaksei.
  • Uzlējums. Sajauc vienādās devās pieneņu un diždadža saknes. Ņem 2 ēdamk. maisījumu aplej ar 3 glāzēm vēsa ūdens. Nostādina nakti. No rīta vāra 10 min. Lieto pa ½ gāzei pirms ēšanas un uz nakti. Maisījums pret alerģiju.
  • Uzlējums un ziede pie ekzēmas. Sajauc vienādās devās pieneņu un diždadža saknes. Ņem 2 ēdamk. maisījumu aplej ar 3 glāzēm vēsa ūdens. Nostādina nakti. No rīta vāra 10 min. Lieto pa ½ glāzei 3 reizes dienā. Slimības skartās vietas vienlaicīgi ieziež ar ziedi: 100 g bērzu koksnes darva, 50 g svaigs salds krējums, 4 svaigi olu dzeltenumi. Ādas nomazgāšanai izmanto siltas piena sūkalas.
  • Profilaktiskiem nolūkiem iesaka katru dienu apēst pa 5-10 pieneņu lapām.
  • Ziedu sīrups. 4 saujas ziedu aplej ar aukstu ūdeni un uzvāra. Nostādina siltā vietā nakti. No rīta nolej šķidrumu, pievieno cukuru un vāra līdz vēlamajai konsistencei. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Pieneņu sulu izmanto kosmētiskiem mērķiem.
  • Pienenes var lietot grūtnieces. Dažkārt novārījumu izmanto grūtniecības pēkšņas pārtraukšanas draudu gadījumos.
  • Uzlējums. 1 tējk. saknes, 1 glāze verdošs ūdens. Aplej un nostādina 1 stundu. Lieto pa 1 ēdamk. pirms ēšanas. Veicina laktāciju jaunajām māmiņām.
  • Ziedu medus. 200 g ziedus aplej ar 1,5 litriem verdoša ūdens. Diennakti nostādina. Nolej šķidrumu un pievieno 2 citronu sulu. Vāra līdz sabiezē. Sapilda burkās (sterilizēt nav nepieciešams), glabā vēsā vietā. Ziemā lieto pie tējas saaukstēšanās gadījumos un gremošanas procesu regulēšanai.
  • Pavasaros ieteicamas organisma attīrīšanas kūres ar pieneņu produktiem. Kursa ilgums ne mazāk kā 4-6 nedēļas. 2 reizes dienā dzer pa 1 ēdamk. pieneņu sulu.
  • Pieneņu produktu ārstnieciskie kursi ieteicami arī reimatisma slimniekiem. Sāpju biežums samazinās un sāpju intensitāte atslābst pateicoties pieneņu labvēlīgai iedarbībai uz saistaudiem.
  • Ikgadējas pieneņu dziednieciskās kūres bremzē žults akmeņu palielināšanos un jaunu veidošanos. Esošos žultsakmeņus tās nešķaida, bet samazina sāpes un koliku draudus.
  • Uzlējumi ieteicami cukura diabēta slimniekiem, kā līdzeklis kas uzlabo vielu maiņu.
  • Sulu maisījums. Pieneņu, seleriju un burkānu sulu maisījums efektīvi iedarbojas uz organismu pie sirds – asinsvadu sistēmas saslimšanām, astmas, anēmijas.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=401719
Kategorija : Ārstniecības augi - P| Skatīts : 6372 | Reitings: 1.0/1
Birkas : pieneņu, pienene, pienenes
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: