Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » R

Raskrēsliņš
04.07.2011, 19:43
Raskrēsliņš

Raskrēsliņš - Alchemilla vulgaris L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Raskrēsliņš - Alchemilla vulgaris ir bieži sastopams augs zemās, leknās pļavās. Tik poētiski un precīzi mūsusenči nosaukuši šo augu, ka labāk domādams neizdomāsi. Auga piltuvveida lapās pa nakti uzkrājas rasa un zāle, kur aug raskrēsliņi vēl ilgi no rīta spīguļo saulē, it kā tur būtu izkaisīti dārgakmeņi.

Raskrēsliņš satur saponīnus, miecvielas, ēteriskās eļļas un glikozīdus, tāpēc tā laksti jāvāc ziedēšanas laikā un, ieteicams, jaunajā mēnesī, dienas otrajā pusē.

No ārstnieciskā viedokļa šis augs ir interesants ar to, ka spēj stimulēt dzimumdziedzeru sekrēciju sievietēm, un tāpēc var mazināt klimaktēriska rakstura sūdzības un menstruāciju ritma un norises traucējumus arī jaunām sievietēm. Jāatzīmē arī tāda laba raskrēsliņu darbība, kā spēja stimulēt piena veidošanos. Bez tam raskrēsliņi pastiprina arī nieru darbību un mazina gāzu veidošanos zarnās.

Ņem 1 ēdamkaroti drogas, aplej ar glāzi vāroša ūdens un vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, ļauj atdzist, nokāš, lieto pa ½ glāzei 2-4 reizes dienā pirms ēšanas.

 _____________________________-

Rasaskrēsliņi - Alchemilla L.

Daudzgadīgs Rožu dzimtai piederošs ārstniecības augs, ko lielākoties izmanto ginekoloģisku saslimšanu ārstēšanai un profilaksei.

Rasaskrēsliņš zied no jūnija līdz jūlijam. Tam piemīt viegli rūgtens aromāts.

Rasaskrēsliņš visbiežāk sastopams mērenā klimata un subarktiskos reģionos Eiropā un Āzijā, bet atsevišķas sugas atrodamas arī Āfrikas, Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas kalnājos. Lielākā daļa (77%) rasaskrēsliņa sugu ir izplatītas pļavās; Latvijas pļavās visbiežāk sastopams parastais rasaskrēsliņš.

Auga botāniskajam, latīniskajam nosaukumam Alchemilla ir tieša saikne ar vārdu alķīmija — senāk ticēja, ka augam piemītot maģiskas dziedināšanas spējas. Bet latviski Alchemilla augu dēvē par rasaskrēsliņu vai raspodiņu, un arī šim tēlainajam nosaukumam ir ļoti vienkāršs un praktisks skaidrojums. Agrās rīta stundās raspodiņa lielās lapas patiešām atgādina ar rasu pildītus podiņus — pilienu pa pilienam rasa satek pa kausveidīgās lapas gropītēm un uzkrājas pašā tās viducī. Vēl latviešu valodā Alchemilla pazīstama kā cūku roze un rasene.

Kopā pasaulē pazīstams aptuveni 300 dažādu rasaskrēsliņa sugu, bet Latvijā vispazīstamākais ir parastais rasaskrēsliņš (Alchemilla vulgaris).

Ārstniecībā parastais rasaskrēsliņš (Alchemilla vulgaris) lielākoties pazīstams kā ginekoloģisks līdzeklis — tas regulē menstruāciju ciklu, mazina asiņošanu un menstruālos krampjus, un menopauzes simptomus vecākām sievietēm. Uzskata, ka rasaskrēsliņš pasargā sievieti no dažādām olnīcu un vagīnas saslimšanām. Tomēr augs līdz arī pie nieru un aknu slimībām, kuņģa čūlas, tūskām, caurejas un zarnu iekaisuma. Rasaskrēsliņu kā ārstniecisku līdzekli izmanto pat cukura diabēta gadījumā. No rasaskrēsliņa drogām gatavota tēja ir organismu attīroša un stiprinoša, un stimulē apetīti.

Līdzīgi kā asinszāles (Hypericum) un parast vīgrieze (Filipendula ulmaria) rasaskrēsliņš attīra asinis, aptur asiņošanu, dziedē iekaisumus un brūces. Tas arī aktivizē dažādu dziedzeru (siekalu, asaru un sviedru) darbību un ir lielisks atkrēpošanas līdzeklis.

Rasaskrēsliņa drogu pagatavošanai ievāc gan auga ziedus (pilnzieda laikā), gan lapas (augusta beigās) un žāvē līdz 45 °C temperatūrā. Lai pagatavotu rasaskrēsliņa tēju, 1 ēdamkaroti drogu aplej ar 1 glāzi vāroša ūdens un notur vai vēl vāra 10-20 min.

Rasaskrēsliņu izmanto arī smaržvielu un krāsvielu pagatavošanā.

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402686
Kategorija : Ārstniecības augi - R| Skatīts : 8018 | Reitings: 5.0/1
Birkas : raskrēsliņi, raskrēsliņu, rasaskrēsliņi, raspodiņu, raskrēsliņš, raspodiņš
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 2
0 Spam
2 Nettie  
I read your post and wished I was good enugoh to write it

0 Spam
1 David  
In the very near future, CERN will find the speed of light to be only a ilgnse step in the speed race. Unfortunately university's, colleges and many PHD's have been forced to search for answers in a very narrow scope of vision. Einstein was one of the worlds finest physicists, but he also had a limited scope. Time as we know it is not constricted to current findings. Time, in my humble opinion, will be found deeply miss understood. With everything in life often the elephant sitting in the middle of the room is missed for an arm chair or sofa. But the most incredible thing is that we will one day see that our future selves have returned to our time on many occasions. Not for anything but a brief moment. Further investigations into our past will reveal our future.

Vārds *:
Email *:
Kods *: