Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » V

Vērmele
04.07.2011, 22:16
Vērmele

Vērmele – Artemisia absinthium L.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Vēl viens liels kuņģa draugs, kaut arī rūgtais, ir  vērmele – Artemisia absinthium. Galvenā vērmeles darbība ir apetītes uzlabošana un gremošanas stimulēšana. Vērmelei rūgtumu dod rūgtais glikozīds absintīns, kas lielākās devās izraisa nomācošu darbību uz centrālo nervu sistēmu, bet ar specifisko smaržu mūs apvelta ēteriskās eļļas, kas lielās devās izraisa krampjus, tāpēc, uz receptēm, kur vērmeli iesaka lietot ēdamkarotēm un saujām, jāskatās ar, teiksim, gudru sapratni.
Terapeitiskā deva ir 1 tējkarote uz 2 glāzēm vāroša ūdens. Aplej, ļauj ievilkties 20 min., nokāš. Lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Kaut arī rūgts līdzeklis, bet ļoti noderīgs gadījumos, kad galīgi nav apetītes, kad negremojas, kad iestājas zarnu mazkustība. Dažreiz, lietojot vērmeles tēju iziet cērmes, par kuru esamību savās iekšās cilvēks pat nenojauta un notiek strauja veselības uzlabošanās. Vērmeles tējas uzlējums palīdz arī mazasinības un bronhu iekaisuma gadījumā.

__________________________________

Vērmele, arī pelene - Artemisia absinthium L.

Daudzgadīgs 60 - 120 cm augsts kurvjziežu dzimtas lakstaugs ar spēcīgi rūgtenu smaržu un garšu. Ne visai bieži sastopams dārzos, ceļmalās, sētmalēs, nezāļainās vietās. Saknenis resns, bieži pārkoksnējies.

 Zied no jūlija līdz septembrim. Ārstniecības augs un garšaugs. Ārstniecībā lakstus izmanto kuņģa, žults un aizkuņģa dziedzera sekrēcijas stimulēšanai, ēstgribas rosināšanai, kā vieglu pretsāpju un miega līdzekli, arī cērmju izdzīšanai. Satur ēterisku eļļu, ko lieto kā garšvielu vīna un liķieru rūpniecībā. Augs ir indīgs. Saindēšanās gadījumos var būt krampji, psihiski traucējumi.

Izteiciens: Zināšu, kā tavam saldumam piejaukt pelenes (no Endzelīna vārdnīcas).

Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402712
Kategorija : Ārstniecības augi - V| Skatīts : 5487 | Reitings: 0.0/0
Birkas : vērmelei, vērmeles, vērmele
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: