Sākums » Materiāli » Ārstniecības augi » V

Vilkābele
04.07.2011, 21:20
Vilkābele

Vilkābele sarkanā - CRATAEGUS SANGUINEA PALL
Боярышник

Iesaka www.fitoterapija.lv

dzeloņainā vilkābele (Crataegus oxyacantha L.) Jāsaka, ka oficiālajā un tautas medicīnā izmanto dažādu sugu vilkābeļu ziedus, lapas un ogas, arī Latvijā bieži sastopamās vienirbuļa vilkābeles (Crataegus monogyna Lacq.) dāvanas.
Vilkābele ir sirds zālīte. Tās preparāti uzlabo asinsriti visā organismā, bet, kur plūst asintiņš, tur ir dzīvība. Vilkābeli lieto sirds išēmiskās slimības gadījumā, paaugstināta asinsspiediena mazināšanai, bezmiega un nervozitātes mazināšanai. Klīniski un eksperimentāli ir pierādīts, ka vilkābeles preparāti paplašina sirds un citus asinsvadus, palēnina sirds ritmu, pastiprina sirds spēku, samazina holesterīna līmeni, tonizē sirds muskuli, palīdz sirds ritma traucējumu gadījumā. Ārsta praksē ir pierādījies, ka vilkābeles preparāti labi sader ar sirds glikozīdiem, piemēram, strofantīnu vai digoksīnu, ko lieto sirds mazspējas ārstēšanai. Arī pie miokarda infarkta vilkābeles preparāti ir ļoti ieteicami, kā arī pie dažādiem sirdsdarbības ritma un impulsu vadīšanas traucējumiem. Vilkābeles droga satur apmēram 20 aktīvas vielas, kuru darbības mehānisms pilnībā nav skaidrs, taču tas netraucē vilkābeles preparātus droši izmantot, jo saprātīgās devās (ne visu pudelīti uzreiz) tie ir droši, neizraisa nekādas blakusparādības vai toksisku iedarbību.

Gadījums no prakses- kāds pacients, vīrietis labākajos gados, pēc infarkta gadiem ilgi ārstējās sirdsdarbības ritma traucējumu dēļ, saņēma ļoti daudz medikamentu, kas deva īslaicīgu uzlabošanos, toties pamazām sabojāja kuņģi un aknas. Bija septembra vidus un ābolu laiks, kad mēs tikāmies. Ieteicu noēst dienā vismaz puskilogramu vilkābeles augļu, kamēr tie svaigi, kā arī savākt un sakaltēt ziemai. No savas puses iedevu sirds veselības tēju, kuras sastāvā ir 1/3 vilkābeles ziedu un liku lietot visu kompleksā mēnešiem ilgi. Liels bija šī kunga pārsteigums, kad pēc nedēļas sirdsdarbības ritms normalizējās un tāds arī palika. Tagad viņš cītīgi katru pavasari vāc vilkābeles ziedus, bet rudenī - auglīšus un, izņemot, aspirīnu nekādus citus medikamentus nelieto.

Sirds slimību ārstēšanai ņem 3 ēdamkarotes smalcinātu ziediņu ar lapām, aplej ar 3 glāzēm verdoša ūdens, ļauj ievilkties 2 stundas, nokāš, lieto pa ½ glāzei 3 reizes dienā. Var pagatavot tinktūru no svaigiem ziediem. Ņem 50 gr ziedu, aplej ar 500 ml degvīna, ļauj 7 dienas ievilkties. Lieto pa 20 pilieniem uz ēdamkaroti ūdens 3 reizes dienā pirms ēšanas. Šis līdzeklis noder arī pie nervozitātes, bezmiega, fiziska un garīga noguruma. Aptiekā var nopirkt vilkābeles tinktūru un ekstraktu, tie ir labi preparāti, taču svaigu, nežāvētu ziedu ekstrakts ir visefektīvākais.

Vilkābeles ziedu tēja ir ieteicama arī pie paātrinātas sirdsdarbības, ko izraisījusi vairogdziedzera pastiprināta darbība.

Vilkābele sarkanā - CRATAEGUS SANGUINEA PALL
Боярышник


 Augs uz mūsu planētas aug jau no mezozoja ēras krīta laikmeta.
 Vilkābeles latīniskais nosaukums cēlies no grieķu vārda „krataios” -  stiprais, kas liecina par koksnes īpašībām.
 Vilkābele aug kā koks vai krūms. Zied ar baltiem, retāk ar sarkanīgiem ziediem. Ziediem ir specifisks aromāts. Augļi ir sarkani, retāk dzelteni – sarkanīgi ar miltainu mīkstumu. Zied maijā – jūnijā. Plaši izmanto kā dekoratīvu augu dzīvžogiem.

 Izmanto ziedus, lapas, augļus. Tautas medicīnā izmanto ziedus no tiem vilkābeles veidiem kas augs savvaļā. Ziedus ievāc ziedēšanas sākumā, kad visi ziedkopas ziedi vēl nav atvērušies. Ziediem ir vājš aromāts, rūgteni – skāba garša, viegli savelkoša. Svaigiem ziediem smarža nav patīkama, kaltētiem ziediem šī smarža zūd.

 Francijā plaši izmanto auga ziedus, lapas un augļus kā antispazmātisku, centrālās nervu sistēmas uzbudinātību mazinošu, sirdi tonizējošu līdzekli. Jauno zariņu mizu (ko ievāc agri pavasarī) izmanto kā pretdrudža līdzekli un arī pie caurejas.
 Austrijā auga preparātus izmanto sirds asinsvadu paplašināšanai. Ilgstoši lietojot preparāti labvēlīgi iespaido arteriālo asinsspiedienu.
 Vācijā preparātus izmanto pie sirds muskuļa vājuma un nepilnīgas asinsaprites tajā. Līdzekļi labvēlīgi iedarbojas uz sirdi īpaši vecākiem cilvēkiem, paplašina asinsvadus.

Ziedu sastāvā ir konstatēta ēteriskā eļļa, holīns un acetilholīns, kafijas un hlorogena skābe, kvercitrīns un kvercetīns.
 Augļi satur flavonoīlus, organiskās skābes, askorbīnskābi, karotīnu, holīnu, ēterisko eļļu, fruktozi, krāsvielas, miecvielas, taukeļļu.

 Vilkābeles preparāti pazemina centrālās nervu sistēmas uzbudinātību, izrāda tonizējošu iedarbību uz sirds muskuli, pastiprina asinsriti sirds un galvas smadzeņu koronārajos asinsvados, novērš tahikardiju un aritmiju, mazina nepatīkamu sajutu sirds rajonā, nedaudz pazemina arteriālo asinsspiedienu, Uzlabo miegu un vispārējo slimnieka stāvokli.  

  • Ziedu uzlējums ir iedarbīgāks pie asinsvadu spazmām nekā augļu preparāts. Komulatīva iedarbība vilkābeles preparātiem nepiemīt.
  • Preparātus pielieto pie pastiprinātas vairogdziedzera darbības.
  • Ekstrakts būtiski pazemina holesterīna līmeni asinīs.
  • Augļi satur mikroelementu selēnu, kam piemīt pretvēža īpašības un palielina organisma imunitāti. Augļi satur arī sorbītu – cukura aizvietotājs, kas noder cukura diabēta slimniekiem.
  • Vilkābeles augļi C vitamīnu satur vairāk kā apelsīni. Tajos pietiekošā daudzumā (ārstnieciskiem un profilaktiskiem mērķiem) ir karotīns un pektīnvielas. Pēktīni izvada no organisma radioaktīvos savienojumus.
  • Daudzās valstīs auga labo ārstniecisko īpašību dēļ to audzē piemājas dārzos, Dienvidķīnā dārzos augam atvēl pat līdz 40% no visas platības.
  • Kardiotoniskie savienojumi vairāk ir augļos un ziedos šķirnēm ar maziem augļiem.
  • Vilkābele ir lielisks sirds līdzeklis. Preparātus var izmantot pie visdažādākajām mūsdienu sirds – asinsvadu sistēmas saslimšanām. Preparātu gan īslaicīga, gan regulāra lietošana ir absolūti nekaitīga, to iedarbība ir iespaidīga un brīnišķīga.

 Pirmkārt jāpiemin preparātu labā iedarbība uz vecuma sirdskaitēm, tie atdzīvina un nostiprina. Cilvēka novecošana veicina sirds muskuļa deģenerāciju un sirds koronāro asinsvadu sklerotiskas izmaiņas ar pazeminātu asins pieplūdi. Tas labi novērojams vecākiem cilvēkiem, kuriem labi var palīdzēt vilkābeļu ziedu tējas lietošana. Līdzīgas sūdzības ir jaunākiem cilvēkiem, kuriem ir pastāvīgas pārslodzes, kuru rezultātā parādās vispārējs spēku izsīkums un organisma nolietojums. Vilkābeles preparāti var palīdzēt mazināt šos simptomus un iedarboties kā lielisks profilaktisks līdzeklis.

 Daudzas sirds saslimšanas sākuma stadijā, kuras nevar pat par tādām uzskatīt, bet tomēr bez uzmanības nevar atstāt, piemēram – tad šie preparāti ir lielisks palīgs. Novājināta sirds muskuļa pazīmes novēro pie smagām infekcijas slimībām vai pēc tām. Arī šajos gadījumos nevajadzētu aizmirst par vilkābeli. Ar šī ārstnieciskā auga palīdzību var sasniegt sirds darbības uzlabošanos arī pie sirds aritmijas, kā arī gadījumos kad nepieciešams normalizēt augstu arteriālo asinsspiedienu.

 Tikai kā asinsspiedienu pazemošu līdzekli vilkābeles preparātus nav vēlams izmantot, ir pat novērots, ka pie pazemināta asinsspiediena preparātu lietošana izsauca tā paaugstināšanos. Īpaša nozīme ir preparātu lietošanai slimnieka ārstēšana pēc miokarda infarkta periodā, kad nepieciešama asins aprites uzlabošana koronārajos sirds asinsvados, kas izrāda labvēlīgu iedarbību uz sirds muskuļa šūnām paaugstinot to aktivitāti.  Jāatceras, ka ātrs uzlabojums nebūs. Tikai ilgstoša lietošana novedīs pie laba rezultāta. Ir daudzi farmakoloģiski preparāti, kas satur vilkābeles aktīvās vielas, bet pašu pagatavota tēja nebūt nav sliktāka.

  • Ziedu uzlējums. 5 g (1 ēdamk.) ziedi, 200 ml vedošs ūdens. Karsē ūdens peldē 15 min. Iegūtajam uzlējuma pievieno ūdeni līdz kopējam tilpumam 200 ml. Lieto pa ½ glāzei 2-3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas.
  • Ziedu novārījums. 3 ēdamk. ziedi, 3 glāzes ūdens. Vāra. Lieto pa 1 glāzei 3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Augļu uzlējums. 1 ēdamk. sasmalcināti augļi, 1 glāze ūdens. Pagatavo kā ziedu uzlējumu. Lieto pa ½ - 1/3 glāzei 2-3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Augļu uzlējums. 25 g augļi, 100 ml degvīns vai spirts. Lieto pa 50-60 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Augļu novārījums. 20 augļi, 1 glāze ūdens. Pagatavo un lieto kā tēju.
  • Uzlējums. 3 ēdamk. ziedi, 3 glāzes verdošs ūdens. Lieto pa 1 glāzei dienā pie sirds saslimšanām, īpaši pie saaukstēšanās, pie lieliem pārdzīvojumiem (bērniem arī var dot, tikai mazākās devās). Palīdz pie galvas reiboņiem, smakšanas sajūtas (ko izsauc sirds darbības traucējumi), klimaktērijas periodā.
  • Spirta uzlējums. Svaigu ziedu sulu sajauc ar dubultdevu 90 grādu stipru spirtu. Nostādina 15 dienas. Lieto pa 3 reizēm dienā pa 40 pilieniem uz 1 ēdamk. ūdens.
  • Tēja. 2 tējk. ziedi vai ziedi ar lapām, 11/4 litrs verdošs ūdens. Nostādina 20 min. Lieto pa 1 tasītei 2-3 reizes dienā. Tēju var saldināta ar medu vai smilšērkšķu sulu (ar cukuru).
  • Sulu iegūst praktiski no visas auga virszemes daļas. No ziediem to ziedēšanas laikā. No lapām un augļiem - rudenī. Sula normalizē miegu, veicina atlabšanu pēc smagām saslimšanām, pazemina holesterīna līmeni asinīs. Rekomendē lietot pie barības vada neirozēm, ādas saslimšanām, aknu un žultsceļu saslimšanām, galvas reiboņiem un bezmiega. Pazemina cukura līmeni pie diabēta.
  • Augļus var lietot svaigā veidā 50-100 g 4 reizes dienā pēc ēšanas. Ziedu sulu lieto pa 1 tējk. vai augļu sulu pa ½ glāzei sajaucot ar 1 medus 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas.
Avots : http://www.termorelax.com/web/?id=402025
Kategorija : Ārstniecības augi - V| Skatīts : 8560 | Reitings: 0.0/0
Birkas : vilkābele, vilkābeles
Iesaki :
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: