Sākums » Raksti » Dažādi » Dažādi

Ārstnieciskie augi mūsu ģimenei
Ārstnieciskie augi mūsu ģimenei

Domājot par aukstu ziemas vakaru, ko pavadīt ar karstu un pēc vasaras smaržojošu tējas krūzi rokās, ir jārīkojas vasarā vai jāizmanto aptiekās piedāvāto ārstniecības augu klāsts.

  • Ārstniecības augi noderēs katrā ģimenē, daži tos pērk aptiekās, bet citi lasa paši. Zāļu tējas varam lietot profilaksei, bet nevajag iedomāties, ka savācot visa veida augus, varēsim izvairīties no ārsta apmeklēšanas un zāļu lietošanas. Tēju ieteicams nesaldināt, ja vēlas, tad ar dabīgo medu. Ja ir vēlēšanās ārstēties ar augiem, tad jāapmeklē kāds homeopāts, kas visprecīzāk ieteiks un norādīs ko un kā lietot attiecīgajā situācijā. Taču zināt vairāk par zāļu tēju pielietošanu un tās lietot ikdienā var visi, kas to vēlas.Ārstniecības augā ir daudz dažādas vielas, svarīgākās fizioloģiski aktīvo vielu grupas augos ir alkaloīdi, glikozīdi, flavonoīdi, ogļhidrāti, miecvielas, saponīni, eļļas un ēteriskās eļļas, vitamīni, olbaltumvielas, fermenti, minerālvielas u.c. Visas šīs aktīvās vielas attiecīgos daudzumos un kombinācijās piešķir augiem ārstniecisku vērtību, tāpēc, lietojot augu tējas, uzlējumus vai kādā citā veidā, varam teikt, ka vieni labāk palīdz un ietekmē elpošanas ceļus, citi nervu sistēmu, daži sviedrē vai izraisa caureju, tonizē vai stimulē organismu u.t.t. Iemācīties visu augu nozīmi nav vajadzīgs, vajag tikai zināt, kur meklēt informāciju un to saprātīgi izmantot.
  • Ārstniecības augu ievākšana
    • Augus jāvāc saulainā un sausā laikā, vislabāk pēc saulainas dienas, lai rasa būtu nožuvusi un uz tiem nebūtu lietus lāses, jo mitrums augu žāvējot var sabojāt- sapelēt, nomelnēt. Saulainā dienā augi ir saņēmuši saules labvēlīgo enerģiju. Daži speciālisti ievēro mēness fāzes un iesaka augus ievākt jaunā mēnesī, bet neiesaka pilnmēness laikā.Noteicošā ir vietas izvēle, noteikti nedrīkst augus ievākt ceļu, šoseju malās, arī tuvu pilsētām, vai lielākām apdzīvotām vietām, tāpat arī apstrādātu lauku malās, jo tur esošie kultūraugi var būt mēsloti ar minerālmēsliem, vai migloti pret kukaiņiem, slimībām, šīs vielas var būt palikušas uz augu virsējās daļas kā arī saknēs. Ja jums izvēlētā vieta ir zināma, un esat pārliecināts, ka tā ir pareizā vieta, kurā ievākt augus, tad nav jābaidās par augu tīrību, jo Latvija vēl ir ekoloģiski tīra valsts.Ievāciet tikai tos augus, kurus pazīstiet pēc izskata un esat pārliecināti, ka tie ir īstie un derīgie augi. Ja norādīts, ka jāievāc attiecīgā auga ziedi - tad noteikti ziedi, ja lapas, tad lapas, nevajag eksperimentēt ar savu veselību. Svarīgi arī ievērot norādīto laika periodu, kad augs ievācams, jo tad auga aktīvās vielas, kuru dēļ augu vācam, ir visvairāk. Atpazīstot kādu indīgo augu, to nevajag iznīcināt, jo viss dabā ir līdzsvarā un vajadzīgs.
  • Ārstniecības augu žāvēšana
    • Savāktos augus vēlams pareizi izžāvēt, katram augam var būt atšķirīgs žāvēšanas veids. Taču pamatprasības visiem kopējas, pirmkārt, izlasīt bojātās augu daļas – ar rūsas sēņu bojājumiem un nodzeltējušās lapas, nevajadzīgās augu daļas, kaitēkļu apsēstās vietas, augsnes paliekas. Pārsvarā visus augus var žāvēt noēnotās, labi vēdināmās un tīrās telpās. Ieteicams izmantot gaisu caurlaidīgus materiālus uz kuriem izvietot augus, ja tie nav sasienami buntītēs un pakarināmi. Nedrīkst izmantot avīžu vai citu apdrukātu papīru, vislabāk zem augiem paklāt kokvilnas audumu. Uz tā augus izber plānā slānī (1-3 cm) un žāvējot ik pa laikam samaisa.
  • Ārstniecības augu uzglabāšana
    • Katru augu uzglabā atsevišķi pa vienam, izmantot var auduma maisiņus, papīra turzas, koka vai metāla kastes, arī stikla traukus. Traukus nenovietot atklātos saules staros. Polietilēna maisiņos nav vēlams uzglabāt ēteriskās eļļas saturošas drogas.
  • Aromātiskie spilveni
    • Ārstniecības augus, kas satur ēteriskās eļļas, var izmantot arī kā aromātiskos spilvenus - augu maisiņus, kas izvietoti istabās, ar smaržu kairina cilvēka ādu un gļotādu, tādējādi veicot ārstniecisko iedarbību organismam. Dažādiem augiem ir sava veida iedarbība - baldriāna, apiņu, melisas, piparmētras ēteri ietekmē nomierinoši, novērš bezmiegu, mazina iekaisuma procesu. Vērmeles mazina sāpes, kalmes palīdz reimatisko un radikulīta sāpju gadījumos. Vīgriezes noderēs saaukstēšanās slimību laikā. Šādi spilveni savu iedarbību saglabā ilgi, pat gadu, pēc tam atjauno un turpina izmantot. Sagatavot var pavisam vienkārši, pareizi ievāktus un izžāvētus augus iepilda skaistā , dabīga materiāla (piem., lina) spilvendrānā un aizšuj galu. Lai spilvens saglabātos ilgāk, to var pārvilkt ar vēl kādu, ikdienā maināmu, spilvena apvalku, ko var mazgāt, tam arī jābūt dabīga materiāla un plānam.
    • Augu spilventiņus var izmantot arī bērna miegam, tikai tad nevajag sagatavot pārāk spēcīgu augu maisījumu (iepriekš konsultējieties ar ārstu), pat kaķim derēs baldriānu spilvens un tas noteikti nepatiks blusām.
    • Ja kādam no ģimenes ir novērota alerģija pret kādu ārstniecības augu, tad gan ir jāizvairās to izmantot ikdienā kā aromātisko spilvenu.
Avots : http://virtuve.calis.lv/noderigi/arstnieciskais-uzturs/arste-daba/arstnieciskie-augi-musu-gimenei/
Kategorija: Dažādi - Dažādi| Skatīts : 4080 | Reitings: 1.0/1
Birkas: ārstniecības, tēju, augi, ārstnieciskie, augu
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: